Ensin ajattelin että nostan itseni tämän kaiken yläpuolelle ja etten enää ota mitään kantaa mihinkään politiikka juttuihin enkä mene äänestämään.
Mutta uutisissa haastateltiin muutamia ihmisiä ja eräs heistä nuorehko nainen sanoi ettei ole äänestänyt ennen kertaakaan mutta nyt menee koska nyt on tärkeitä asioita.
Niinpä minäkin nyt muutin mieleni ja menen sitten sunnuntaina äänestämään vaikka mikä olisi.
Ollako vai ei olla
9
211
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä äänestäminen on hyvä asia, mutta kokenut tietää jo ettei odota mitään suuria muutoksia asioihin vaalien jälkeen kuitenkaan, muuten pettyy takuulla. Itse vielä harkitsen ollako vai ei.
- Anonyymi
ei ole mitään järkeä äänestää jos ei mitään tiedä eikä mikään kiinnosta
se on vain sellainen poliitikkojen temppu kun niille olisi kiva
jos paljon ihmisiä heitä äänestäisi
globalisaatiossa ei suomipolitiikot pajon pysty tekemään
koska ei ole enää kansallisvaltioita vaan kaikki on kytkettyä
2 tunnin päästä Trump lyö tullit pöytää ensi kerran ja ne astuvat voimaan
heti ja vaikka ne on amerikan tullit
niin ne heijastuvat ympäri maailmaa myös heti
nyt kun usan yhteiskunta ei ole sosiaaliyhteisö ja kääntynyt autoritäärisemmäksi
niin sekin heijastuu ihan riippumatta suomalaisista tai poliitikoista - Anonyymi
Itse suunnittelen huomenna (jos jaksan, kun taas valvottaa) tai ylihuomenna lähteä äänestämään. Pitää samalla käydä apteekissa.
Ollut kyllästynyt iankaikkiseen vaaliväittelyyn jossa yritetään kumota toisen sanomiset ideologisten perustein, niin että kuulija ei tiedä miten asian laita todella on.
Kyllä äänestää pitää, tarkoitus saada muutos sitä mieltä taitava pääministeri voi saada muutosta, tästä on esimerkkejä aiemmilta vuosikymmenitä.
Kunta tasolla on esimerkkejä, pienikin kunta pystyy tekemään voitollista talouspolitiikkaa jatkuvasti kun toinen ei sitten millään.- Anonyymi
Monessa kunnassa on korkea työttömyysaste
Ei tule verotuloja. "Vähän paha se on tyhjästä nyhjästä - Anonyymi
sulla on parast ideologia pään avelussa ja ntsituksessa
- Anonyymi
Voi sitä äänestää myös silloin, jos ei halua muutosta aikaan. Ei se muutos ole aina hyväksi, jos vanha toimii. Olen aina keräillyt roskia kulkiessani, niin on aika vaikeaa kulkea roskien ohi keräämättä niitä. Sekin vaatii muutosta ajatteluun, toimiiko vanha vai uusi tapa.
- Anonyymi
Se on totta että tuo vaatii muutosta ajatteluun.
Tarvittaisiin muutosta moneen asiaan jotka voisisimme yhdessä hyvällä tahdolla muuttaa.
- Anonyymi
Hyvä kun menit jos et hallituspuolueen ehdokkaita äänestänyt !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3238439Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1036642Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1783830- 853548
- 1653010
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee432929- 472897
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista402762Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222476Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962084