Heimhällen Oy

Anonyymi-ap

Mikäli ei halua ylimääräistä päänsärkyä asuntoa vuokrattaessa, niin kannattaa välttää Espoossa ainakin Matinkylässä asuntoja vuokraavaa Heimhällen Oy:tä. Olimme pitkään vuokralla yhtiön omistamassa liiketilasta huoneistoksi muutetussa asunnossa. Ongelmat omistajan kanssa alkoivat kylpyhuoneremontista, josta omistaja ei halunnut hyvittää vuokran alennuksena, vaikka hyvään vuokratapaan kuuluu 30-50% alennus vuokrasta, mikäli asunnossa voi asua remontin ajan ja 100%, mikäli siellä ei pysty asumaan.
Lisää ongelmia tuli, kun irtisanoimme vuokrasopimuksen joulukuussa 2024 eli vuokrasopimuksen loppumaan 31.01.2025. Omistaja pyysi käyntiä huoneistossa tammikuussa ja lupasimme sen. Näin myös tapahtui. Seuraavana päivänä tuli ihmeellinen pyyntö, että voisimmeko käydä vaihtamassa allaskaapin etupaneelin. Kaappia ei ollut koskaan käytettykään, mutta se oli imenyt kosteutta ilmeisesti ns. valuvian vuoksi eli sauma oli päästänyt kosteutta läpi ja paneeli oli turvonnut. Tällöin selvisi, että omistaja yrittää keplotella takuuvuokran maksamisen kanssa ja näin myös tapahtui.
Tilasimme loppusiivouksen ammattisiivoojalta torstaiksi 30.1 ja hän siivosi asunnon huolellisesti. Olimme sopineet, että lähdemme 30.1 illalla. Seuraavana päivänä omistajalta tuli sähköposti, jossa oli erilaisia keksittyjä syitä, minkä perusteella hän kieltäytyi maksamasta takuuvuokraa suurelta osin. Kaiken huipuksi hän väitti siivonneensa 7.5 tuntia sen jälkeen, kun ammattisiivooja oli siivonnut koko edellisen päivän. Onneksemme kuvasimme ja videoimme asunnon juuri ennen lähtöämme. Asia eteni kuluttajariitalautakuntaan.
Itse asunto oli hyvällä sijainnilla (0-kerroksen entinen liikehuoneisto) ja muutenkin ihan ok vanhaksi asunnoksi, mutta patteriremontin jälkeen talvisin kylmä (pahimmillaan vain 17 astetta) ja tarvittava lisälämmitys hoitui pattereilla ja omalla kululla.
Olemme vuosien kuluessa vuokranneet kymmenkunta huoneistoa työntekijöillemme, eikä koskaan aiemmin ole ollut minkäänlaisia ongelmia vuokranantajan kanssa.

3

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri luin jostain, että takuurahojen palautukset ovat toiseksi yleisin riidanaihe kuluttajariitalautakunnassa heti käytettyjen autojen jälkeen. Ilmeisesti useat omistajat näin tiukempina taloudellisina aikoina yrittävät vedättää vuokralaisia ja pitävät takuurahaa omanaan. Tähän liittyen on ollut tapauksia, joissa omistaja on avainten luovutuksen jälkeen sotkenut itse asunnon ja sen jälkee ottanut kuvat ja lähettänyt vuokralaiselle pidättäen takuuvuokrasta itse keksityn siivousrahan. Elämme merkillisiä aikoja.

      • Anonyymi

        No tässä meidän tapauksessa (aloituskeskustelu) kävi juuri näin eli omistaja oli perusteellisen siivouksen jälkeen sotkenut itse asuntoa ja lähetti sitten kuvat meille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No tässä meidän tapauksessa (aloituskeskustelu) kävi juuri näin eli omistaja oli perusteellisen siivouksen jälkeen sotkenut itse asuntoa ja lähetti sitten kuvat meille.

        Kovin tuntuu olevan yleistä tämä vuokranantajien toimesta tapahtuva pettäminen. Toivottavasti tämäkin päätyy KVV:n mustalle listalle ja asunnontarvitsijat osaavat jatkossa välttää huijatuksi tulemista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      104
      2301
    2. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1430
    3. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1428
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1424
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1243
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1094
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      995
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      944
    9. 122
      821
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe