Luonteista

Onko värillä mitään yhteyttä saksanpaimenkoiran luonteeseen? Olen äärettömän ihastunut mustiin saksanpaimenkoiriin.
8767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ole:) mutta samaa mieltä kanssasi,mustat on ihan mielettömän ihania:) omani jäi onneksi aika mustaksi,kun isä oli kokonaan musta tai tassuissa vähän ruskeeta.

Äänestä

En ole kasvattaja,mutta koko aikuisikäni saksanpaimenkoirien kanssa elellyt ja kaikenlaista puhetta korviin on tänä aikana kantautunut.Koiran luonne ja käytös tietysti koostuu niin monista eri asioista,mutta olen kuullut sellaista väitettä,että musta saksanpaimenkoira olisi ja periyttäisi terävyyttä luonteeseen tavallista enemmän ja että perimässään pitkäkarvaisuutta kantavat olisivat mahdollisesti lempeäluonteisempia ja sosiaalisempi.Nämä ovat todellakin vain kuulopuhetta,heitänkin nämä tähän osittain siksi,että asia kiinnostaa itseänikin ja toivoisin kuulevani kannanottoja ja kokemuksia koiraihmisiltä enemmänkin!

Äänestä

yhdestä pentueesta pitkäkarvaset ja musta meni työ käyttöön,muut harrastauskoiraksi.
Ja kun kasvatin pääasiassa harmaita niin niiden luonne oli pehmeämpi ja ne oli palveluhalukkaampia kun musta ruskein merkein.
Joten puhtaasti oman kokemuksen kautta voisin sanoa,että musta on erittäin hyvä työkoira.

Äänestä

Täysin musta: suurikokoinen,lempeä,erittäin miellyttämis haluinen narttu.

Pitkäkarvainen musta/ruskein merkein:myös lempeä,laiskanlainen "sohvaperuna" suurikokoinen narttu.

Normaalikarva must/rus.merk: pienikokoinen narttu, erittäin kova,epäluuloinen,vihainen,vaikea kouluttaa.

Äänestä

Itselläni kokemusta harmaista ja ns. perinteisen värisistä sakemanneista ja ainakin oma harmaani sekä sen kaksois sisar ja kaikki tuttujen harmaat ovat olleet melko allergisia ja ns. yliaktiivisia koiria,mutta yllätys, yllätys kuitenkin suht. helppoja kouluttaa ja erittäin miellyttämisenhaluisia ja innokkaita aina ja kaikkeen valmiita koiria.

Itse olen kuullut asiaa ihan tieteellisesti tutkineelta ihmiseltä että harmaa värisissä ihan otanta tutkimuksissakin olisi noita edellä mainittuja juttuja löytynyt ihan tilastollisestikkin melko paljon?!

Perinteisen värisissä sakuissani olen myös törmännyt allergioihin mutta muutoin en mitenkään voi väittää niiden olleen minkään toistensa kopioita luonteellisesti.

Mustat viehättävät minuakin mutta en kuitenkaan voi varmaksi uskoa että värityksellä olisi niin suurta merkitystä luonteeseen kuin muilla geeneillä ja perimillä!

Äänestä
  • ..Päivää.

    Olisikohan jotain tekemistä sillä seikalla, että harmaa väri ei ole suosiossa näyttelyihmisten keskuudessa, ja keskittyy lähinnä käyttölinjoihin. Värillä ei siis ole merkitystä luonteisiin tms. vaan yksinkertaisesti siihen seikkaan, että rodun pilaavassa näyttelypennutuksessa ei jalostusvalinnoissa suosita harmaata väriä. Harmailla siis karkeasti yleistäen vielä ominaisuudet kohdallaan. Paitsi että valitettavasti näyttelyväki alkaa ameeban tavoin leviämään jo sekalinjakokeiluihin.

    Yleistyksesi allergioista ym. ovat naurettavia, ja perustuvat - kuinka moneen koiraan? Kahteen saman pentueen yksilöön..?

    Olisi mielenkiintoista kuulla, kuka on tämä asiaa "tieteellisestikin" tutkinut. Jos näin on, tutkimus lienee julkinen ja saatavilla? Vai onko kysymys itseoppineen keittiöpsykologin "tutkimus"arvioista (kun musta vähän näyttää siltä, ja toi naapurin veskunkin koira on sellainen, niin täytyyhän niin olla)?

    Äänestä

Näyttää tosiaan sille,että ainakaan mitään pitkälle meneviä johtopäätöksiä ei voi karvan laadun ja värin perusteella tehdä.Minulla ja äidilläni on ollut vain noita perinteisen värisiä sakuja ja omia persooniahan ne ovat kaikki olleet.Olenko oikeassa,kun otaksun,että harmaat ovat etupäässä ainakin tähän asti olleet käyttölinjaisia koiria,ei siis välttämättä "sunnuntaiharrastelijalle"soveliaita.Niin tai näin, vaikka terävyyttä vähän normaalia enemmän mustia sisältäneistä sukulinjoista löytyisi, ei se estä keskustelun alkuperäistä aloittajaa sellaista hankkimasta.Saku kuin saku,koulutuksen ja hallittavuuttahan se joka tapauksessa tarvitsee.Minullakin on ollut narttu,jonka emä oli täysin musta,eikä se mitenkään hankala ollut.

Äänestä
  • Kyllä harmaat sakemannit ainakin minulla KAIKKI käyttölinjaisia koiria ja eivätpä todellakaan mitään "sunnuntai harrastajan" koiria vaan kovia työkoiria, vaativat kokeneen kouluttajan jolla "homma hanskassa" , mutta mieluiten ei koskaan se "hanska hukassa"! :-D :-D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saku kirjoitti:

Onko värillä mitään yhteyttä saksanpaimenkoiran luonteeseen? Olen äärettömän ihastunut mustiin saksanpaimenkoiriin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu