Saako kysyä?
Saako kysyä?
Anonyymi-ap
3275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Katsokaa scifileffoja tutkijat, mitä saa aikaseks, ku mennään sörkkimään muita planeettoja! 😝🙈 Samoin mitä robotit tekevät! 🙈😝 Sekin vielä ku ny ollaan nielty aivoihin monta pankkikortillista muovia, niin vielä vähemmän järki liikkuu, niinku ollaan huomattu jo suomen toiminnassa! 😝😝😝
Kysy vaan
KUMMALLISTA
Suomalaiset olivat kuusisataa vuotta osa Ruotsia, sen äärimmäisen kovan riiston kohteena.
Verotus oli raakaa. Suomalaiset talonpojat kärsivät vilua ja nälkää. Vain harvat selvisivät jotenkuten keskimääräistä paremmin.
Paitsi talonpoikien normaaleja äärettömiä vaikeuksia lisänä oli kruunun vaatimus, jonka mukaan talojen oli toimitettava kuninkaan armeijan käyttöön miehen ja hevosen vaurusteineen.
Nämä suomalaiset ratsumiehet olivat aina Ruotsin Euroopan valloitussotien etujoukko. He olivat Hakkapeliitta.
Eräiden arvioiden mukaan aikojen saatossa heitä kaatui, kuoli, noissa Ruotsin valloitus-sodissa ainakin 60000. Ne olivat perheille kovia menetyksiä.
Lopulta monien kurjuuksien summana aloittivat (1500 luvun lopulla) Nuijasodan Ruotsin hallitsemaa ylimistöä ja virkamiehiä vastaan. Sen muistoksi Ilmajoelle pystytettiin 1920- luvulla jykevä Jaakko Ilkan muistomerkki.
Tästä Ruotsin vallan ajan todella julmasta ajasta huolimatta Ruotsi on hyväksytty erinomaisena naapurina.
Vuonna 1809 Venäjä irrotti suomalaiset Ruotsin ikeestä ja määritteli Suomen alueen rajat.
Siitä alkoi suomalaisille uusi aika. Talonpoikien verotus ja suomalaisten käyttö Venäjän sodissa loppui.
Samalla aloitettiin Suomen kehittäminen Venäjän sisällä valtiolliseen suuntaan. Perustettiin valtiopäivät, parlamentti, oma raha markka ja Keskuspankki. Jopa naiset saivat äänioikeuden ensimmäisinä maailmassa, rakenettiin ensimmäinen rautatie ja Helsinki. Helsingissä on edelleen 34 arvorakennusta aina Suurkirkkoa myöden.
1917 porvaristo menetti tsaarin tuen ja Venäjän "kultakaivoksen" ja saivat vastaan laajan punaisten oman politiikan. Tämä kokonaisuus SYNNYTTI VENÄJÄVIHAN. Sen perinne kantaa tänäkin päivänä.
Kun verrataan Ruotsin ja Venäjän valtakausia, niin luulisi, että Ruotsi on vihattava ja Venäjä ylistetty, mutta ei -
KUMMALLISTA!