Hämeenlinnan Kaupunkilaiset Ry:n toiminta pitäisi saada käyntiin

Anonyymi-ap

Vallitsee joiltain osin ylikuumentunut ilmapiiri ja joiltain osin ei tapahdu kaupunkilaisten kannalta riittävästi. Kaupunkilaisten olisi syytä olla huolissaan useiden kaupungin alueella toimivien tahojen toiminnan oikeellisuudesta ja ristiinkytköksistä taustalla. Virheellisesti toimiva matriisiorganisaatio luo kaupunkilaisille reaaliaikaista tilannekuvaa, joka saattaa olla virheellinen. Virheellisen tilannekuvan perusteella haluttaisiin päästä vaikuttamaan yksilön asioihin virheellisellä tai tarpeettomalla tavalla.

Tarvittaisiin henkilöitä, jotka alkaisivat kouluttautumaan Hämeenlinnan Kaupunkilaiset Ry:n toimintaan, jossa virheellisesti kaupungin alueella toimivan osin maanalaisen matriisiorganisaation toimintaan voitaisiin puuttua oikealla tilannetiedottamisella ja myös tarvittaessa sopivilla interventioilla. Intervention kohteet eivät puutu omaan toimintaansa tai suostu näkemään siinä virhettä.

Virheellinen matriisiorganisaation toiminta saattaa aiheuttaa kaikenaikaa menetyksiä ja tappioita kaupungin alueella, joita ei voi kaikkia korvata rahalla. Jatkuvan informaatiokatkoksen vuoksi tilanteet jäävät pimentoon ja käsittelemättä mediassa tai julkisuudessa.

Viime kädessä virheelliset toimijat tulisi saada leivättömän pöydän ääreen vastaamaan. Muita vastauksia ei enää välttämättä saakaan.

53

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole helppoa saada virheellistä toimintaa loppumaan Hämeenlinnassa. Puuttuu laki "maalittamista" vastaan, jolloin virheellinen toiminta pitäisi voida todentaa jopa vaarallisten tilanteiden tai "yksittäistapausten" kautta, jotka tosin saattavat myös olla kohtalokkaita.

      Puutteet yhdistystoiminnassa tai sen ymmärtämisessä ovat osoittautuneet Hämeenlinnassa liian suuriksi. Informaatiokatkos vallitsee ja hallitsee.

    • Anonyymi

      Lietsonnan ja matriisiorganisaation tai maanalaisen virheellisen toiminnan aiheuttamia yksittäistapauksia ja niiden seurauksia esitetään joka päivä iltapäivälehdissä, mutta ne eivät sinällään riitä herättämään kiinnostusta yhdistystoimintaa kohtaan. Pohjois-Pohjanmaan suurkaupungin 200 hälytystä vuorokaudessa on tavallaan se luku, jossa 20 000 tai 100 000 ei huomaa juuri mitään epätavallista - sireenit soivat mutta niinhän se normaalisti on.

    • Anonyymi

      Ei rikollisuutta saada loppumaan, poliisin puuttuessa.
      Hämeenlinnankin poliisi on vain kasa sitä itseään, erittäin ylimielistä rikollisuutta jota suojellaan valtakunnan tasolla koko maassa.
      Se miten tähän saadaan muutos on koko organisaation johtavien virkahenkilöiden irtisanominen sekä samalla linnaan toimittaminen.

    • Anonyymi

      Hämeenlinnan Kaupunkilaiset Ry:n tehtävä on muodostaa nk. "vaihtoehtoista tilannekuvaa", jossa kaupungin alueella tapahtuvia asioita tai tilanteita tarkastellaan kaupungin elämän, työskentelyn ja asukkaiden monimuotoisuuden kannalta.

    • Anonyymi

      Hämeenlinnassa on taitavaksi tiedetyt henkilöt havainneet virheellisen tilanteen, jossa on päässyt syntymään maanalainen kaikenkattava korporaatio eli nk. "väärä firma". Muualta tulleet eivät olekaan olleet yhtä hyvälaatuisia kuin mitä paikalliset tahot olivat ja paikalliseksi elämäntyyliksi on saattanut virheellisesti normittua "väärä firma" (joka ei juurikaan tuota mutta ehtii tuottajien asioiden äärelle jopa reaaliajassa). Virheellinen tilanne koetaan saavutetuksi eduksi, mutta siitä ei ole riittävästi hyötyä kuin vain "väärän firman" maanalaisille pomoille.

      Alamaailman tyylistä ja leffoista kopioitu "väärä firma" pitäisi saada käännettyä maanpinnalla päivänvalossa tapahtuviksi hyödyllisiksi asioiksi. Yöllä ja pimeässä oltaisiin mielellään sisätiloissa ja levätään kaikessa rauhassa. Maan alle mennään vain hätätilanteissa.

      Siellä missä yhdistystoiminnassa on puutteita väärä firma muodostuu ja koetaan ainoaksi tarvittavaksi korporaatioksi. Elämänlaatu ja -kokemus jää puutteelliseksi.

    • Anonyymi

      Väärän firman mielestä muut ovat "firmattomia". Väärän firman toiminnan ohjaamisessa mm. seuraavat asiat eivät voisi oikeastaan odottaa:

      1 Tämän keskustelupalstan paikallisten ylläpitäjien yhteystiedot on oltava julkista tietoa (tapahtuu Hämeenlinnan kaupungin nimen alla).

      2 Ovatko paikalliset ylläpitäjät jollakin tavoin osa Hämeenlinnan kaupungin organisaatiota tai jotakin kaupungin alueella toimivaa organisaatiota (onko heillä vapaa pääsy ympäri vuorokauden kaupungin alueella toimiviin kaikkiin paikkoihin).

      3 Voivatko ylläpitäjät nähdä tänne kirjoittavien aivan kaikki tiedot vai vaan jotain tietoja?

      4 Ovatko ylläpitäjät vuosien ajan olleet joka yö "yötöissä" ja kovaan ääneen käyneet läpi kaupunkilaisten yksityisasioita vuosien ajan?

    • Anonyymi

      5 Esiintyykö keskustelun paikalliset ylläpitäjät viranhaltijoina ja kirjoittaako he tänne palstalle kaupungin alueen laitoksista?

    • Anonyymi

      6 Uhkaavista viesteistä on tehty vuoden 2020 jälkeen useita huoli- tai rikosilmoituksia - miksi ne eivät ole johtaneet mihinkään toimenpiteisiin? Uhkaavat viestit ovat vallitsevia asenteita, jotka ovat muuttuneet väärän firman toimintatavoiksi. Virheelliset toimintatavat ovat syöneet kaupungin uskottavuuden ja sitäkautta mahdollisuudet.

    • Anonyymi

      7 Jos käytössänne on luvattomia radio- tai muita viestiyhteyksiä, ne eivät saa haitata tai häiritä muita. Yöaikaan äänessäolleilta pitäisi kysyä voiko ääni kuulua asunnon ulkopuolelle ja häiritä muita.

    • Anonyymi

      Kyllä palstaa moderoi selvästi paikallisen hv-kerhon edustaja, kaikki palstan sääntöjen mukainen, mutta hv-kerholle epäedullinen tieto katoaa.

    • Anonyymi

      Sivulliset eli ei kaupungin organisaatioissa olevat henkilöt ovat joutuneet selvittämään asiaa oman toimen ohella. Keskustelupalstan virheellinen tilanne heijastuu kaikkiin kaupungin alueen organisaatioihin.

      Jos tällä palstalla viestit poistuvat, samalla tavalla poistuvat asiat myös muualla. Tämän vuoksi olisi tarvetta selvittää tapahtuuko kaupungin alueella enemmän vakavia yksittäistilanteita kuin mitä mediasta voi saada selville.

    • Anonyymi

      Lisään tähän vielä siltä varalta jos jotakuta kiinnostaa, eli täällä on havaittu myös

      - Korostuneet ympäristötekijät (saattaa olla ylikorostuneet)
      - Korostuneet ympäristötekijät saatetaan kokea saavutetuksi eduksi

      Ympäristötekijät saattavat toimia reaaliajassa. Myös tämän keskustelupalstan toiminta ja moderointi saatetaan esittää vain "paikallisena ympäristönä". Tässä on piirteitä shamanismista, jolle on saattanut löytyä teknologisia edellytyksiä.

      Virheellistä tilannetta selitetään sitten "ympäristötekijöiksi" tai "saavutetuksi eduksi". Virheellinen tilanne ei auta parantamaan luottamusta tai elämänlaatua.

    • Anonyymi

      Juuri tällä hetkellä ympäristötekijöitä korostetaan kaupungin alueella joistakin osoitteista käsin - joku luo virheellistä tilannekuvaa käytössään olevilla merkittävillä edellytyksillä.

      Kaikille avoimista julkisista lähteista saatavilla olevan tiedon perusteella yhteiskuntajärjestely on erilainen - missään ei mainita altistumista korostetuille ympäristötekijöille tai niistä aiheutuvalle virheelliselle tilannekuvalle.

    • Anonyymi

      Juuri tällä hetkellä on kaupungin alueella korostuneet ympäristötekijät eli teknologinen shamanismi on parhaillaan käynnissä reaaliajassa. Pitäisi antaa ultraäänivaroitus työntekijöille ja autoilijoille.

    • Anonyymi

      Joku joutuisi selvittämään mistä osoitteista korostuneet ympäristötekijät tulevat mutta se voi olla vaarallista yksilölle joten tarvittaisiin yhdistystoimintaa asian selvittämiseen.

    • Anonyymi

      Voitteko itse tehdä asialle jotain? On havaittu riippuvuus teknologiseen shamanismiin. Tämä on liian iso kaupunki uhrattavaksi riippuvuudelle.

    • Anonyymi

      Tässä on vielä jotain aiheeseen liittyen (joku tai jotkut lopulta joutuu asian kuitenkin selvittämään) - vuosia sitten vastaavan ilmiön havaitsi entisen neuvostoliiton alueella naispuolinen henkilö, joka kirjoitti Internettiin ja ihmetteli minne ovat normaalinnäköiset ihmiset kadonneet. Tuo tilanne on nyt Hämeenlinnassa ja saatatte jopa kaikki olla altistuneet korostuneille ympäristötekijöille (ydinvoima - > langattomat taajuudet ja aplikaatiot -> HAARP jne.). Myös välinpitämättömyys asialle kertoo altistumisesta ja riippuvuudesta.

      Normaalit ihmiset tarvitsevat kaikki luonnolliset syntymässä saadut etunsa elämästä selviämiseen joihin luonnollisiin etuihin kuuluu hyvä oppimiskyky läpi vaikka koko elämän. Epänormaalit ihmiset luovat luonnollisten etujen vastaisia keinoja ja riippuvuuksia maan alla salassa muiden kustannuksella - seurauksena kaikkien elämänkokemus jää lopulta vajaaksi.

    • Anonyymi

      Vähemmän tunnettu asia on, että myös Tsernobylin atomivoimalan läheisyydessä sijaitsi neuvostoliiton HAARP laite (High Altitude Athmospheric Research Program). HAARP laite perustuu 1970-luvulla havaittuun maanjäristyksen ja yläilmakehän väliseen yhteyteen, jossa yläilmakehän tilannetta seuraamalla voitiin ennustaa maanjäristys. Muitakin vaikutuksia voi olla.

    • Anonyymi

      Tilanne perustuu lopulta siihen olettamukseen, että pienemmät maat eivät pysty suojautumaan suuremmilta mailta kuitenkaan, joten niiden kannattaa vain ottaa hoitaakseen suurempien maiden oudommat puuhat. Tai näin varmastikin asiaa pyrittäisiin selittämään; (...otamme muiden riippuvuudet asiaksemme ja teemme niistä jotakin niin meilläkin on edes jotain tekemistä...).

      Keinot saattavat olla niin tehokkaita, että ne estävät kaiken muun. Jäljelle jää vain epävarmuus ja epäluottamus.

