Onko yläkoulun tunnit vaikeampia?

Anonyymi-ap

Hei, olen siirtymässä noin 4 kuukauden päästä 7 luokalle ja vähän jännittää et onko kokeet vaikeampia ja tunnit ylipäätänsä, entinenkin jännittää tuo matikka. Onko hikistä joka päivä vai onko vähän rennompaa? Motivaatiota minulla löytyy koska haaveeni on tulla lentäjäksi isona ja arvosanat ovat aika tärkeitä, ja motivaatiota tuo myös se että saan aloittaa ns puhtaalta pöydältä. Mut yläkoulun käyneet, kuinka vaikeaa siellä on?

3

324

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      onhan se paljon hauskempaa ja rennompaa kun peruskoulu mutta jos ihan täydet kympit jokaisesta aineesta haluat niin siihen piitää kyllä tehdä töitä, ite menin koko yläasteen harjoitelematta yhteenkään kokeseen mutta tein kaikki tehtävät jotenkin huolellisesti ja oli loppuarvosana about 7.

    • Anonyymi

      Ei siinä muu auta ku opiskella 12 tuntia koulun jälkeen. Et muuten pääse top 5 lukioon ja siitä se alamäki ja alkoholisoituminen ym. alkaa. Mut ota vaan chillisti ja ei mitään paineta bro.

    • Anonyymi

      No sanon sen et kielissä vaan 9lk syksy vaikuttaa joten älä stressaa niistä jo 7 lk mut HISTORIA on se johon PITÄÄ graindaa, also tuntityöskentely on aika tärkee. Esim terveystieto, historia, biologia ja maantieto niitä sit 7lk kannataa pitää 8/9 arvosanoissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      103
      1023
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      794
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      687
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      639
    7. 47
      610
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe