Oletteko huomanneet tällaista ilmiötä? Olen tallettanut netistä puhelimen muistiin useita erilaisia kuvia, joita käytän kuvalaudoille postatessani. Ne ovat aikajärjestyksessä ja muistan selvästi, minkä kuvan jälkeen ja mitä ennen joku niistä sijaitsee.
Olen alkanut epäillä, että puhelintani hallitseva kiinalainen tekoäly on jollain keinolla opetettu lukemaan ajatuksia. Kun tarkoitukseni on vastata jollekin liittämällä postaukseen kuva, se kuva ei olekaan paikoillaan. Tiedän tarkalleen, missä kohdassa sen pitäisi olla, mutta se ei ole siellä.
Se oli siellä, kun tunti sitten kävin kuvia läpi, mutta ei ole, kun tarvitsen sitä. Tällaisissa tapauksissa tarkastan aina kuvat useaan kertaan yksitellen, mutta eipä ole. Muutaman tunnin päästä se taas löytyy, kun en enää tarvitse sitä. Ehkä tekoäly tunnistaa, että etsin tiettyä kuvaa jonka näen mielessäni ja poistaa tai piilottaa sen tilapäisesti? (Kasvojen ilmeistä, etsimällä tekstini sisällön perusteella sopivaa kuvaa, aivoaalloista tai mistä, sitä en tiedä.)
Edellisen puhelimen aikana huomasin toisenlaisen katoamisilmiön. Huawei otti käyttöön tekoälyn puhelimen päivityksen yhteydessä keväällä 2020. Siihen aikaan sitä ei vielä tosin kerrottu, eikä tekoälystä tiedetty yleisesti mitään, asian tajusi vasta jälkeen päin.
Silloin alkoi puhelimestani kadota yksittäisiä kuvia täysin sattumanvaraisesti. Epäilin, että jollain keinolla puhelimen valmistaja poistaa niitä esim. tekijänoikeussyistä, kun kuvat oli kopioitu netistä.
Otin yhteyttä Huawein maahantuojan edustajaan, joka ei osannut selittää asiaa. Hän kysyi esimieheltään, joka myöskään ei osannut selittää. Pyysin häntä testaamaan asiaa ja tallentamaan jonkun esim. meemikuvan netistä ja katsomaan, katoaako se. Hän teki niin ja soitti seuraavana päivänä takaisin. Kuva oli kadonnut.
Tekoäly piilottaa ja poistaa kuvia puhelimesta
Anonyymi-ap
4
330
Vastaukset
- Anonyymi
EI OLE HUOMATTU.
- Anonyymi
Vai sillä tavalla?
- Anonyymi
Tekoälyt voi laittaa sinne mihin ei aurinko paista, kyllä ihminen on tyhma kun se taas tekee itselleen tällaista vitsausta mutta minkäs teet on on typerä.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä, tekoäly tulee vielä tuhoamaan ihmiskunnan!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998