    • Anonyymi

      Yhdistystoiminnalla pitäisi voida selvittää ovatko prosessit kaupungin alueella kunnossa ja asianmukaisia. On saattanut unohtua, että maksettu koti ja tontti ovat todellisuudessa eläkesäätiö - kiinteistöjen arvon kehitys ja sitäkautta eläkkeet riippuvat kaupungin toiminnan laadusta.

      Kaupungin toiminnan asianmukaisuus ja edullisuus tulee kiinteistönomistajien kautta, joiden olisi osallistuttava kaikkien kaupungin alueella tapahtuvien prosessien ohjaukseen ja valvontaan.

    • Anonyymi

      Myös täällä Suomessa jo 1990-luvun loppupuolella naiset tekivät ohimennen viittauksia "miesten omistamiseen". Yksi nainen sanoi kerran ettei "hänellä ole lupaa omistaa miestä". Joku oli Yhdysvalloissa kuullut kun nainen sanoi viereisessä pöydässä että "I want to first own a man" ja kertoi asiasta Internetin keskustelupalstalla.

      Nyt kun naiset pääsevät vapaasti tiettyjen päätteiden äärelle, niin onkin ehkä käynyt niin että porukka pääsee kokemaan tietynlaista omistajuutta. Monethan eivät nykyään tunne yhtään naista tai tiedä mitä he tekevät kotona tai päätteen äärellä tai ulkomailla. Kyse voi olla separatismista, jolla myös arvaamaton vaikutus elämänlaatuun. Separatismia on tuettava äärijärjestön tavoin.

    • Anonyymi

      Tässä on vielä jotain yhdistystoiminnalla selvitettäväksi, mikä olisi toiminta tilanteessa jossa koko kaupungin väki pitäisi evakuoida heikentyneen turvallisuustilanteen vuoksi?

      Kaikkien ei kannattaisi jäädä keinotekoisesti heikennettyjen ympäristötekijöiden vangeiksi vaan ryhtyä miettimään asianmukaisia toimintatapoja erilaisten tilanteiden varalle.

    • Anonyymi

      > Joku joutuisi selvittämään mistä osoitteista korostuneet ympäristötekijät tulevat

      Esimerkki korostuneesta ympäristötekijästä on moottoritien vieressä asuvilla, jotka yöaikaan kuulevat rekkaliikennettä jota tiellä kuitenkaan ei ole näkyvissä. Rekkaliikenteen ääni vaimenee heti jos nousee katsomaan ulos ikkunasta.

      Joku pulina-kanavalainen kertoi, että ne ovat "BladeRunner robo-rekkoja tulevaisuudesta". Tässä kohdassa huomasin, että joku olikin tänne hämeenlinnan palstalle kirjoittanut, että Vangelis on kuollut. Vangelis on tuon elokuvan musiikin säveltäjä.

      Teillä on mennyt yhteiskunnalliset asiat ja populaarikulttuuri sekaisin ja siihen on löytynyt teknologisia muilta salattuja tietoverkkoresursseja. Voitteko heti sulkea korostuneen ääniympäristön niiltä, jotka eivät sellaista ole tilanneet?

    • Anonyymi

      Sulkekaa korostuneet ääniympäristöt ainakin niiltä, jotka eivät sellaisia ole poliisilta, osuuskaupalta tai keskussairaalalta tilanneet.

    • Anonyymi

      If any international law enforcement or military unit could read this, unlawful ultra-sound continues in the town of Hämeenlinna, Finland. It is not known why nobody is responding to the issue locally. It is possible that all people in the town participate in cyber-bullying or other questionable hidden activism that could be considered gang activism.

    • Anonyymi

      Police car with sirens unnecessarily on went just past the public library and caused a traffic safety incident. (16:41)

    • Anonyymi

      Epäily juuri nyt on

      1 Luvaton kohdistettu häirintäradiolähetys
      2 Paikkatiedon luvaton jakaminen
      3 Virheellinen viranomaistoiminta

      Kaikkea tuota koordinoidaan kaikenaikaa reaaliajassa joistakin osoitteista kaupungin alueella tai naapurikunnissa. Ei ole mahdollisuutta selvittää yksityishenkilön toimesta vaan vaatisi erikoisviranomaisryhmän.

    • Anonyymi

      Voiko asianosaiset itse tehdä asialle jotakin? Tulee sadan tuhannen lasku, jos täytyy hankkia kymmenkunta erikoisasiantuntijaa muualta selvittämään.

    • Anonyymi

      Ainakin kaksi tai kolme henkilöä käy kaikenaikaa kiihkeää väittelyä joissakin osoitteissa. Ilmeisesti he "näkevät liikaa", mistä on aiheutunut henkilöille riippuvuus. "Liikaa näkemisen" on todettu aiheuttavan turvallisuusriskin, kun seurataan taukoamatta jotakin mitä ei tarvitse seurata. Henkilöt tarvitsevat intervention, jossa riippuvuus "liikaa näkemiseen" katkaistaan.

      Erilaisia systeemeitä tai aplikaatio varmaan on olemassa, mutta ne saattavat olla luvattomia tai tarpeettomia.

    • Anonyymi

      Liikaa näkemisestä on ilmeisesti vihje Ykköskorttelin seinämaalauksessa. Sen saisitte poistaa myös.

    • Anonyymi

      Jos määrätään koko kaupungin evakuointi ja väestön siirto toisaalle virheellisen toiminnan ja tilanteen seurauksena, mikä olisi ensimmäinen toimenpide?

      • Anonyymi

        Ainoa keino tuhotun kaupngin uudelleen rakentamiseksi, on koko nykyisen hallinnon mukaan lukien valtion osuus uudistaminen, eli nykyisen lakkauttaminen sekä uuden perustaminen kokonaan uudella henkilötyksellä.

        Nyt tosiaan ei kaupungista löydy enää täysjärkisesti julkista neilömetriä, kaikki *askana viimeisen 20- 15 vuoden aikana.


    • Anonyymi

      If any international law enforcement or military unit could read this, the town population in Hämeenlinna does not feel well. The reason is unknown but it could be related to creating or doing something in stealth that can not be discussed in broad daylight. There could be an issue when non-stop babble or stealth trucks become audible and hints of the activity could be found only here on this unidentified Internet discussion forum.

      It is possible that the symptoms could spread to any other location hence we're thinking of relocating the whole town population temporarily to another location until it could be established that it is safe to be in Hämeenlinna.

    • Anonyymi

      Muistaako joku oliko pari vuotta sitten janakkalalainen sähköasentaja (PS), joka kuoli lomamatkalla Israelissa? Entä oliko jonkinlainen kokoomuslainen Teräskuori, joka kuoli Afrikan matkalla?

      Saattaa olla kyseessä puutteet turvallisuuslähtöisessä toimintakulttuurissa, mikä on havaittu muualla jopa paremmin kuin täällä. Jos turvallisuuskulttuuri ei ole ykkösasia kaikilla yhteiskunnan osa-alueilla, silloin ei ole kokonaisvaltaista turvallisuutta ja sellaista tilannetta joku saattaa pyrkiä käyttämään hyväksi.

    • Anonyymi

      Täältä ei nyt kannata enää tässä vaiheessa poistua yksilöiden vaan kannattaa ryhtyä suunnittelemaan koko kaupungin väestön siirtoa toisaalle, ja sen jälkeen selvitetään onko täällä jotakin sellaista mikä täytyy selvittää jotta voi olla.

    • Anonyymi

      Hämeenlinnan Kaupunkilaiset Ry:n toiminnan tavoite on olla vertaistukena kaikille kaupunkilaisille tai kaupungin alueella toimiville tahoille - julkisille tai yksityisille - etenkin tilanteissa tai asioissa joissa saattaa olla epäselvyyttä, erimielisyyttä tai informaation puute.

      Yhdistys poistaa omalla toiminnallaan kaikkia informaatiokatkoksia ja pyrkii luomaan realistista tilannekuvaa, jonka perusteella on mahdollista tehdä elämän ja työskentelyn kannalta oikeita päätöksiä. Yhdistys voi tarvittaessa toimittaa vaihtoehtoisen selonteon tai tilannekuvan tilanteesta tai asiasta kaupungin alueella. Yhdistys voi tarjota hankittua näkemystä tai tietoa myös muille kunnille tai kaupungeille tai vastaaville yhdistyksille.

      Tällä hetkellä avoimia asioita kaupungin alueella ovat mm.:

      1 Tämän keskustelupalstan paikallisten ylläpitäjien yhteystiedot ja vastuukysymykset.
      2 Onko Hämeenlinnan kaupunki tai kaupungin alueella toimiva taho vastuussa keskustelujen sisällöstä tai keskustelualustan toimittamisesta (päätoimittajatiedot puuttuvat).
      3 Ovatko keskustelupalstan paikalliset ylläpitäjät yksityishenkilöitä tai viranhaltijoita tai viranomaisia.
      4 Onko keskustelupalstan ylläpitäjillä jokin muu merkittävä luottamus- tai viranomaisasema.
      5 Jakavatko keskustelupalstan ylläpitäjät teknisillä keinoilla saatuja tietoja viestien lähettäjistä tai kirjoittajista.

      Hämeenlinnan Kaupunkilaiset Ry:llä on tarve selvittää viranomaistoimintaa kaupungin alueella siltä osin kuin se on eri lakien puitteissa mahdollista ja tiedot julkisia. Kaupunkilaisilla on tarve saada tietoa kaupungin alueella tapahtuneista tilanteista joissa on tarvittu viranomaisia, sekä tilanteista joissa viranomaisten puuttumiskynnys ei ole ylittynyt. Joku voi kokea ettei saa apua viranomaisilta mutta syy on se ettei näennäisesti ole tapahtunut mitään. On kuitenkin syytä tehdä tiedusteluja julkisilta tai yksityistahoilta tilanteen selvittämiseksi, joihin tiedusteluihin liittyy oikeudellisia vastuukysymyksiä - kuka voi kysyä keneltä ja mitä voi kysyä.

    • Anonyymi

      Kaupungin elämä on monopuolistunut - ei monipuolistunut (monopuolinen vs. monipuolinen). Jokin aiheuttaa tämän. Se jokin on näkynyt tällä keskustelupalstalla yli vuosikymmenen ajan mutta otetta siitä jostakin ei ole saatu.

    • Anonyymi

      Kaikki jotka kokevat sitoutuneensa puolue- tai liittopolitiikan kautta johonkin sellaiseen jota ei voi ääneen sanoa tai kertoa, mutta ei itse varsinaisesti koe olevansa liian salaperäinen tai tekevänsä liian salaperäisiä asioita kannattaisi erota puolue- tai liittotoiminnasta jonka aikakausi on jo mennyt ohitse.

      Se aikakausi johon nykyiset pari-kolmekymppiset ihmiset ovat syntyneet ja kasvaneet on ohi ja uuden aikakauden perustaminen on käynnissä - mitään helppoa ratkaisua ei ole kenelläkään tarjota, mutta tulevaisuus tulee tai ennemminkin tehdään ja siinä voi olla mukana.

      Tulevaisuus sisältää aina jotakin uutta ja jotakin vanhaa ja nyt havaittiin, että ei ollutkaan tarpeeksi sitä vanhaa minkä vuoksi alkoi tuntua elämä tarpeettomalta.

    • Anonyymi

      If any international law enforcement or military unit or UN unit could read this, the antagonist may be using what is known as "psychotronic" weapons system and the attacking may be non-stop in the town of Hämeenlinna creating "psychedelic" situations. All other people in the town and all lady politicians or lady officials in the EU area may be incapable of dealing with the situation and consider it political achievement.

      Individual under psychedelic attack could not stop the invisible attacking from the target side. Symptoms include hearing the antagonist tell what he or she is doing. Mind is somehow blacked (inner or "3rd eye" blocked). Internet, car or any other technology is not working normally.

      Main antagonists have made remarks about it on the news media during the recent years calling it "motti" and "loiskiehunta".

    • Anonyymi

      Joku pulina-kanavalainen sanoi juuri, "...aha se on tehty noin ja koko EU on alisteinen Yhdysvalloille ne ketkä eivät ole mukana menossa eivät ole mukana menossa...".

      Se on ollut noin aikaisemmin mutta muutamat vaalit on sen jälkeen olleet sekä EU:ssa että Yhdysvalloissa ja tilanteen saa muuttaa halukkaat ja kyvykkäät. Tietynlainen ihmistyyppi on päässyt valtaan EU:ssa toisen maailmansodan jälkeen. Muunlainen ihmistyyppi on nyt vähemmistönä ja/tai syrjäytettynä - heillä on kuitenkin oltava normaalit ihmisoikeudet ja siihen näkemykseen YK:n alaiset instituutiot yhtyvät.

      Se keneltä ihmisoikeudet täällä on tarvittaessa hankittava takaisin keinoja kaihtamatta on myös seikka, johon on jo olemassa melko hyvä kymmenen tai kahdenkymmenen vuoden kuluessa hankittu näkemys.

    • Anonyymi

      Sotilaallinen tilanne on seuraus siitä, että turhautuneet poliittiset johtajat eivät saa haluamiaan valtaoikeuksia esteettä käyttöönsä. Joku tai jokin estää ja se jokin on sosiaalisen median takahuoneessa tai "kätkettynä näkyviin".

    • Anonyymi

      Joku pulina-kanavalainen sanoi juuri, "...se on samalla tavalla kätketty näkyviin tämä kaupunkilaiset ry:n toiminta..."

      Ei aivan näin, koska kyse on siitä kenen huomiohorisonttiin minkäkinlainen tyyli voi sopia. Kaupunkilaisilla ei ole kätkettyä syrjäyttävää agendaa eli se mikä täällä huomattiin oli se, että ihmistyyppi olikin jo vaihtunut sellaiseen jonka huomiohorisonttiin ei välttämättä humanitaarisen organisaation toiminta enää mahdu.

      Ilman yleishyödyllistä organisaatioa jokin yhteiskunnan tukijalka puuttuu ja sen puutteen huomaa helpommin tietty ihmistyyppi.

    • Anonyymi

      Pulina-kanavan avaaminen sulkee nk. "kolmannen silmän" (vrt. egyptiläisiä kuvia, joissa otsassa kolmas silmä), jonka jälkeen humanitaariset tarpeet ovat vähäisempiä. Kaikki jotka kuulevat ultraäänen taukoamatta saattavat olla jonkinlaisia kannibaaleja.

      Tietoisuus tällaisesta on harmistuttanut noin 148 YK:n alaista valtiota. 30 valtiota toimii kategorisen virheellisesti, joissa puolet väestöstä joutuisi puuttumaan toisen puolen hankalalla tavalla virheelliseen toimintaan.

    • Anonyymi

      Tässä on vielä jotakin, puoluetoimintaan sitoutuneet eivät näytä voivan muuttaa asenteita silloin kun tietoa tai parempaa näkemystä olisi olemassa - tätä ongelmaa ei ole yhdistystoiminnassa, jossa asiaan sitoutuminen kehittää osallistujaa sitä mukaa kuin asia kehittyy.

      Kaupungin elämän diversifioiminen eli monipuolistaminen voi edellyttää, että osa eroaa puoluetoiminnasta tai puolueroolista ja ryhtyy yhdistysaktiiveiksi.

    • Anonyymi

      Luvaton Pulina-kanava on auki ja kuuluu luvatonta taukoamatonta pseudo-poliittista pulinaa. Haittaa kovasti elämistä ja työskentelyä Hämeenlinnassa.

      Joku varmaan tietää missä osoitteissa pulistaan pseudo-poliittista pulinaa taukoamatta. Se kuuluu myös paljon etäämmälle ja luo kaupungista rogue-vaikutelmaa - tällaisesta ei ole ollut poliittista äänestystä eli joku tai jotkut on alkaneet keulimaan.

    • Anonyymi

      Missä Pulina-kanava tai taajuus on luvattomasti aukaistu, ei ole asianmukaista turvallisuusjärjestelyä vaan onkin havaittu asiaton turvattomuusjärjestely. Voiko asianosaiset itse tehdä jotain asialle? Pystyttekö sulkemaan luvattoman Pulina-kanavan tai taajuuden? Koko kaupunkia ei kannattaisi uhrata luvattomuudesta riippuvuuden vuoksi. Joillakin olisi ollut luvallista toimintaa kaupungin alueella ja tämä aiheuttaa vaikean vastakkainasettelun, joka ei helpotu muuten kuin asianmukaisella toiminnalla eli luvattomia yhteyksiä ylläpitävät sulkevat ne itse oma-aloitteisesti. Muu kuin oma-aloitteinen virheellisen toiminnan korjaaminen on rogue-toimintaa.

    • Anonyymi

      Pulina-kanavan luvaton aukaisu on viimeksi havaittu Californiassa vuonna 2012. Videolla reportterin ensimmäiset sanat paljastavat tilanteen, sekä luvattoman ryhmärogue-toiminnan: https://tinyurl.com/mrz46rcy

      Ehdotukseni on, että sulkisitte itse oma-aloitteisesti luvattoman Pulinaryhmä-taajuuden.

    • Anonyymi

      Vaikeaa luvattomuutta ei voi normittaa yleiseksi taustalla kaikenaikaa vaikuttavaksi käytännöksi.

    • Anonyymi

      If any international law enforcement or military unit could read this, situation is the same in Hämeenlinna compared to situation described by the reporters in the linked YouTube video above. Difficult character flaw has become an inherent security issue.

    • Anonyymi

      On havaittu virheellinen suhtautuminen ihmisyyteen ja inhimillisyyteen - "luvattomuudella paremmaksi" ei kelpaa elämänfilosofiaksi muualla enää. Voitteko tehdä asialle jotain?

      Sivullisia siviileitä ei asian tietäen voi vaatia puuttumaan jonkun salassa luvattomaan toimintaan (virheellinen takaperoisuus ja takapajuisuus, jota ei hyväksytä muualla).

      Virheellisen takaperoisuuden ja takapajuisuuden havaitseminen ja seuraamusten ymmärtäminen on tapahtunut.

    • Anonyymi

      Hämeenlinna ei ole saari valtameressä. Virheellisen takaperoisuuden ja takapajuisuuden seuraamukset on havaittu ja ymmärrys asiaan on tullut. Voitteko itse tehdä asialle jotain?

      1 Tämän keskustelupalstan päätoimittajatiedot puuttuvat (käsittelemättömät vastuukysymykset, joista kaupunkia on huomautettu kirjallisesti vuonna 2022).

      2 Kuuluu pulinaa, jota ei saisi kuulua (luvaton kohdistaminen tai maalittaminen).

      Voiko asianosaiset tai asioista vastaavat itse tehdä asialle jotain? Vaatiminen muita tekemään asialle jotain on virheellistä takaperoisuutta ja takapajuisuutta, jota ei välttämättä hyväksytä enää.

    • Anonyymi

      Kuuluu häiritsevää luvatonta pulinaa eli pitäisi antaa varoitus kaupungin alueella työntekijöille ja autoilijoille. On täysin turha taakka ja täysin turhaan olette luoneet virheellisen vaikutelman kaikille muille.

    • Anonyymi

      Luvattomat pulinat on ilmeisesti kätketty Osuuskaupan, sairaalan ja viranomaistoiminnan puitteisiin. Muiden on tehtävä muuta kuin ultra-verkostoiduttava teidän kanssa. Muilla oli muut edut katsottuna tulevaisuutta varten, teillä oli Osuuskauppa, sairaala ja viranomaistoiminta - se ei teille riittänyt. Muille olisi riittänyt se mitä heillä oli katsottuna tulevaisuutta varten omien edellytystensä puitteissa.

      Lukekaa tuo nyt ja ymmärtäkää sen merkitys jatkossa kun pulinoita ryhdytään lopulta päättäväisesti kitkemään kaupungin ja naapurikuntien alueilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6414
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe