Pari päivää sitten uutinen Venäjän ja Suomen välien palauttamiseksi:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/721ed932-8ab1-4bb5-af7e-828ce3ae89e0
Huomioi erityisesti kohta 5.
Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova listaa ehdot, joiden perusteella poliittiset suhteet Suomeen voitaisiin palauttaa.
Tiistaina Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi, että Venäjän presidentti Vladimir Putin on valmis normalisoimaan suhteet Suomen kanssa, mikäli Suomi niin haluaa.
Aiemmin tasavallan presidentti Alexander Stubb sanoi Lontoossa, että Suomen pitäisi valmistautua henkisesti siihen, että suhteet Venäjään avautuvat poliittisella tasolla ”jossain vaiheessa”. Stubbin mukaan halukkaiden koalitiossa on keskusteltu suhteiden avaamisesta. Stubbin mukaan yhteydenpitoa suoraan Kremliin harkitaan, koska USA pitää jo yhteyttä.
Zaharovan mukaan Suomen johdon tulee tehdä kovasti töitä sen eteen. Hän listasi tiedotustilaisuudessa liudan ehtoja, joiden tulisi täyttyä ennen suhteiden palauttamista.
Seuraavat ehdot Zaharova listaa. Suomen tulee:
1. ”Lakata pumppaamasta Suomen informaatioavaruutta täyteen perusteettomia venäläisvastaisia tarinoita”.
2. Avata Suomen ja Venäjän vastainen raja, joka suljettiin ”kaukaa haetun tekosyyn” varjolla.
3. ”Estää laiton esterakenteiden rakentaminen” rajalle.
4. Purkaa ”kielto” Suomen ja Venäjän väliselle rautatie- ja tieliikenteelle.
5. ”Pidättäytyä kansalaisten vainoamisesta”, jotka tukevat ”järkeviä ajatuksia” liittyen suhteiden normalisoimiseen.
6. Harkita uudelleen ”sotilaallista suunnitelmaa, joka on aggressiivinen Venäjää kohtaan”.
*
Jos vähänkin seuraa Putinin oikeita sanomisia niin hän on hyväntahtoinen. On mm. puuttunut mehiläisten häviämiseen joka on uhka koko maapallolle ja maanviljelylle. On bannanut Rotschildit ja 5G verkon venäjältä. On sanonut rukoilleensa Trumpin puolesta eli on uskovainen.
Viestipalvelu X.comissa on ryhmä Russia is not enemy ja siellä Putin on sanonut:
"Speaking about the three main values of life, I would say that: first is life itself—it is the greatest value; second is love; and third is freedom." - President Putin
Venäjä Suomi keskustelut
Anonyymi-ap
0
74
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911919Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771753Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051550Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1811441Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931