Nyt on keskeytetty "tunnin junarata" -suunnittelu Helsinki-Turku. Hanketta vastustavat mm alueen kunnat, joita rata "rasittaisi". Toivon, että hankkeeseen budjetoidut "voimavarat" suunnataan esittämääni raideyhteyteen välille Saarijärvi-Kaustinen (Keliber)-Kokkola. Jyväskylä-Kokkola -radan rakentaminen pysähtyi aikanaan Saarijärvelle silloisen valtiontalouden, ja sodan uhan vuoksi. (Reijo Kivelä Kokkola)
Tätä osasin odottaa
Anonyymi-ap
3233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ole ratahankeen neuvotteluja keskeytetty. Tämä käytännössä uutisankka on Persujen epätoivoinen veto saada edes muutama piereskelevä sovaperunapersun plösö vaivautumaan jostain syystä uurnille. Hanke nyt etenee, mutta vasta tuleva hallitus sen kuoppaa.
Tuolle välille ei ole kannattavaa rakentaa raideyhteyttä ja siksi suunnitelmatkin jäi sinne muinaisajan kaavailuiksi, kuten lukuisat muutkin vastaavat suunnittelut. Tulevaisuus toteutui toisin kuin tuolloin ennustettiin.
Älähän nyt hullujasi puhu. Luuletko tosiaan, että joku apu, perus tai mikä lienee sairaanhoitaja Ranne torppaisi pääministerin kuningashankkeen?