AVQ 1.9TDI 74Kw turbo putoaa pois pelistä

Anonyymi-ap

Kun pidemmän vedon esim rekkaa ohittaa turbo putoaa pois pelistä viime metreillä. Aloittaa mallikkaasti vedon ja rekan ohikin jo mutta veto päällää lappu lattiassa kokoajan mutta eihän sitä rekan eteen jäädä töpeksimään vaan annataan tietä maamme tavaran liikuttajille ja turbo putoaa pelistä! Ei vika valoja ainoastaan turboton meno jossain vika tilassa jolloin kulkee n 110kmh seuraten onko mäkiä ja nopeus putoaa alle sataankin kun on mitä lie 30hv käytössä. Mutta voisi ajaa vaikka hanko -utsjoki välin ei savuta kaikki toimii muuten mutta hevosvoimat se 30hv (kilowatteina 29) kun sammuttaa koneen ja uusi käynnistys on hevosvoimat taas valmiina kaikki 100hv käytössä mutta vain muutaman sekunnin ellei nosta jalkaa kaasulta joka on siis lattiassa. Huom kulutus ei nouse eikä mitään nokipilveä tule eli ei se mitään soppaa sinne syötä turbon ollessa poissa pelistä. Normi kaasulla ei pohjassa kuin sekunteja voi ajella täysillä tehoilla vaikka vuoden. Menneiltä vuosilta tuttu vaiva jonka korjauskohtaa en löytänyt. Muuten veto on täyteläisen laiskanpulskeaa mutta tervettä. Hyvä kone mutta odotan milloin kanki tulee lohkosta ja hmm 300tkm noin kilometrit nyt. Kiihdytän vuodesta toiseen välillä kaasu pohjaan että turbo saa liikettä kun johde siivistä? liikkuvista turbonsiivekkeistä kuullut tiiä onko tässä edes mutta sopii ajotapaan lyhyet 2000-3500rpm täys kaasu tasaiset välykset pois voimansiirrosta ja lappu lattiaan kiihdytykset näin vähä vääntöisellä koneella joka ei tunnu rasittuvan siitä. Muuten kiva kone kunhan tuo turbon poistuminen lakkaisi. Originaali kytkin joka ei ravista vieläkään.
Oisko jollain laittaa linkkiä mitä korjaan? KVG keinoa on kokeiltu ja ihmeekseni en löydä suoraa juttua asiaan. Kaikilla on varmaan jo patteri auto minulla ei ole eikä tule kunnes joku laittaa tililleni esim 300000€. Öljyt vaihtelen 10tkm välein ,pikku juttu.Ai niin egr ohjelmallisesti poistettu ja sama pikku riesa oli jo silloin eli tämän kanssa on eletty vuosia jo mutta nyt eliniuän koneen puolivälissä vois tämä pikku riesa saada kuriin. Soon moro patteri pellet. Bensalla pestään pensselit ja diseleillä tehdään voimaa ja pattereilla tehdään iki tulet.

0

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kylypylä mätänee

        Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
        Suomussalmi
        50
        896
      2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

        Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
        Viihde ja kulttuuri
        11
        863
      3. Huomenta

        Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
        Ikävä
        62
        788
      4. En voi kertoa meistä kenellekään

        Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
        Ikävä
        45
        778
      5. Mikä kaivatullesi

        On tärkeintä elämässään?
        Ikävä
        60
        750
      6. 57
        667
      7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

        ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
        Ikävä
        49
        607
      8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

        Sano joku prosenttiluku?
        Ikävä
        60
        607
      9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

        Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
        Ikävä
        67
        576
      10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

        on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
        Ikävä
        124
        556
      11. Suutuin lähinnä itselleni

        Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
        Ikävä
        28
        518
      12. SuMetKu konkursissa

        Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
        Suomussalmi
        20
        517
      13. Miksi olet niin hankala?

        Miksi toimit miten toimit?
        Ikävä
        48
        510
      14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

        että meistä joskus jotain tulisi? M
        Ikävä
        29
        495
      15. Ei voi mittään

        Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
        Ikävä
        33
        487
      16. En usko enää

        rakkauteen.
        Ikävä
        72
        466
      17. Miten voit tykätä

        Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
        Ikävä
        40
        447
      18. Miksi meille jäi

        Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
        Ikävä
        33
        435
      19. Tykkään sinusta

        Vaikka en vastailekaan!
        Ikävä
        17
        430
      20. Mitä sulle

        Kuuluu?
        Ikävä
        24
        429
      Aihe