Tori kaipaisi jonkun historiasta tunnetun henkilön patsasta ja purettakoon se musta pömpeli patsaan paikalta. Ehkä patsas voisi olla suomen kohtalonvuosiin jollain lailla liittyvä, muttei siihen saisi liittyä mitään henkilöpalvontaa. Miten olisi sodissa kaatuneiden muistomerkki.
Patsas hyrylle
33
1148
Vastaukset
- Anonyymi
Nantekin on kaatunut monta kertaa joten kävisikö Nanten näköispatsas niin kaikki näkisivät mimmoinen äijä hän on.
- Anonyymi
Hallan ukon patsas torin laidalle.
- Anonyymi
Hallan ukon patsas piti tulla Hallan ukon aukiolle mutta ei ole näkynyt. Mahtaako moni etes tietää missä tuo Hallan ukon aukio sijaitsee. Torillakin oli ennen patsas mutta veivät ruojat sen varikolle särettäväksi. No se olikin aika ruma kyllä. Etenkin kun vertaa siihen kiertoliittymän puukko veistokseen ja torin mustaan kuutioon, ne ovat kauniita. Ehkä torille kävisi Kekkosen patsas, hänellähän oli siteitä Kainuuseen ja Hyrynsalmeen. Kekkonen ja Komulan Setti torilla pronssiin valettuna olisi komea näky.
- Anonyymi
Hallan akan aukion tiedän, mutta en ukon aukioista ikinä ole ollutkaan kiinnostunut.
- Anonyymi
Patsaan andaitsee se joka on kaikkein eniten tehnyt hyvää hyrynsalmelle👍
- Anonyymi
Se on Vesa Juntunen
- Anonyymi
Tuulimyllyrahoilla voisi laittaa patsaita Pääsiäissaaren malliin, paljon ja isoja. Torin ympäri ja kahta puolen kylätietä.
- Anonyymi
Miesjuna-veistos?
- Anonyymi
Se Eränkäviä ihmisen muotokuva.
- Anonyymi
Sulikka ois hyvä
- Anonyymi
Juntus Kalle olisi hyvä.
- Anonyymi
Ressan Lassin veistos.
- Anonyymi
Viisi metriä korkea aurinkokello!
- Anonyymi
Kymmenen metriä korkea tervatynnyri keskelle toria.
Kunnan maskotti. Kunnan vaakunassa oleva entisajan tervanpoltto tapahtuma. - Anonyymi
Pettuleivän syöjän patsas pitserian eteen, olisi ruokakulttuurin kehitys samalla esillä.
- Anonyymi
Siellähä on hyrynsalmella jo tommi puukko patsas liikenne ympyrässä ei sinne muuta tarvi
- Anonyymi
Jääkäripatsas muistuttamaan itsenäistymisen ajasta ja siihen samaan teemaan kuuluu myös hallan ukko ja jääkäripirtti. Patsas kuuluu torille koska kunnantalon piha on liian ahdas.
- Anonyymi
Eikö tuon jääkäri ajan aika ala olla jo ohi. Pitääkö sitä nyt joka paikkaan tyrkyttää.
- Anonyymi
Trump ja Putin 69 asennossa
- Anonyymi
Natsi Saksan sotilas
- Anonyymi
Nuoret ratsastaa hirvellä.
- Anonyymi
Kirkko ilman pappia.
- Anonyymi
Joku Kemppainen ihan sama kuka
- Anonyymi
Ensin arvonimi, sitten patsas: https://hyrynsalmi10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025286-10
- Anonyymi
Tuossa tais lipsahtaa se salainen tieto kelle arvonimee haetaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa tais lipsahtaa se salainen tieto kelle arvonimee haetaan?
Ei ole kyllä sitä ansainnut!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole kyllä sitä ansainnut!
Missä on ne teot , jotka tukee valintaa!
- Anonyymi
Elekää hyvät ihmiset höperihtäkö. !!
Aikamoisia velikultia ootta. - Anonyymi
Tuulimyllyrahoja siellä käytetään suurella viisaudella ja harkiten lisäämään kunnan elinvoimaisuutta. On meillä viisaat päättäjät.
- Anonyymi
Nyt on liikaa ehdokkaita, kyllä noilla koko tori täytyy. Tulee hiljaisten patsaiden tori.
- Anonyymi
Pörssi kupla
- Anonyymi
Venekkiin rakkauden gayjuna toiminnallinen veistos ja jokakesäinen rakkauden gayjuna puksuttaa - festivaali samaan paikkaan!
- Anonyymi
Huumehörhö.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873472Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41564Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51352- 261216
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47866Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70852Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t33802Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47790Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4737