1,2V akku???

Anonyymi-ap

Kertokaas mikä on tuollaisen 1,2V akun (D-koko) lepojännite?
Eli kyseessä D-koon patterin kokoinen akku 4000mAh

4

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täyteen ladattuna 1,46V max. uudella akulla, Tyhjänä n 0.9V - jos menee alle akku on käytännössä rikki. Akkua tuskin kannattaa päästää alle 1V jännitteeseen, koska huoneenlämmössä varaustila on jo lähellä 0%. Näin siis NiMH-akulla.

    • Anonyymi

      Mistä ostit D -kokoisen 1,2 V akkukennon ?

      Vuosia sitten yritin etsiä, mutta olivat aivan järkyttävän kalliita.

      Vaikka näin kai se on: kohtuuhintaan saa Kiinasta tilaamalla, Suomalaiselta myyjältä jos ostat, niin maksat suorastaan riistokalliin hinnan!

    • Anonyymi

      Jos on Ni-Cd -teknologiaa, niin täyteen ladattuna, ja latauksesta irrotettuna, mutta varsin pian latauksen jälkeen mitattuna yhden kennon jännite on:
      1,424 V

      Jos on Ni-Mh, niin voi hieman poiketa tuosta.

      Käytössäni oli aikanaan Ericsson GH-174 GSM -puhelin.
      Tuossa kun akku oli täyteen ladattun, niin heti latauksen jälkeen mitattuna (mutta jo laturista irrotettuna) jännite oli 7,12 V. Tuo 1,424 V on 1/5 siitä, sillä GH-174:n akku oli tehty laittamalla 5 kpl Ni-Cd kennoja sarjaankytkettynä muovikuoriin.

      Bilteman akkulaturi tuolle oli fiksusti tehty: Erään kerran, kun lataus oli valmis, laturi ilmoitti piippauksella ja LED -merkkivalolla, että akku on täyteen ladattu.
      Siirrettyäni juuri ladatun akun puhelimeen, se suostui käynnistymään, mutta ilmoitti välittömästi: akku lähes tyhjä. Ryhdyin selvittämään asiaa yleismittarilla, joka näytti 4/5 siitä, mitä jännitteen pitäisi olla täyteen ladatulla akkupaketilla.
      Revin muovikuoret auki ja mittasin joka kennon erikseen.
      Tulos: 4 kennoa oli kukin täyteen ladattu, mutta 5. kenno oli oikosulussa.
      Viallinen kenno korvattiin erikseen ostetulla uudella, ja tämän jälkeen laite oli edelleen käyttökelpoinen.

      Aikanaan monessa akkutyökalussa oli nimenomaan Ni-Cd -kennot.
      Nämä:

      1) kestävät kuormitusta montaa muuta akkutyyppiä paremmin.

      ja

      2) kärsivät kylmästä vähemmän kuin moni muu akkutyyppi.

      Näistä hyvistä ominaisuuksista huolimatta näyttävät poistuneen markkinoilta - ympäristösyistäkö ? Kadmiumhan on vaarallisena pidetty raskasmetalli.

      • Anonyymi

        Cd se syy tämän akkutyypin hylkäämiseen oli. NiMh taitaa myös tarjota vähän isomman kapasiteetin (mutta pienemmät purkuvirrat?)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      248
      9291
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2791
    3. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1899
    4. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      199
      1893
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1391
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1377
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1296
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      64
      855
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      818
    Aihe