Yrittäjyys ja viihtyvyys Äänekoskella

Anonyymi-ap

Yrittäjyyden arvostus on varmaan Äänekoskellakin noussut menneitten vuosikymmenien takaisesta. Kuitenkin vieläkin varsinkin vasemmistossa yrittäjät koetaan riistäjiksi, vaikka monet yksinyrittäjät ja pienyrittäjät ansaitsevat vaatimattomasti verrattuna esim. tehtaalla työskenteleviin. Tuo tuli mieleeni, kun muistan erään yrittäjäksi ryhtyneen saaneen vastenmielisen kommentin eräältä entiseltä vasemmistopoliitikolta vuosikymmeniä sitten: "Nyt sinustakin tulee sitten riistäjä". Minusta mauttomampaa kommenttia ei maailmassa olekaan. Tuo asenne elää vielä Äänekoskella ja siksi yrittäjyys on täällä lapsen kengissä. Täällä on vaan totuttu tehdastyöläisten hyviin ansioihin. Nuoret ei viitsi lähteä yrittämään saati töihin pienemmillä ansioilla. Siksi olisi hyväksi, jos uusissa valtuutetuissa olisi yrittäjyyttä ymmärtäviä kansalaisia. Mieluummin yrittäjiä valtuutetuiksi. Ei yhteiskunnan pidä kaikkea antaa ja muutamien harvojen vastuullisten verojen muodossa tuo kaikki maksaa.

7

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yrittäjät on äänekosken elinvoima, mutta vasurit kokee riistäjiksi

    • Anonyymi

      Perinteinen savupiippukylä niin jotkut asenteet on vähän kuin kiveen hakattu. Isoveli valvoo että kaikkien pitäisi elää samaan malliin ja avustuksilla elävien lastenkin on vaikea asennoitua työntekoon.
      Vasemmistoliiton puheenjohtajan mielipide että terve aikuinen voi kaikessa rauhassa elää tukien varassa on ihan väärä signaali kannattajilleen.Ei se niin mene että työssäkäyvä ja avustuksilla elävä tienaavat saman määrän euroja.
      Tuo aloittajan yrittäjyyspuheet pitäisi kaikkien ottaa vastaan haasteena eikä ei ensinkään-puheena.

    • Anonyymi

      Riistäjiä ja kusettajia ovat enimmäkseen vieläkin.

    • Anonyymi

      Yrittäjyyden arvostus ei nouse ennenkuin vasemmistopuolueet putoavat kuntapolitiikassa pienpuolueiksi ja sitähän ei äänekoskella tapahdu. Kaupunki kilpailee omilla yhtiöillään pienyrittäjiä vastaan, tämä kumma viritelmä on poliitikkojen aikaansaannos.

    • Anonyymi

      Omituinen asenne joillakin yrittäjää kohtaan..
      Joku omalla riskillä perustaa firman ja palkkaa työntekijöitä, niin hänkö siinätapauksessa riistää jotakuta?
      Jos työntekijä kokee olevansa riistetty kun tehdystä työpanoksesta tilille napsahtaa sovittu korvaus säännöllisesti, jolla rahoittaa oman elämänsä.
      Tuoko on sitten sitä riistoa?
      Olen siis ollut riistettävänä eri työnantajilla jo yli 40 vuotta! Siinä sivussa olen riiston kohteena onnistunut kuitenkin kaksi asunto-osaketta, kesämökin ja uudehkon auton hommaamaan..

      • Anonyymi

        Juurikin noin. Ja kaiken lisäksi usein pienyrittäjän työntekijä voi ansaita enemmän kuin yrityksen kannattavuudesta taisteleva yrittäjä.


    • Anonyymi

      Viihtyisyyttä ei tule ikinä, ihmiset niin kateellisia ja weemäisiä.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1598
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1553
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      12
      1328
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1038
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      816
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      797
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe