Heimhällen Oy

Anonyymi-ap

Mikäli ei halua ylimääräistä päänsärkyä asuntoa vuokrattaessa, niin kannattaa välttää Espoossa ainakin Matinkylässä asuntoja vuokraavaa Heimhällen Oy:tä. Olimme pitkään vuokralla yhtiön omistamassa liiketilasta huoneistoksi muutetussa asunnossa. Ongelmat omistajan kanssa alkoivat kylpyhuoneremontista, josta omistaja ei halunnut hyvittää vuokran alennuksena, vaikka hyvään vuokratapaan kuuluu 30-50% alennus vuokrasta, mikäli asunnossa voi asua remontin ajan ja 100%, mikäli siellä ei pysty asumaan.
Lisää ongelmia tuli, kun irtisanoimme vuokrasopimuksen joulukuussa 2024 eli vuokrasopimuksen loppumaan 31.01.2025. Omistaja pyysi käyntiä huoneistossa tammikuussa ja lupasimme sen. Näin myös tapahtui. Seuraavana päivänä tuli ihmeellinen pyyntö, että voisimmeko käydä vaihtamassa allaskaapin etupaneelin. Kaappia ei ollut koskaan käytettykään, mutta se oli imenyt kosteutta ilmeisesti ns. valuvian vuoksi eli sauma oli päästänyt kosteutta läpi ja paneeli oli turvonnut. Tällöin selvisi, että omistaja yrittää keplotella takuuvuokran maksamisen kanssa ja näin myös tapahtui.
Tilasimme loppusiivouksen ammattisiivoojalta torstaiksi 30.1 ja hän siivosi asunnon huolellisesti. Olimme sopineet, että lähdemme 30.1 illalla. Seuraavana päivänä omistajalta tuli sähköposti, jossa oli erilaisia keksittyjä syitä, minkä perusteella hän kieltäytyi maksamasta takuuvuokraa suurelta osin. Kaiken huipuksi hän väitti siivonneensa 7.5 tuntia sen jälkeen, kun ammattisiivooja oli siivonnut koko edellisen päivän. Onneksemme kuvasimme ja videoimme asunnon juuri ennen lähtöämme. Asia eteni kuluttajariitalautakuntaan.
Itse asunto oli hyvällä sijainnilla (0-kerroksen entinen liikehuoneisto) ja muutenkin ihan ok vanhaksi asunnoksi, mutta patteriremontin jälkeen talvisin kylmä (pahimmillaan vain 17 astetta) ja tarvittava lisälämmitys hoitui pattereilla ja omalla kululla.
Olemme vuosien kuluessa vuokranneet kymmenkunta huoneistoa työntekijöillemme, eikä koskaan aiemmin ole ollut minkäänlaisia ongelmia vuokranantajan kanssa.

3

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri luin jostain, että takuurahojen palautukset ovat toiseksi yleisin riidanaihe kuluttajariitalautakunnassa heti käytettyjen autojen jälkeen. Ilmeisesti useat omistajat näin tiukempina taloudellisina aikoina yrittävät vedättää vuokralaisia ja pitävät takuurahaa omanaan. Tähän liittyen on ollut tapauksia, joissa omistaja on avainten luovutuksen jälkeen sotkenut itse asunnon ja sen jälkee ottanut kuvat ja lähettänyt vuokralaiselle pidättäen takuuvuokrasta itse keksityn siivousrahan. Elämme merkillisiä aikoja.

      • Anonyymi

        No tässä meidän tapauksessa (aloituskeskustelu) kävi juuri näin eli omistaja oli perusteellisen siivouksen jälkeen sotkenut itse asuntoa ja lähetti sitten kuvat meille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No tässä meidän tapauksessa (aloituskeskustelu) kävi juuri näin eli omistaja oli perusteellisen siivouksen jälkeen sotkenut itse asuntoa ja lähetti sitten kuvat meille.

        Kovin tuntuu olevan yleistä tämä vuokranantajien toimesta tapahtuva pettäminen. Toivottavasti tämäkin päätyy KVV:n mustalle listalle ja asunnontarvitsijat osaavat jatkossa välttää huijatuksi tulemista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      111
      6589
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3697
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      185
      2448
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      255
      2310
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      191
      1973
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1740
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1605
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      128
      1219
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1194
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      24
      1190
    Aihe