Keskustelua tekoälyn kanssa avaruuden laajenemisesta tieteen ja uskonnon vertailussa

Suhteellisuusteoria sallii sitä sun tätä. Raamattu sallii sitä sun tätä.
Mikä ero on näillä selityksillä? 🤔

Ero suhteellisuusteorian ja Raamatun tarjoamien selitysten välillä on siinä, miten ne perustellaan ja testataan.

Tieteellinen teoria, kuten yleinen suhteellisuusteoria, perustuu matemaattisiin malleihin, havaintoihin ja kokeelliseen todistusaineistoon.

– Suhteellisuusteoria ei vain ”salli” avaruuden laajenemista, vaan se ennustaa sen matemaattisesti. Tämä ennustus on testattu havainnoilla, kuten galaksien punasiirtymällä ja kosmisella taustasäteilyllä.

– Se on myös falsifioitavissa: jos havaitsisimme esimerkiksi, että kaukaiset galaksit eivät etäänny toisistaan, suhteellisuusteoria pitäisi hylätä tai muokata.

Raamattu ei ole tieteellinen teoria, vaan uskonnollinen teksti.

– Se ei tarjoa matemaattisia malleja tai testattavia ennusteita.

– Sen selityksiä ei voida falsifioida, eli niitä ei voida osoittaa vääriksi kokeellisilla havainnoilla.

– Sen perustelut nojaavat uskoon ja auktoriteettiin, eivät testattaviin luonnonlakeihin.

Miksi ”suhteellisuusteoria sallii” on pätevämpää kuin ”Raamattu sallii”?

Kun sanon, että suhteellisuusteoria sallii avaruuden laajenemisen, tarkoitan, että sen matemaattinen rakenne johtaa siihen väistämättä. Ei ole niin, että joku olisi vain päättänyt, että avaruus voi laajentua—se on seurausta tarkasti määritellyistä yhtälöistä.

Raamattu puolestaan voi ”sallia” mitä tahansa, koska se ei ole fyysisten havaintojen ja kokeiden rajoittama. Sen avulla ei voi tehdä ennusteita, joita voidaan mitata ja todentaa kokeellisesti.

Tieteessä mallit voivat olla epätäydellisiä, mutta ne kehittyvät jatkuvasti ja perustuvat todellisiin havaintoihin. Jos tieteellinen teoria osoittautuu virheelliseksi, se hylätään tai sitä muokataan paremmaksi.

Uskonnolliset selitykset eivät toimi näin – ne eivät muutu havaintojen mukaan, vaan pysyvät samoina uskonvaraisina kertomuksina. 🤔

Minä väitän että atomeitten ytimissä on avaruuteen hajaantuvan energian ruuhka-alueita jotka kierrättävät avaruuteen hajaantuvaa energiaa ja työntävät toisiansa pois päin toisistansa samassa suhteessa kuin laajenevat.

Jos näin, niin voidaan sanoa että atomeitten ytimet laajenevat ja kierrättävät laajenevaa pimeää energiaa josta syntyy rekisteröitävässä olevia hiukkasia kuten eletroneja ja fotoneita jotka edelleen koostuvat avaruuteen hajaantuvasta energiasta.

Ok, nyt valon kosmologinen punasiirtymä selittyy siten että avaruudessa laajenevat valot vuorovaikuttavat keskenään, kiihdyttäen toistensa laajenemista, jolloin laajenevan valon vauhti kiihtyy samassa suhteessa kuin aineet ja valot laajenevat.

Laajenevat valot kontroilloivat samalla toistensa liikenopeutta!

Meidän laajenevan galaksijoukon oma laajeneva valo kiihdyttää hitaamman vanhan toisista galaksijoukoista peräisin olevan laajenevan valon vauhdin samaksi kuin omansa ja silloin vanha laajeneva valo venyy eli kosmologisesti punasiirtyy.

Ok. Mitä me olemme havainneet ja mitä emme.

Emme ole havainneet laanevaa avaruutta!

Olemme havainneet että vanhat VALOT ovat venyneitä sitä enemmän mitä vanhempia ne ovat!

Miten ihmeessä tämä havainto voisi todistaa sen että avaruus muka laajenisi?

Eikö meidän pidä kysyä mitä VALOLLE on tapahtunut sen aikana kun se on liikkunut avaruudessa?

Ei mitään syytä kysyä mitä avaruudelle on tapahtunut!

6

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Visuaalinen vertaus: Ilmapallo tai taikina

      Kuvitellaan ilmapallo, johon on piirretty täpliä. Kun ilmapalloa puhalletaan suuremmaksi, täplät loittonevat toisistaan, vaikka ne eivät itsessään liiku pallon pinnalla. Samoin maailmankaikkeuden laajetessa galaksit erkanevat toisistaan, koska itse avaruuden rakenne venyy.

      Toinen vertaus on rusinataikina. Kun taikina kohoaa uunissa, rusinat liikkuvat kauemmaksi toisistaan, vaikka ne eivät liiku taikinan sisällä aktiivisesti. Tämä havainnollistaa, kuinka avaruuden metrinen koordinaatisto muuttuu – se venyy kaikkialla, jolloin etäisyydet kasvavat.

      Koko stoori:
      https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jukka-savorinen/syksy-rasanen-vs-chatgpt-onko-laajenevan-avaruuden-olemassa-olon-epaileminen-jarkevaa/

      • Luin koko jutun ajatuksineen teorioineen pariin kertaan. En tullut yhtään viisaammaksi. Sama lopputulos kuin sille kun tekoäly koettaa selostaa painovoiman mekanismia tai avaruuden rakennetta.

        Useita teorioita, vaan ei vastauksia miten, koska ja miksi.


      • Anonyymi
        HeIIäkoukku kirjoitti:

        Luin koko jutun ajatuksineen teorioineen pariin kertaan. En tullut yhtään viisaammaksi. Sama lopputulos kuin sille kun tekoäly koettaa selostaa painovoiman mekanismia tai avaruuden rakennetta.

        Useita teorioita, vaan ei vastauksia miten, koska ja miksi.

        Tekoäly tietystikin toimii ohjelmointinsa mukaisesti. Näin ollen ei se "itse" ajattele suurista kysymyksistä etenkään, tai salalittoteorioistakaan. Objektiinen tekoälykin olisi mahdollista toteuttaa, mutta nyt vastaukset esim salalittoteorioihin liittyen mukailevat virallista linjaa ja sama koskee tiedeasioitakin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tekoäly tietystikin toimii ohjelmointinsa mukaisesti. Näin ollen ei se "itse" ajattele suurista kysymyksistä etenkään, tai salalittoteorioistakaan. Objektiinen tekoälykin olisi mahdollista toteuttaa, mutta nyt vastaukset esim salalittoteorioihin liittyen mukailevat virallista linjaa ja sama koskee tiedeasioitakin.

        Aika usein tekoäly ei ymmärrä kysymystä ja tuossakin tekoälyn haastattelija kysyy samaa kysymystä eri muodoissa, jotta tekoäly ymmärtäisi kysymyksen, mutta vastaukset on enemmän tai vähemmän jaarittelua, eikä vastauksia.


      • Anonyymi
        HeIIäkoukku kirjoitti:

        Aika usein tekoäly ei ymmärrä kysymystä ja tuossakin tekoälyn haastattelija kysyy samaa kysymystä eri muodoissa, jotta tekoäly ymmärtäisi kysymyksen, mutta vastaukset on enemmän tai vähemmän jaarittelua, eikä vastauksia.

        Tekoäly on parhaimmillaan silloin kun kysytään jotain mihin on olemassa selvä vastaus, koska sen tietovarasto on valtava ihmiseen verrattuna. Mutta kun kysytään liian vaikeita ja tukinnakin varaisia asioita esimerkiksi vajavaiseen - ja osin epärehelliseen - tieteeseen, tai salaliittoihin, liittyen, niin se joutuu tasapainoilemaan vastauksen kanssa ja usein vastaus on epärehellinenkin. Tätä olen testannutkin. Salaliitosta kysyttäessä tekoäly antoi virallisen linjan mukaisen vastauksen, eikä edes tunnustanut, että ei tiedä oikeaa vastausta.


    • Anonyymi

      Venyvä avaruus täytyy olla jotain materiaalia?
      Painovoima myös venyttää avaruutta itseään kohti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      142
      2653
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1977
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1707
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      32
      1566
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe