Karaoke kytkentä

Tarvis saada madboy u-tube käyttöön. Kun vahvistimessa ei oo mix johdolle paikkaa niin pitäis saada DVD:n kautta ja samaan aikaa pitäis saada myös läppäristä singa. Miten liitän?
4673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kerro vahvistimen merkki ja malli sekä Madboyn mallikoodi. Sitten osaan paremmin kertoa, miten asiat mahdollisesti saa toimimaan. Jos nuo lähteet pitää saada samaan tulolähteeseen vahvistimessa, niin rca-liitännän kanssa, pitää olla väliin tuplapiuhat, jolla kummankin kanavan saa liitettyä samaan tuloon. Eli tarvitset kaksi kpl rca uros > rca naaras x 2. Näitä löytyy esimerkiksi Starelec verkkokaupasta ja joistain muistakin elektroniikkaliikkeistä. Digitaalisesti se ei onnistu ilman erikoismikseriä, joka sen osaa hoitaa.

Äänestä

Madboy u-tube 20 ja Yamaha rx-v530rds

Äänestä
  • Tuo langaton mikrofoni vastaanotin kuuluu kytkeä erillisen karaokelaitteen mikrofoniliitäntöihin tai mikserin mikkiliitäntöihin. Tämä laite vain vastaanottaa mikrofiensa signaalin ja antaa sen ulos. Ell pitäis olla mikseri, johon liität tämän mikkilaitteen ja läppärin. Eli laulu tulee tästä u-tube laitteesta ja musat läppäriltä tai vaikka erillisestä dvd-laitteesta. Nuo kaikki saa helposti liitettyä perus mikseriin rca-kaapeleilla. Sitten mikserin ulostulosta rca-kaapeleilla vahvistimen esimerkiksi aux liitäntään. Ilman mikseriä on mahdotonta saada nuo toimimaan yhdessä. Läppärille kannattaa hankkia vaikkapa Pro-jectin muistitikun kokoinen da-muunnin tai jokin muun merkkinen da-muunnin usb-liitännällä, jotta äänenlaatu olusi parempi ja häiriöttömämpi. Joissain miksereissä on usb dac-in, johon voit liittää tietokoneen suoraan usb-kaapelilla.

    Äänestä

Kiitos!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tarvis saada madboy u-tube käyttöön. Kun vahvistimessa ei oo mix johdolle paikkaa niin pitäis saada DVD:n kautta ja samaan aikaa pitäis saada myös läppäristä singa. Miten liitän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu