No sellaiseksi ainakin joku tämän määrittelee, koska tässä ei ole "ihan helevetin tiukkaa asiaa".
Pakkasta on vieläkin parisen astetta, mutta mökki on lämmin. Kiitos siitä kuuluu kaminalle, joka lämmittää mökin rivakasti, sekä kaminan kylkiin ripustetuille vuolukivilevyille, jotka varaavat mukavasti lämpöä ja luovuttavat sitä kauan.
Aurinko paistaa seitinohuen pilviverhon lävitse ja paneelit tuottavat hyvin.
Tympäisee! En kai minä muuten tänne kirjoittelisi.
Tuo salmi on vielä jäässä, mutta ei sinne uskalla mennä pilkille, koska joku oli jo uittanut tuolla läheisessä venerannassa mönkijäänsä. Laitoin eilen pari katiskaa tuohon laiturin viereen ja kävin juuri äsken nostamassa ne ylös. Pari pientä siikaa, ahven ja särki.
Iltapäivällä kotiin. Ruoaksi kalaa kermassa, sekä pottumuusia ja voisulaa - YÄKH-NAM😂.
Edelleen tympäisee!
Nyt tuntuu siltä, että mökki on vain riesa ja joutaisi myydä.
Niinpä, mutta mitä minä sitten joutoaikoina tekisin?
Huomenta vaan - tämä on provo
6
451
Vastaukset
- Anonyymi
Matkustelet. Sitten olisi rahaakin.
- Anonyymi
Juupa juu. Mutta huomenna on vuolukivet kylminä. Tai jo tänään illalla. Kunnon takka on lämmin vielä huomennakin jos tänään lämmittää. Mutta väliäkö sillä jossei meinaa pidempään siellä olla.
- Anonyymi
No kävikin sillai, että tuli muut mietittävät.
- Anonyymi
Nämä aktivointi aloitukset kertovat eniten aloittajasta... lienee työpiste Suomi24:n ylläpidossa...
- Anonyymi
Onhan se paha, jos jossakin on joku, jonka päivä menee pilalle meidän taitamattomien takia. Olisko sulla joku kaava, jonka mukaan pitää tehdä aloituksia? Voisitko laittaa sen tuohon alapuolelle, niin osaamme käyttäytyä jatkossa fiksummin.
TAI SITTEN VOIT VAAN PAINUA V....UUN.
- Anonyymi
Provo tai ei mutta laitoin kädet ristiin pöydän alla ja kiitin äänettömästi korkeinta kun nimikirjoitukset oli kauppakirjassa ja sain oman työleirin myytyä. Miten helpottunut olo. Uusille puurtajille toivotan onnea ja kestävyyttä alkavaan puuhaamiseen ja korjailemiseen. Ja etenkin mielenmalttia kun ensi talvena jotenkin arvelen tontin takaiseen vanhaan metsään jyristelevän metsäkoneen parturoimaan koko tienoon päätehakkuuksi. Ei ainakaan hyttyset kiusaa mökillä sen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492048Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3061749- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671160
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23957