Kertokaa mulle jotain kirjoja, jotka kertoo parikymppisten (yli tai alle) elämästä. Itse en ole sellaisia oikein löytänyt.
Suositelkaa
Huikka
4621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirjoja n. 18-20-vuotiaista ovat esim. Sivari (Hellevi Salminen), Abiturientti (Harri Sirola), Narkkarin stoori (Sonny Arguinzoni); Juokse, poika, juokse (Nicky Cruz) sekä järkyttävä ja erikoinen kirja nimeltä Höyhen (Asko Sahlberg).
Neljä ensinmainittua ovat vanhempia kirjoja, mutta luultavasti saatavissa kuitenkin kirjastosta. Viime mainittu eli Höyhen on 2000-luvun kirja. Kirjastonhoitajat auttavat tällaisissa hakujutuissa mielellään.
Nykykirjoja esim.
Jorma Ranivaara: Poisliitävä Anne Lee
'' : Patricia ja Pek
Harri Sirola: Anna palaa
vanhemmista:
Minna Canth: Hanna
Markku Karpion Tie auki taivasta myöten on tosi hyvä kirja vähän alle tai yli parikymppisille. Loppuunmyyty, mutta kirjastosta löytyy. Antoisia lukuhetkiä!
Älyttömän hyvä kirja muuten! Sain sen lahjaksi, enkä ekana edes avannut sitä, kun takakannessa oli jotain uskontoa. Nyt oon lukenut sen jo kaks kertaa.