Musta aukko

Anonyymi-ap

Sieltäköhän ne ufot tulevat? Onko toinen Universum mustan aukon takana?

14

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmiskunnankin on aikanaan paettava rinnakkaisuniversumiin, sillä aikanaan jopa mustat aukotkin höyrystyvät Hawkingin säteilyn vuoksi. Jos ihmiskuntaa silloin edes on enää olemassa.

    • Anonyymi

      Mitä yhteistä on brittiläisellä takapuolella ja maailmakaikkeudella? Molemmat laajenee.

      Mita muuta yhteistä niillä on? Molemmista löytyy musta aukko.

    • Anonyymi

      Mustasta aukosta puheenollen, niiden avulla on mahdollista matkustaa tulevaisuuteen. Mustan aukon reunalla aikaa kuluu esim. kolme vuotta, kun taas meillä aikaa on sillävälin kulunut jopa miljoonia vuosia. Nämä ovat Stephen Hawkingin ja Einsteinin ajatuksia.

      • Anonyymi

        No juu ei ole :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No juu ei ole :)

        Mikä ei ole? Gravitaation ja ajan kulumisen yhteys on osoitettu mm. atomikelloilla, kun on mitattu vuorella ja laaksossa olevia kelloja. Tämä on perussuhteellisuusteoriaa, ihan lukion tasoista fysiikkaa.


      • Anonyymi

        Niin, esim. galaksimme supermassiivisen mustan aukon Sagittarius A:n keskuksessa ajan kuluminen suorastaan pysähtyy. Reunallakin on miljoonia kertoja suurempi painovoima kuin maassa. Tosin keskuksesta ei pääse enää takaisin ja reunaltakin se on epävarmaa. Tarvittaisiin aikamoinen moottori Star Trekin tyyliin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä ei ole? Gravitaation ja ajan kulumisen yhteys on osoitettu mm. atomikelloilla, kun on mitattu vuorella ja laaksossa olevia kelloja. Tämä on perussuhteellisuusteoriaa, ihan lukion tasoista fysiikkaa.

        Kyllä, mutta mustien aukkojen avulla ei todellakaan voi matkustaa tulevaisuuteen :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, mutta mustien aukkojen avulla ei todellakaan voi matkustaa tulevaisuuteen :)

        Sinun kanssa on vaikea keskustella kun et ymmärrä päivänselviä perusasioita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun kanssa on vaikea keskustella kun et ymmärrä päivänselviä perusasioita.

        Luulen kylläkin että se ymmärryksen puute on sillä puolen :).


    • Anonyymi

      Mustan aukon takana on erään teorian mukaan valkoinen aukko toisessa rinnakkaisuniversumissa. Se mikä menee täältä mustasta aukosta sisään, tulee ulos valkoisesta aukosta. Erään teorian mukaan tuo siirtyminen voisi onnistua ilman tuhoutumista. Tätä on vaikea tutkia empiirisesti, koska valokaan ei pääse sieltä pakenemaan. Matkustus on vain yhdensuuntaista.

    • Aikadilataatio on kiehtova käsite suhteellisuusteoriasta. Se viittaa kahden tarkkailijan mittaamaan eroon kuluneessa ajassa, joka johtuu heidän välisestä suhteellisesta nopeudesta tai gravitaatiopotentiaalin erosta. Tässä lyhyt katsaus:

      Aikalaajennuksen perusteet

      Suhteellinen nopeus: Einsteinin erityissuhteellisuusteorian mukaan aika kuluu liikkeessä olevassa kohteessa hitaammin kuin levossa olevalla. Tämä vaikutus tulee merkittäväksi nopeuksilla, jotka ovat lähellä valonnopeutta.Gravitaatioajan dilataatio: Einsteinin yleisen suhteellisuusteorian mukaan aika kuluu hitaammin vahvemmissa gravitaatiokentissä. Tämä tarkoittaa, että kellot lähempänä massiivista esinettä (kuten mustaa aukkoa) tikittävät hitaammin kuin kauempana olevat kellot.

      Käytännön esimerkkejä

      GPS-satelliitit: kiertoradalla olevat GPS-satelliitit kokevat ajan laajenemista suurten nopeuksiensa ja maapallon pintaa heikomman painovoimakentän vuoksi. Insinöörien on otettava huomioon tämä vaikutus tarkan paikantamisen varmistamiseksi.

      Hawkingin ja Einsteinin teoriat on vahvistettu.

      Hawkingin mukaan aikamatkailuun tarvittaisiin avaruusalus, joka yltäisi valonnopeuteen. Fyysikko Albert Einsteinin teorian mukaan ajankulku hidastuisi huimaa vauhtia kiitävän aluksen ympärillä, joten päivä valonnopeuden ylittävän aluksen kyydissä vastaisi vuotta maapallolla.

      Mikäli sellainen ihmealus voidaan joskus tulevaisuudessa rakentaa, sillä voitaisiin Hawkingin mukaan matkustaa tuhansia tai jopa miljoonia vuosia eteenpäin.

      Teoria siis on paikkaansa pitävä, mutta käytännön sovellukset puuttuu. Kaksi asiaa siis muuttaa aikaa suhteellisesti: Gravitaatio ja nopeus.

      Lusikallinen materiaa jo suuressa kuolleessa tähdessä painaa 10 triljoonaa tonnia.
      Mustan aukon sisällä tuhannet suuret tähdet voivat olla nuppineulanpään kokoisesssa tilassa. https://www.karikolehmainen.com/742

      Mitä suurempi massa, sitä hitaampi aika. Lisäksi vielä jos joudut tai menet tapahtumahorisonttiin, niin peliin astuu vauhti joka voi yltää ylivalonnopeuteen
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Supermassiivinen_musta_aukko

      • Anonyymi

        Hawkingin mukaan ei pelkästään yhdellä vaan kahdella tavalla voi aikamatkustaa: joko rakennamme lähelle valonnopeutta kulkevan aluksen tai käymme riittävän lähellä mustan aukon gravitaatiokenttää, missä aika on hidastunut suhteessa meidän aikaamme. Tämä kävi selväksi mm. tämänpäiväisestä televisio-ohjelmasta, missä Hawking esitti mielipiteitään.


      • Anonyymi

        Aikadilataatio for dummies: me emme liiku pelkästään ajassa tai pelkästään avaruudessa. Liikumme aika-avaruudessa, joka on neliulotteinen yhdistelmä kummastakin. Mitä nopeammin liikumme avaruudessa, sen hitaammin kuljemme ajassa.


    • Anonyymi

      mutta vastaavasti omaa elinikää pidentämällä näemme pitemmälle tulevaisuuten🤔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11008
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      174
      4487
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      48
      3989
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3856
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      23
      3524
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3120
    Aihe