Sateenkaarioppi ei kuulu kouluun eikä tarhaan

Monissa kouluissa sateenkaariopettajat kieltävät jo tyttö ja poika -sanat. Mieskin kuulemma synnyttää ja lapset pelkäävät muuttua toiseksi sukupuoleksi yön aikana. Lasten päät siis sekoitetaan herkässä kasvuiässä.
Netistä löytyi kansalaisloite juuri tästä, mikä kyllä sulkeutuu pian 13.6.25. Jos haluat allekirjoittaa sen, niin tässä linkki 'Lapsille seksuaalinen kasvurauha'.
Näyttää olevan 'Äiti & isä säilytettävä' -aloitteen tekijöiden toinen aloite.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14522


Aloitteen sisältö

Eduskunnan tulee aloittaa lainvalmistelu lasten seksuaalisen kasvurauhan turvaamiseksi.

Lainsäädännöllä tulee kieltää ideologiaan pohjautuva seksuaalikasvatus sekä Setan vierailut varhaiskasvatuksessa sekä alaikäisille suunnatuissa kouluissa ja oppilaitoksissa. Eduskunnan tulee myös varmistaa, etteivät sen alaiset ministeriöt ja opetushallitus sisällytä varhaiskasvatukseen, opetukseen ja alaikäisten koulutukseen Setan ideologian mukaista seksuaalikasvatusta.

Eduskunnan tulee myös varmistaa, että varhaiskasvatuksessa ja koulussa tyttöjä saa kutsua tytöiksi ja poikia pojiksi. Niin ikään lainsäädännöllä tulee varmistaa, että kouluissa ja kaikissa julkisissa tiloissa on olemassa myös sukupuolisidonnaisia vessoja sekä pukutiloja ja suihkutiloja silloin, kun julkisessa tilassa ylipäätään on pukutiloja tai suihkutiloja. Lainsäädännöllä tulee myös varmistaa, että biologiselta sukupuoleltaan oleva mies ei saa käyttää naisille suunnattuja yleisiä pukutiloja tai suihkutiloja ja ettei biologiselta sukupuoleltaan oleva nainen saa käyttää miehille suunnattuja pukutiloja tai suihkutiloja. Ainoan poikkeuksen tähän voivat tehdä pikkulapset, jotka vanhempansa kanssa turvallisuussyistä käyttävät vanhemman kanssa samoja tiloja.

Lainsäädännöllä tulee varmistaa, että yleisissä julkisissa tiloissa on pukeuduttava sukupuolisiveellisesti eli genitaalialueet tulee peittää ja naisten tulee peittää rintansa.

Lainsäädännöllä tulee myös varmistaa, ettei verovaroilla rahoiteta TV-, radio- tai sosiaalisen median ohjelmia, joiden tavoitteena on kohdentaa näkyvyyttä seksuaalivähemmistöjen ideologisista tavoitteista alaikäisille lapsille.

Lainsäädännöllä tulee varmistaa, ettei verovaroja kohdenneta avustuksina järjestöille, joiden pyrkimyksenä on suunnata alaikäisille ideologista seksuaalikasvatusta.
Perustelut

Viime vuosien aikana seksuaalivähemmistöjen oikeuksia ajava Seta on ajanut läpi useita muutoksia varhaiskasvatukseen, opetukseen ja koulutukseen. Lasten mieltä ei tule hämmentää sillä, että sukupuolien rajat häivytetään tai puhetta sukupuolten moninaisuudesta tai seksuaalisesta suuntautumisesta aletaan tuputtamaan alaikäiselle lapselle, jonka oma seksuaalinen kasvu ja kehitys ovat vielä täysin kesken.

Lasten kasvun ja kehityksen hämmentäminen ideologisella seksuaalikasvatuksella voi aiheuttaa merkittävää ahdistusta, pelkotiloja ja psyykkistä oireilua. Alaikäisille lapsille tulee taata kasvurauha. Yhteiskunnan ei tule rahoittaa tai edistää toimia, joilla lasten seksuaalista kasvurauhaa häiritään. Kansalaisaloite velvoittaa eduskuntaa ryhtymään toimiin, jotta lainsäädäntö yksiselitteisesti kieltää alaikäisille lapsille suunnatun ideologisen seksuaalikasvatuksen.

Varhaiskasvatuksesta on tullut useita huolestuttavia viestejä lasten oirehdinnasta ja peloista, kun heidän sukupuoli-identiteettinsä kyseenalaistetaan. Lapsella pelko voi näyttäytyä muun muassa siten, ettei lapsi uskalla mennä nukkumaan pelätessään sukupuolensa vaihtuvan yön aikana. Oman seksuaalisuuden kyseenalaistaminen aikuisten toimesta ei luo turvallista pohjaa lapsen seksuaaliselle kasvulle ja kehitykselle.

Koulumaailmassa moni alaikäinen kokee ahdistusta. Oman minuuden etsintä on luonnollinen osa kasvuprosessia. Jokainen nuori pohtii, kelpaanko minä tällaisena kuin olen. Tätä kasvuprosessia ei tule häiritä tarjoamalla näiden pohdintojen syyksi sitä, että ehkä oletkin syntynyt väärään sukupuoleen. Koulussa ei pitäisi voida millään oppitunnilla väittää, että mieskin voi synnyttää. Alaikäisille suunnattujen oppikirjojen ja opetuksen ei tule sisältää ideologista seksuaalikasvatusta.

Pahimmillaan ideologinen seksuaalikasvatus on seksuaalista häirintää. Pidämme tärkeänä, että koulujen kirjastovalikoimassa olevan Respektiä – seksikirja pojille vastuut ja mahdolliset rikosseuraamukset selvitetään oikeudellisesta näkökulmasta. Tahot, jotka syyllistyvät seksuaaliseen häirintään ja seksuaalisen häirinnän edistämiseen, tulee voida saattaa rikosoikeudelliseen vastuuseen.

Varhaiskasvatuksen työntekijöitä ja opettajia ei myöskään saa velvoittaa osallistumaan seksuaalisesti ideologisesti sävyttyneisiin koulutuksiin. Jokaisen varhaiskasvatuksen työntekijälle ja opettajalle tulee varmistaa työrauha ja mahdollisuus työskennellä perinteisten ja valtaenemmistön arvojen pohjalta.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      124
      8236
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      431
      7388
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      214
      5634
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4570
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      83
      4547
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      103
      4428
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4132
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3810
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      6
      2916
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2680
    Aihe