Musta aukko

Anonyymi-ap

Sieltäköhän ne ufot tulevat? Onko toinen Universum mustan aukon takana?

14

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmiskunnankin on aikanaan paettava rinnakkaisuniversumiin, sillä aikanaan jopa mustat aukotkin höyrystyvät Hawkingin säteilyn vuoksi. Jos ihmiskuntaa silloin edes on enää olemassa.

    • Anonyymi

      Mitä yhteistä on brittiläisellä takapuolella ja maailmakaikkeudella? Molemmat laajenee.

      Mita muuta yhteistä niillä on? Molemmista löytyy musta aukko.

    • Anonyymi

      Mustasta aukosta puheenollen, niiden avulla on mahdollista matkustaa tulevaisuuteen. Mustan aukon reunalla aikaa kuluu esim. kolme vuotta, kun taas meillä aikaa on sillävälin kulunut jopa miljoonia vuosia. Nämä ovat Stephen Hawkingin ja Einsteinin ajatuksia.

      • Anonyymi

        No juu ei ole :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No juu ei ole :)

        Mikä ei ole? Gravitaation ja ajan kulumisen yhteys on osoitettu mm. atomikelloilla, kun on mitattu vuorella ja laaksossa olevia kelloja. Tämä on perussuhteellisuusteoriaa, ihan lukion tasoista fysiikkaa.


      • Anonyymi

        Niin, esim. galaksimme supermassiivisen mustan aukon Sagittarius A:n keskuksessa ajan kuluminen suorastaan pysähtyy. Reunallakin on miljoonia kertoja suurempi painovoima kuin maassa. Tosin keskuksesta ei pääse enää takaisin ja reunaltakin se on epävarmaa. Tarvittaisiin aikamoinen moottori Star Trekin tyyliin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä ei ole? Gravitaation ja ajan kulumisen yhteys on osoitettu mm. atomikelloilla, kun on mitattu vuorella ja laaksossa olevia kelloja. Tämä on perussuhteellisuusteoriaa, ihan lukion tasoista fysiikkaa.

        Kyllä, mutta mustien aukkojen avulla ei todellakaan voi matkustaa tulevaisuuteen :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, mutta mustien aukkojen avulla ei todellakaan voi matkustaa tulevaisuuteen :)

        Sinun kanssa on vaikea keskustella kun et ymmärrä päivänselviä perusasioita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun kanssa on vaikea keskustella kun et ymmärrä päivänselviä perusasioita.

        Luulen kylläkin että se ymmärryksen puute on sillä puolen :).


    • Anonyymi

      Mustan aukon takana on erään teorian mukaan valkoinen aukko toisessa rinnakkaisuniversumissa. Se mikä menee täältä mustasta aukosta sisään, tulee ulos valkoisesta aukosta. Erään teorian mukaan tuo siirtyminen voisi onnistua ilman tuhoutumista. Tätä on vaikea tutkia empiirisesti, koska valokaan ei pääse sieltä pakenemaan. Matkustus on vain yhdensuuntaista.

    • Aikadilataatio on kiehtova käsite suhteellisuusteoriasta. Se viittaa kahden tarkkailijan mittaamaan eroon kuluneessa ajassa, joka johtuu heidän välisestä suhteellisesta nopeudesta tai gravitaatiopotentiaalin erosta. Tässä lyhyt katsaus:

      Aikalaajennuksen perusteet

      Suhteellinen nopeus: Einsteinin erityissuhteellisuusteorian mukaan aika kuluu liikkeessä olevassa kohteessa hitaammin kuin levossa olevalla. Tämä vaikutus tulee merkittäväksi nopeuksilla, jotka ovat lähellä valonnopeutta.Gravitaatioajan dilataatio: Einsteinin yleisen suhteellisuusteorian mukaan aika kuluu hitaammin vahvemmissa gravitaatiokentissä. Tämä tarkoittaa, että kellot lähempänä massiivista esinettä (kuten mustaa aukkoa) tikittävät hitaammin kuin kauempana olevat kellot.

      Käytännön esimerkkejä

      GPS-satelliitit: kiertoradalla olevat GPS-satelliitit kokevat ajan laajenemista suurten nopeuksiensa ja maapallon pintaa heikomman painovoimakentän vuoksi. Insinöörien on otettava huomioon tämä vaikutus tarkan paikantamisen varmistamiseksi.

      Hawkingin ja Einsteinin teoriat on vahvistettu.

      Hawkingin mukaan aikamatkailuun tarvittaisiin avaruusalus, joka yltäisi valonnopeuteen. Fyysikko Albert Einsteinin teorian mukaan ajankulku hidastuisi huimaa vauhtia kiitävän aluksen ympärillä, joten päivä valonnopeuden ylittävän aluksen kyydissä vastaisi vuotta maapallolla.

      Mikäli sellainen ihmealus voidaan joskus tulevaisuudessa rakentaa, sillä voitaisiin Hawkingin mukaan matkustaa tuhansia tai jopa miljoonia vuosia eteenpäin.

      Teoria siis on paikkaansa pitävä, mutta käytännön sovellukset puuttuu. Kaksi asiaa siis muuttaa aikaa suhteellisesti: Gravitaatio ja nopeus.

      Lusikallinen materiaa jo suuressa kuolleessa tähdessä painaa 10 triljoonaa tonnia.
      Mustan aukon sisällä tuhannet suuret tähdet voivat olla nuppineulanpään kokoisesssa tilassa. https://www.karikolehmainen.com/742

      Mitä suurempi massa, sitä hitaampi aika. Lisäksi vielä jos joudut tai menet tapahtumahorisonttiin, niin peliin astuu vauhti joka voi yltää ylivalonnopeuteen
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Supermassiivinen_musta_aukko

      • Anonyymi

        Hawkingin mukaan ei pelkästään yhdellä vaan kahdella tavalla voi aikamatkustaa: joko rakennamme lähelle valonnopeutta kulkevan aluksen tai käymme riittävän lähellä mustan aukon gravitaatiokenttää, missä aika on hidastunut suhteessa meidän aikaamme. Tämä kävi selväksi mm. tämänpäiväisestä televisio-ohjelmasta, missä Hawking esitti mielipiteitään.


      • Anonyymi

        Aikadilataatio for dummies: me emme liiku pelkästään ajassa tai pelkästään avaruudessa. Liikumme aika-avaruudessa, joka on neliulotteinen yhdistelmä kummastakin. Mitä nopeammin liikumme avaruudessa, sen hitaammin kuljemme ajassa.


    • Anonyymi

      mutta vastaavasti omaa elinikää pidentämällä näemme pitemmälle tulevaisuuten🤔

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1467
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      110
      830
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      828
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe