Paras salaattisi?

Anonyymi-ap

Lehtisalaattia, kurkkua ja tomaattia, vähän öljypohajaista kastiketta. Tätä teen arkena ja pyhinä, mutta vaihtelu voisi tehdä hyvää. Tulisi enemmän syötyä tuoreita kasviksia jos niistä sausi maukkaan salaatin.

8

155

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mausta konjakilla liekitettynä.

    • Anonyymi

      Forssan perunasalaati on hyvää, ei kannata itse tehdä. Ostan sitä taas vapuksi nakkien kyytipojaksi.

    • Anonyymi

      Porkkanaraaste , välillä sekoitan siihen ananaspaloja.

    • Anonyymi

      Rosolli.

      En vietä joulua, mutta olen patologinen rosollifani. Kaupoista saa rosollia nihkeesti sesongin ulkopuolella, mutta helppoa tehdä itse, sen kun keittelee ja pilkkoo juureksia.

      Rosollia voi tuunata vaikka miten. Oma hittiresepti:

      Normirosolli. Lisäks pähkinää ja omenaa. Etikkainen majo. Pirun hyvää, hittiä vaikka grillikyljyksenkin kans.

      Toki rosolliin voi laittaa melkein mitä tahansa, joku tonnikala, kinkku, lenkkimakkara mukaan niin menee jo yksikseen pääruuasta.

      Samaa kyllä kaikenlaisten salaattien ja reseptien kans, kandee vaan kokeilla kaikenlaista. Vihersalaateista sen verran, se ja sama mitä salaatin ainekset, soossiin kandee satsata, sehanse maun antaa. Ite tykästynyt viimeaikoina sinappisiin soosseihin. Sinappia, hyvää öljya, mukavan makuista etikkaa, suolaa, sokeria, pippuria. Tai mitä nyt huvittaa lattaa ja kotona sattuuolemaan.

      Kantsii kokeilla kaikenlaista, ei mene tylsäksi syöminen.

      =DW=

    • Anonyymi

      Öljyyn hiukka sinappia ja nopea sekoitus, on paras yksinkertainen salaatin kastike.

      • Anonyymi

        Olin 2013 Japanissa tyttäreni kanssa.
        Oli sellainen ilmainen majoitussysteemi, - en muista mikä nimeltään - ja yövyimme monta yötä sellaisissa.

        Meitä oli muutama vieras siellä, ja isäntä halusi tarjota salaattia illalliseksi.
        Jännä juttu - toi salaatin, se oli todella vain vihersalaattia.
        Hänellä oli varmaan hyvä tarkoitus, ei ehkä tiennyt länsimaalaisesta salaattitylistä.
        Sitä sitten napsimme.
        Kiitos ilmaisesta yösijasta!

        Kunto kyllä koheni sillä reissulla, kun ravasi rappusia ylös eri temppeleihin.


    • Anonyymi

      Raaste on jokapäiväinen herkkuni. Juuri äsken pupelsin hitaasti myllyllä möyhäistyn seoksen, porkkanaa, puna- ja valkokaalta, siihen kukkakaalen kukintoja ja kirsikkatomaatteja. Lisäksi rasvatonta raejuustoa ja loraus kylmäpuristettua rypsiöljyä. Noudatan sitä että pitää olla montaa väriä, niin terveysartikkeleissa sanotaan ja hyvänmakuisiahan ne kasvikset ja juurekset ovat kaikki.
      Yhtä vähän ihmettelen. Oliiviöljyn sanotaan olevan niin kovin terveellinen, mutta siinä on 14 % kovaa rasvaa. Naudanpaistissa ja sikafileessä on vain n. 7%. Jätin sitten ostamatta kun sen huomasin ja käytän ainoastaan rypsiöljyä.
      MItäs te muut siihen sanotte?

    • Anonyymi

      Kauden vihannekset, öljy ja maitoheravalmiste+suola.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1564
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe