Telia: Toimi näin, jos saat puhelun tuntemattomasta numerosta

Anonyymi-ap

Iso osa ulkomailta Suomeen soitettavista puheluista on huijausta. Telia kertoo tiedotteessaan, että kaikista ulkomailta tulevista soitoista peräti 39 prosenttia on huijareilta.

– Hyvä nyrkkisääntö on, että ulkomailta tulleeseen häläriin ei kannata soittaa takaisin, Telian turvallisuusasiantuntija Kristian Westerstråhle kertoo tiedotteessa.

Mitään henkilökohtaisia tietoja, kuten pankkitunnuksia ei pidä koskaan luovuttaa puhelimitse, vaikka soittaja esittäytyisi viranomaisena.

– Kaikesta huolimatta puhelimeen uskaltaa vastata. Jos jokin vaikuttaa epäilyttävältä, niin omaan intuitioon kannattaa luottaa, ja puhelun voi nopeasti ja päättäväisesti lopettaa, Westerstråhle kehottaa.

Puhelu kiinni, jos yhtään arveluttaa.

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle puhelin näyttää kun soitto tulee ulkomailta ja koskaan en niihin vastaa. Nyt on Telia saanut niin hyvin nuo blokattua että ei ole varmaan vuoteen tullut ainuttakaan, ei myöskään huijaus tekstiviestejä. Siinä minulle riittävää syytä pitää edelleen liittymäni Telialla.

      • Anonyymi

        Tuntematon numero voi toki myös olla kotimaasta soittava.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuntematon numero voi toki myös olla kotimaasta soittava.

        Tiedän kun siskollani on tuntematon numero, voin myös itse soittaa puheluni tuntemattomana, laitan vain puhelimeni asetuksista niin ettei numeroni näy vastaanottajalle. Numeroani ei myöskään saa numeropalveluista, koska olen kieltänyt vaikka numeroni ei salainen olekaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      504
      4196
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3301
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      283
      2263
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      471
      2134
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1466
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1343
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1251
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      64
      1165
    9. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      88
      1116
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1105
    Aihe