Paras salaattisi?

Anonyymi-ap

Lehtisalaattia, kurkkua ja tomaattia, vähän öljypohajaista kastiketta. Tätä teen arkena ja pyhinä, mutta vaihtelu voisi tehdä hyvää. Tulisi enemmän syötyä tuoreita kasviksia jos niistä sausi maukkaan salaatin.

8

152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mausta konjakilla liekitettynä.

    • Anonyymi

      Forssan perunasalaati on hyvää, ei kannata itse tehdä. Ostan sitä taas vapuksi nakkien kyytipojaksi.

    • Anonyymi

      Porkkanaraaste , välillä sekoitan siihen ananaspaloja.

    • Anonyymi

      Rosolli.

      En vietä joulua, mutta olen patologinen rosollifani. Kaupoista saa rosollia nihkeesti sesongin ulkopuolella, mutta helppoa tehdä itse, sen kun keittelee ja pilkkoo juureksia.

      Rosollia voi tuunata vaikka miten. Oma hittiresepti:

      Normirosolli. Lisäks pähkinää ja omenaa. Etikkainen majo. Pirun hyvää, hittiä vaikka grillikyljyksenkin kans.

      Toki rosolliin voi laittaa melkein mitä tahansa, joku tonnikala, kinkku, lenkkimakkara mukaan niin menee jo yksikseen pääruuasta.

      Samaa kyllä kaikenlaisten salaattien ja reseptien kans, kandee vaan kokeilla kaikenlaista. Vihersalaateista sen verran, se ja sama mitä salaatin ainekset, soossiin kandee satsata, sehanse maun antaa. Ite tykästynyt viimeaikoina sinappisiin soosseihin. Sinappia, hyvää öljya, mukavan makuista etikkaa, suolaa, sokeria, pippuria. Tai mitä nyt huvittaa lattaa ja kotona sattuuolemaan.

      Kantsii kokeilla kaikenlaista, ei mene tylsäksi syöminen.

      =DW=

    • Anonyymi

      Öljyyn hiukka sinappia ja nopea sekoitus, on paras yksinkertainen salaatin kastike.

      • Anonyymi

        Olin 2013 Japanissa tyttäreni kanssa.
        Oli sellainen ilmainen majoitussysteemi, - en muista mikä nimeltään - ja yövyimme monta yötä sellaisissa.

        Meitä oli muutama vieras siellä, ja isäntä halusi tarjota salaattia illalliseksi.
        Jännä juttu - toi salaatin, se oli todella vain vihersalaattia.
        Hänellä oli varmaan hyvä tarkoitus, ei ehkä tiennyt länsimaalaisesta salaattitylistä.
        Sitä sitten napsimme.
        Kiitos ilmaisesta yösijasta!

        Kunto kyllä koheni sillä reissulla, kun ravasi rappusia ylös eri temppeleihin.


    • Anonyymi

      Raaste on jokapäiväinen herkkuni. Juuri äsken pupelsin hitaasti myllyllä möyhäistyn seoksen, porkkanaa, puna- ja valkokaalta, siihen kukkakaalen kukintoja ja kirsikkatomaatteja. Lisäksi rasvatonta raejuustoa ja loraus kylmäpuristettua rypsiöljyä. Noudatan sitä että pitää olla montaa väriä, niin terveysartikkeleissa sanotaan ja hyvänmakuisiahan ne kasvikset ja juurekset ovat kaikki.
      Yhtä vähän ihmettelen. Oliiviöljyn sanotaan olevan niin kovin terveellinen, mutta siinä on 14 % kovaa rasvaa. Naudanpaistissa ja sikafileessä on vain n. 7%. Jätin sitten ostamatta kun sen huomasin ja käytän ainoastaan rypsiöljyä.
      MItäs te muut siihen sanotte?

    • Anonyymi

      Kauden vihannekset, öljy ja maitoheravalmiste+suola.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8459
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      105
      6667
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3840
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      86
      3629
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      166
      3034
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2959
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      47
      2937
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2809
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2486
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2084
    Aihe