Kolumnissaan Käihkö pohdiskelee mm. viimeaikojen "suojelukunta" keskustelua.
Siihen aiheeseen läheisesti liittyvä vapaaehtoisten maanpuolustajien toiminta ei hänen mielestään ole oikea tapa hoitaa puolustusta?
Mustavalkoinen ajattelu johtaa helposti poliittiseen näkemykseen.
Puolustuslaitoksella ei saisi olla poliittista "väriä", sen pitäisi toimia edelleen "irrallaan poliittisista leimoista".
Kolumni on mielenkiintoinen siitäkin syystä, että viimeaikojen mediakeskusteluissa maanpuolustuksesta on ilmennyt häivähdyksiä "poliittisesta väristä".
Kolumni kannnattaa lukea kokonaan selkeämmän kuvan saamiseksi.
Ilmari Käihkön kolumni puolustusvoimien olemuksesta.
Anonyymi-ap
1
84
Vastaukset
- Anonyymi
Ote entinen puolustusvoimain komentaja Gustav Hägglundin kirjasta "Leijona ja Kyyhky":
"Oleellista on, että puolustusvoimat koetaan koko kansan armeijaksi.
Tämä on niin arvokas asia, ettei sitä saa vaarantaa millään, vaikka miten hyvää tarkoittavilla toimilla, kuten suojeluskuntien perustamisella.
Asevelvollisuus on samalla tae sille, ettei aseellista voimaa voida käyttää sisäpoliittisiin tarkoituksiin".
Tutkivalla journalismilla olisi ehkä syytä paneutua tuohon "väriä"-aiheeseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1052236- 841965
- 531556
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481374Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111108
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084