Kuinka pitkään vankeus oikeasti kesti?

Anonyymi-ap

Linkki:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/266142f5-9807-43f0-a73e-0777305d041a

Tällä kertaa tekijä syyllistyi ns. Järvenpään puukotukseen, jossa 2 sai vakavia vammoja, kolmas puukotuksen uhri onnistui torjumaan iskut.

Mutta sama tekijä on aiemmin (2018) puukottanut ystäväänsä, joka vain onnekkaan sattuman ansiosta jäi henkiin, sillä puukotus aiheutti hengenvaarallisia vammoja.

Käräjäoikeus tuomitsi tuosta 2018 puukotuksesta 4 vuoden vankeustuomion nimikkeellä tapon yritys. Hovioikeus korotti tuomion 6 vuoden vankeustuomioksi.

Mutta nyt se kysymys: kuinka pitkään tekijä oikeasti oli vankilassa vangittuna ?

Suomessahan tuntuu olevan tapana, että tuomittu voi saada ns. ensikertalaisalennuksen tuomioonsa, jolloin todellinen vankilassa vangittuna vietettävä aika voi olla lyhyempi kuin se, mitä tuomari on juridisessa mielessä määrännyt.

Tätä tietoa iltalehden tähän linkattu artikkeli ei kerro.
Mielestäni olisi asiallista, että iltalehti olisi myös julkaissut tiedon tuomion tosiasiallisesta kestosta, kun se näköjään Suomessa saattaa poiketa tuomarin määräämästä.

Miksi muuten hallitus ja eduskunta eivät tee asialle mitään?
Eikö nuo ensikertalaisalennukset ainakin vakavissa väkivaltarikoksissa voisi poistaa ?

Ja kun aina tarjotaan selitykseksi korkeita vankeinhoitokustannuksia, miksi noita korkeita kustannuksia siedetään, miksei niitä kustannuksia alenneta?

Ei vankeinhoidon ole pakko olla kallista. Se on kallista, koska se nykyään on organisoitu huonolla tavalla.

Lisäksi vankila ei oleturvallinen paikka vangeille.
Eikös taannoin uutisoitu tapauksesta, jossa vanki kaatoi kuumaa öljyä toisen vangin päälle ?

Oma ehdotukseni:
Kauko-ohjattava sähköiskukauluri jokaiselle vangille. malli sellainen, että vanki ja/tai vangin kaverit eivät sitä voi poistaa.

Vankila täyteen laadukkaita valvontakameroita, ja valaistus sellaiseksi, että niistä kameroista on hyötyäkin.

Valvontahuoneeseen vartija 24H, ja tuo vartija voi kauko-ohjauksella aktivoida tuon sähköiskukaulurin, jos vanki syyllistyy tai on syyllistymässä väkivallantekoon vartijaa tai toista vankia kohtaan.

Luonnollisesti tietojärjestelmän pitää tulostaa lokitiedostoon merkintä jokaisesta sähköiskukaulurin aktivoinnista... silloin vartija ei ala huvikseen sitä nappia painamaan, kun tietää, että sen käytöstä jää lokitiedostoon merkintä.

Ja tuo lokitiedosto tietenkin toteutettava siten, etteivät edes vartijat voi poistaa tietoja sieltä.

Kyllä vankeinhoidon kustannuksia voisi reippaastikin alentaa.
Mikä hölmölä tämä Suomi oikein on, kun niin ei tehdä.

1

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensimmäistä kertaa vankilaan tuomittu istuu tuomiosta 1/2. Jos tekijä on tekohetkellä alle 21 vuotias, niin 1/3.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2284
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1592
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1110
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe