Laskeeko bruttokansantuote kun ufoteknologia tulee käyttöön?

Anonyymi-ap

Olen seuraillut maanviljelijöiden, sieltä köyhimmästä päästä, elämää vietnamissa. Talo rakennetaan bambusta ja puulankuista, peltikatto, ikkunat aukkoja ilman lasia, tuuli puhaltaa seinäraoista läpi talon.

Ruoka on itsekasvatettua, pään kokoisia hedelmiä, kassavaa, sokeriruokoa, banaania, villisikaa, kanaa, ankkaa ja kalaa .Satoa saa kolme kertaa vuodessa.

Kylän torilla voi myydä ja ostaa mitä on tuottanut ja tarvitsee. Supermarketteja siellä ei näy.

Jos peruskoulu on ilmainen ja terveyspalvelut halpoja niin tyytyvätkö ihmiset tälläiseen perustason toimeentuloon?

Ja jos se liki ilmainen 0-kenttäenergia tulee saataville, niin minkälaisen elämän vaikka Suomessakin ihmiset valitsevat, itsenäisen elämän toimeentulon perustasolla vai palkkarenkinä puurtamisen?

6

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muukalaiset aluksissaan eivät ehkä ole mitenkään vaurasta väkeä. Heillä ei ole omakotitaloja, kesämökkejä, autoja, veneitä, ikiomia ufoja, viljelypalstoja, kaikkea sitä mukavaa mitä ihmiset haluaisivat.

    • Anonyymi

      Kansantuotteen yksikkönä pitäisi olla tuottavan työn tuntimäärä, koska valuutta ei ole millään tavalla sidoksissa tuottavuuteen, vaan sitä luodaan tyhjästä tarpeen mukaan, muuten ei olisi mahdollista olla velkaa 3 kertaa yli maailman bkt:n verran. Käytännössä käytössä on käänteinen systeemi, jossa valuutan ei pitäisi toimia työntekemisen mahdollistajana, vaan työn pitäisi toimia valuutan saamisen mahdollistajana eli siinä alkuperäisessä tarkoituksessa miksi valuutta on otettu käyttöön.

    • Anonyymi

      Bruttokansantuote (se ruskea ja haiseva) vähenee jos ufo-teknologialla saa parannettua suoliston hyötysuhdetta. Samalla vähenee myös henkilökohtaiset kasvihuonekaasupäästöt.

    • On arvioitu että vähintään miljardi ihmistä maapallolla saa elantonsa välillisesti tai suoraan energiantuotannosta, eniten öljystä ja sen jalosteista, joihin kuuluu muovitkin.

      Vapaankin energian ympärille olisi rakennettava infra, tai hyödynnettävä tätä samaa nykyistä johtamaan se sähkö perille. Tai jos kyseessä olisi laite, jonkun olisi ne valmistettava, myytävä ja jaeltava kansoille.

      Siirtymä ei tapahdu itsestään. Suomen omavaraisuus on luokkaa 25%. Meillä riittäisi siis ilman tuontia ruokaa vain joka neljännelle ja kasvukausi on onnettoman lyhyt.

      Vapaa energia mahdollistaisi valtavien kasvihuoneiden rakentamisen ja ylläpidon halvalla.

      Koska maailmaa johtaa ahneet valtaa janoavat raharikkaat, niin mikä saisi heidät luovuttamaan se valta kansalle? Vain vallankumous. Nykyinen demokratia on vain keksitty nimi vallan keskittämiselle.

      Valta turmelee ja demokratiasta tulee ajan mittaan diktatuuri, jossa kansa luulee että äänestämisellä on vaikutusta heidän asioihin.

      • Anonyymi

        Energiasta puheenollen katselin NASA:n julkaisemaa tiededokumenttia. Siinä oli juttua neutronitähdestä ja sen energiasta ja gravitaatiosta. Jos sen neutronitähden pinnalle pudotetaan alle paunan (400 grammaa) painoinen esine, sen törmäyksessä vapautuu energiaa vähintään tuhannen vetypommin verran. Siitä voi päätellä hieman paljonko energiaa sisältääkään materia, joutuessaan sopiviin olosuhteisiin.


    • Anonyymi

      Vertaus star trekkiin. Tavaraa on. Nolla bkt melkein kommunismi. Ostetaan paukkuja ja pelataan rahasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      72
      5374
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2815
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      115
      2276
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1925
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1790
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      277
      1325
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      62
      1267
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe