Rikoksen uhri voi hakea Valtiokonttorilta rikosvahinkokorvausta. Valtio perii rikoksen uhrille maksetun korvauksen takautuvasti rikoksentekijältä. Perinnän hoitaa Oikeusrekisterikeskus (ORK). Kun Valtiokonttori on päättänyt korvauksesta, valtio maksaa korvauksen uhrille.
Kuinka paljon meitä suomalaisia veronmaksajia kusetetaan? Alle minimipalkka + 67000€ on vuosipalkka! Valtio maksaa.
"Pohjois-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi Joensuussa toimivat ravintola-alan yrittäjät ehdolliseen vankeusrangaistukseen törkeästä kiskonnasta ja luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä.
Valvontakäynnillä ravintolaan tuli ilmi, että ulkomaalaistaustaisella työntekijällä oli teetetty töitä useimmiten aamusta iltaan kuutena tai seitsemänä päivänä viikossa. Yrittäjät eivät olleet noudattaneet lainsäädäntöä tai ravintola-alan työehtosopimuksen määräyksiä.
Itä-Suomen aluehallintoviraston työsuojelutarkastaja kävi yhdessä poliisin ja Rajavartiolaitoksen edustajien kanssa ravintolassa valvontakäynnillä vuonna 2023.
Työntekijälle maksettu palkka alitti selvästi työehtosopimuksen mukaisen minimipalkan. Käräjäoikeus totesi tuomiossaan, että työntekijältä saamatta jääneen palkan määrä noin yhden vuoden ajalta oli 67 000 euroa.
Käräjäoikeus tuomitsi toisen yrittäjistä kahdeksan kuukauden ja toisen kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen törkeästä kiskonnasta ja luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä.
Lisäksi heidät ja heidän edustamansa yhtiöt tuomittiin menettämään maksamatta jääneen palkan osuus valtiolle rikoksella saatuna hyötynä, koska työntekijä ei esittänyt asiassa vaatimuksia eikä asiassa ollut esitetty muutakaan selvitystä siitä, että maksamatta jätettyä palkkaa olisi korvattu hänelle myöhemmin.
Tuomio ei ole lainvoimainen."
Valtio, eli sinä mmaksat!
Anonyymi-ap
0
165
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam16310813Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496401Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö474642Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju644557K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon754480Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754072Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973823- 863482
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1623371Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä183056