Niin totta kuin olla voi

Anonyymi-ap

”Nuoret voivat huonosti, koska yksilöllisyys menee yhteisön edelle ja tunteissa vellotaan liikaa – ”Täytyy olla riittävästi yhteisiä arvoja ja normeja”
Ihmiselle ei ole hyväksi keskittyä vain itseensä, velloa tunteissa ja tutkia jatkuvasti omia mielen liikkeitä. Olemme sairastuneet yhteiskunnassa jatkuvaan ahdistuksen ruotimiseen ja menettäneet samalla kykyämme selvitä normaaleista elämän vastoinkäymisistä. Graduahdistukseen auttaa gradun tekeminen ja ihmisten kohtaamiseen liittyvään ahdistukseen auttaa ihmisten kohtaaminen.

Nuorten pahoinvointi johtuu osittain lisääntyneestä terapiapuheesta ja yhteiskunnan medikalisaatiosta. Jokaiseen vaivaan, poikkeamaan ja ominaisuuteen tarvitaan diagnoosi ja lääkkeet. Tämä ei ole hyvä suunta.

Edellä mainitut asiat ovat myös yksi hyvä syy rajoittaa lasten ja nuorten sosiaalisen median käyttöä. Sosiaalisen median alustat tulee saada kuriin.

”Nuorilta kysellään hirveästi, että miltä sinusta nyt tuntuu. Sen sijaan voisimme ohjata nuoria selviytymään elämästä ja tekemään työtä.”

Ihmisen elämän mielekkyys syntyy vain merkityksen kautta. Oletko tärkeä jollekin toiselle? Ystävälle? Puolisolle? Oletko äiti jollekin? Kuka on sinun lähimmäisesi? Oletko tärkeä työyhteisöllesi?

Kysymys ei ole mitä minä saan? Vaan mitä minä voin antaa? Mitä voin antaa isänmaalleni, yhteisölleni tai perheelleni?

Arvostan psykologian emeritaprofessori Liisa Keltinkangas-Järvistä todella paljon. Hänellä on viisautta. Kuunnelkaa tämä Puheenaihe podcast jakso ja lukekaa artikkeli.
https://seura.fi/viihde/julkkikset/liisa-keltikangas-jarvinen-nuoret-voivat-huonosti-koska-yksilollisyys-menee-yhteison-edelle/

1

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuoret voivat huonosti osittain siksi että kymmeniä eri sukupuolirooleja tuputetaan julkkiksien ja Ylen toimesta tuutin täydeltä, trendit muuttuu vuosittain mikä sukupuoli, siis muut kuin heterot, milloinkin on in.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10104
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6424
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      405
      6145
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4481
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3798
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3374
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3331
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3136
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3078
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3032
    Aihe