Laskeeko bruttokansantuote kun ufoteknologia tulee käyttöön?

Anonyymi-ap

Olen seuraillut maanviljelijöiden, sieltä köyhimmästä päästä, elämää vietnamissa. Talo rakennetaan bambusta ja puulankuista, peltikatto, ikkunat aukkoja ilman lasia, tuuli puhaltaa seinäraoista läpi talon.

Ruoka on itsekasvatettua, pään kokoisia hedelmiä, kassavaa, sokeriruokoa, banaania, villisikaa, kanaa, ankkaa ja kalaa .Satoa saa kolme kertaa vuodessa.

Kylän torilla voi myydä ja ostaa mitä on tuottanut ja tarvitsee. Supermarketteja siellä ei näy.

Jos peruskoulu on ilmainen ja terveyspalvelut halpoja niin tyytyvätkö ihmiset tälläiseen perustason toimeentuloon?

Ja jos se liki ilmainen 0-kenttäenergia tulee saataville, niin minkälaisen elämän vaikka Suomessakin ihmiset valitsevat, itsenäisen elämän toimeentulon perustasolla vai palkkarenkinä puurtamisen?

6

321

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muukalaiset aluksissaan eivät ehkä ole mitenkään vaurasta väkeä. Heillä ei ole omakotitaloja, kesämökkejä, autoja, veneitä, ikiomia ufoja, viljelypalstoja, kaikkea sitä mukavaa mitä ihmiset haluaisivat.

    • Anonyymi

      Kansantuotteen yksikkönä pitäisi olla tuottavan työn tuntimäärä, koska valuutta ei ole millään tavalla sidoksissa tuottavuuteen, vaan sitä luodaan tyhjästä tarpeen mukaan, muuten ei olisi mahdollista olla velkaa 3 kertaa yli maailman bkt:n verran. Käytännössä käytössä on käänteinen systeemi, jossa valuutan ei pitäisi toimia työntekemisen mahdollistajana, vaan työn pitäisi toimia valuutan saamisen mahdollistajana eli siinä alkuperäisessä tarkoituksessa miksi valuutta on otettu käyttöön.

    • Anonyymi

      Bruttokansantuote (se ruskea ja haiseva) vähenee jos ufo-teknologialla saa parannettua suoliston hyötysuhdetta. Samalla vähenee myös henkilökohtaiset kasvihuonekaasupäästöt.

    • On arvioitu että vähintään miljardi ihmistä maapallolla saa elantonsa välillisesti tai suoraan energiantuotannosta, eniten öljystä ja sen jalosteista, joihin kuuluu muovitkin.

      Vapaankin energian ympärille olisi rakennettava infra, tai hyödynnettävä tätä samaa nykyistä johtamaan se sähkö perille. Tai jos kyseessä olisi laite, jonkun olisi ne valmistettava, myytävä ja jaeltava kansoille.

      Siirtymä ei tapahdu itsestään. Suomen omavaraisuus on luokkaa 25%. Meillä riittäisi siis ilman tuontia ruokaa vain joka neljännelle ja kasvukausi on onnettoman lyhyt.

      Vapaa energia mahdollistaisi valtavien kasvihuoneiden rakentamisen ja ylläpidon halvalla.

      Koska maailmaa johtaa ahneet valtaa janoavat raharikkaat, niin mikä saisi heidät luovuttamaan se valta kansalle? Vain vallankumous. Nykyinen demokratia on vain keksitty nimi vallan keskittämiselle.

      Valta turmelee ja demokratiasta tulee ajan mittaan diktatuuri, jossa kansa luulee että äänestämisellä on vaikutusta heidän asioihin.

      • Anonyymi

        Energiasta puheenollen katselin NASA:n julkaisemaa tiededokumenttia. Siinä oli juttua neutronitähdestä ja sen energiasta ja gravitaatiosta. Jos sen neutronitähden pinnalle pudotetaan alle paunan (400 grammaa) painoinen esine, sen törmäyksessä vapautuu energiaa vähintään tuhannen vetypommin verran. Siitä voi päätellä hieman paljonko energiaa sisältääkään materia, joutuessaan sopiviin olosuhteisiin.


    • Anonyymi

      Vertaus star trekkiin. Tavaraa on. Nolla bkt melkein kommunismi. Ostetaan paukkuja ja pelataan rahasta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 69
      1350
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe