Kuukausi sitten lähetin kässärini noin kymmeneen kustantamoon ja aikamoista tuskaa ja sähköpostin kyttäämistä on kyllä ollut sen jälkeen. Tiedän kyllä, että se on lyhyt aika, mutta ei meinaa kärsimätön mieli sitä uskoa. Eli lähinnä vertaistukea kaipaan, kuinka kauan tällä hetkellä olette mistäkin kustantamosta odottaneet vastauksia? Ja tietysti kiinnostaa ovat olleet hylsyjä vai vihreää valoa.😊
Kustantamojen vastausajat (taas kerran)
15
1218
Vastaukset
- Anonyymi
Lähetin myös noin kuukausi sitten kuudelle kustantamolle. Kolmelta tuli alle kahdessa viikossa "kiitos, mutta ei kiitos" mutta kolmen muun vastausta vielä odotellessa...
- Anonyymi
Minne lähetit? En ole ap, mutta itsekin odottelen.
lähetin helmikuussa 7lle, mutta vain yhdestä vastattiin kannustavasti ei kiitos. Myllylahdesta, taisi olla kustomoitu perushylsy. Sanoivat etteivät kustanna muuta kuin urbaanifantasiaa ja olen täältä lukenut, että moni on saanut saman kohteliaan vastauksen. Kahdelta en odotakaan vastausta, avaimelta ja S&S, sillä eivät vastaa lainkaan jos ei nappaa. Ainakaan sivujensa mukaan.
Oma kässärini siis eeppistä fantasiaa.
Mitä genreä kässärisi oli? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minne lähetit? En ole ap, mutta itsekin odottelen.
lähetin helmikuussa 7lle, mutta vain yhdestä vastattiin kannustavasti ei kiitos. Myllylahdesta, taisi olla kustomoitu perushylsy. Sanoivat etteivät kustanna muuta kuin urbaanifantasiaa ja olen täältä lukenut, että moni on saanut saman kohteliaan vastauksen. Kahdelta en odotakaan vastausta, avaimelta ja S&S, sillä eivät vastaa lainkaan jos ei nappaa. Ainakaan sivujensa mukaan.
Oma kässärini siis eeppistä fantasiaa.
Mitä genreä kässärisi oli?WSOY, Tammi ja Gummerus olivat nopeimmat vastaajat. WSOY yllätti allekirjoittaneen nopeudellaan, sillä ajattelin, että heillä kestäisi kauiten. Tammelta ja Gummerukselta sain tavallisen "ei sovi"-hylkäysviestin, mutta WSOYltä sain "ei mahdu"-viestin, jossa oli jopa allekirjoitus. Lopputuleman kannalta ei ole mitään eroa, mutta kyllä allekirjoitus teki viestistä henkilökohtaisemman ja jätti paremmalle mielelle.
Kässärini on myös fantasiaa. En lähettänyt sitä laisinkaan kustantamoille, jotka ovat ilmoittaneet etteivät vastaa elleivät ole kiinnostuneita.
- Anonyymi
Tämä oli ensimmäinen kässäri jonka lähetin, joten itellä ei ole paljon kokemusta kustantamojen vastausajoista. Olen kuitenkin lukenut kaikki mahdolliset keskustelut, joten voisin veikata että saatekirjeesi ja kässärisi oli sen verran kiinnostava, että siihen heti tartuttiin! Itse kuitenkin lähetin kuukautta sinua aiemmin, eikä vieläkään ole mitään kuulunut. Oletan että hylky sieltä tulee, sillä ymmärsin lähettää omani arviointipalveluun vasta kustantamojen lähettämisen jälkeen ja palaute oli ihan hyvää, mutta ymmärsin kässärin puutteet.
Toivotan onnea noiden muiden kanssa! Itse joudun vielä kärvistelemään nähtävästi- Anonyymi
Haluaisin itsekin uskoa, että nopea vastausaika viittaisi tuohon. Olen koko odotusajan kirjoittanut seuraavaa versiota, joten jos kaikista tulee hylky (mitä odotan) niin onpahan lähettää seuraavaa versiota. Itse en ole vielä lähettänyt arviointipalveluihin, mutta olen etsinyt lukijoita tuttavapiiristä. Heidän palautteensa jälkeen voisin itsekin harkita arvostelupalvelua. Ainakin NVL:ää ollaan suositeltu toisissa ketjuissa.
T. Kakkonen
- Anonyymi
Sama juttu, siis että olen työstänyt kässäriä.
Ilmotellaan tänne miten kukin vastaa!
Mä lähetin proosakuiskaajille, sillä kuulin tuttavalta että ovat fantasiaan perhetyneitä ja sainkin heiltä tosi hyvää palautetta. Suosittelen heitä t. Kärvistelevä - Anonyymi
Otavalta vastaus noin 1,5 kuukauden odottelun jälkeen. Näyttäisi muiden ketjujen perusteella olevan melko vakioaika heiltä.
T. Kakkonen - Anonyymi
Vihdoinkin edes joltakin vastaus! Eli tasan 3 kk on nyt kulunut oman kässärin lähetyksestä ja olin toistaiseksi saanut vain myllylahdelta vastauksen (kohtelias hylky). Nyt tänään sain Aulalta vastauksen. Hylkyhän se oli, mutta ainakaan minua ei ole unohdettu.
Toivottavasti loputkin (5) vastaisivat tällä viikolla, sillä saisin vähän puhdistettua ilmaa odotuskuplassani.
Mites te muut? Onko kuulunut mitään?- Anonyymi
Aulalta myös tänään hylky 2kk odottelun jälkeen. "Hauska" sattuma.
T. Kakkonen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aulalta myös tänään hylky 2kk odottelun jälkeen. "Hauska" sattuma.
T. KakkonenTuliko ihan perus hylky kuten minulla?
”Purimme käsikirjoituskasaa ja totesimme ettei käsikirjoituksesi sovellu kustannusohjelmaan”, vai saitko ihan jotain henk.koht? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuliko ihan perus hylky kuten minulla?
”Purimme käsikirjoituskasaa ja totesimme ettei käsikirjoituksesi sovellu kustannusohjelmaan”, vai saitko ihan jotain henk.koht?Oli samantyylinen perushylky. Yhdeltäkään kustantamolta en ole saanut henkilökohtaista palautetta. Veikkaan, että ovat aika kiven alla.
T. Kakkonen
- Anonyymi
"aikamoista tuskaa ja sähköpostin kyttäämistä..." Mitä tuskailua ja kyttäämistä siinä on? Jos ja kun on vaivautunut kirjoittamaan jotain poikkeuksellisen hyvää kässäri kyllä julkaistaan. Itse lähetän oman tekstin muutaman kuukauden päästä, ja kustantaja on todennäköisesti valmis tekemään sopimuksen jo pelkän saatekirjeen perusteella. Niin että hommiin siitä ja itseluottamusta peliin.
- Anonyymi
Kakkonen päässyt uudelle kierrokselle ja alla lyhyesti uusien hylkyjen ajat:
- Tammi: 1kk
- Karisto: 1kk
- Otava: 2,5 viikkoa
- Myllylahti: 1,5 viikkoa
Nyt kirjoittaminen ja odottelu jää kesätauolle. Tsemppiä kaikille tuleville esikoiskirjailijoille odottamiseen! - Anonyymi
Omia kokemuksia:
Myllylahti 1vk
Gummerus 1,5vk
Otava 2vk
Into 4kk
Wsoy 4kk
Onko kokemuksia pienemmistä kustantamoista? Kiinnostaisi erityisesti kuulla myönteisen vastauksen saaneilta. Tsemppiä kaikille kirjoittajille! - Anonyymi
Karisto 1kk
Tammi 1,5kk
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964774Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1082220Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321258
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621246- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4931059