Niin eli ystävä osti kaupasta "heinäsirkkoja" lajike nimeä ei muistanut. Kaveri on 10.w eikä ollut tarpeeksi tarkkaan kysellyt esim:
1.Mitä laitan vanhan akvaarion pohjalle jotta viihtyvät?
2. Mitä ruoaksi?
3. Valaistus?
4. Taarviiko jollaisi viihdykkeitä?
5. Rotu? Väriltään musta keltaisia?
Laittakaa kaikkea mahdollista tietoa mitä tiedätte niin välitän asiaa eteenpäin!
ISO KIITOS ETUKÄTEEN!!!!
Heinäsirkoille hoitiohjeita PIAN Kiitos!!!
5
427
Vastaukset
- sirkka
veikkaan että ovat kotisirkkoja,yleisempiä sirkoista kaupoissa..
Ruuaksi kelpaa: kurkku,porkkana,omena,kaurahiutaleita,kanarehua,kissan,koiranraksuja,hyönteisiä(voivat syödä toisiaankin),kasvinosia,salaattia,voikukkaa,vadelmanlehtiä.
lämpölamppu riittää,ihan kattoon kiinni,tosin ei välttämätön,terraarion voi sijoittaa lämpimään nurkkaan se riittää.
sisutuksena terraarioon eri tasoa,esim, pahvirullia,kananmunankotele on hyvä sinne mahtuu monta sirkkaa mönkimään. pohjalla voi olla hiukkaa,vessapaperia,ei niin väliä kunhan jalat eivät liukastele.
myös voit laittaa terraarioon viilipurkin,jossa multaa,kostuta sitä parin päivän välein,naaraat voivat munia sinne,ja parin viikon kuluttua sieltä kuoriutuu pikkusirkkoja,naaras sirkat ovat pulleampia.jos et halua poikasia,annan mullan kuivua ja laita sitten uudestaan sinne,mutta naaraiden on kumminkin pakko päästä johkin munimaan,sillä muuten halkeavat..alkavat munimaan pian sen jälkeen kun koiraat ovat innokkaasti siritelleet lampun alla.
suihkuta joka päivä terraariota kerran,jotta sirkat saa juotavaa.- Tere85
Kiitos! Eiköhän Kaveri pääse näillä eväillä hyvään alkuun =)
- Nena
Tere85 kirjoitti:
Kiitos! Eiköhän Kaveri pääse näillä eväillä hyvään alkuun =)
Jos ostit sen eläinkaupasta, kyseessä todennäköisesti on kenttäsirkka, ainakin värityksenkin mukaan. Siis ihan virallisesti Kenttäsirkka, katso jos löydät googlettamalla jotain.
- traumoja
Nena kirjoitti:
Jos ostit sen eläinkaupasta, kyseessä todennäköisesti on kenttäsirkka, ainakin värityksenkin mukaan. Siis ihan virallisesti Kenttäsirkka, katso jos löydät googlettamalla jotain.
Jos ne tosiaan on kenttäsirkkoja, niin ne on ihan mahdottomia! Kaupassa sanottiin, että ne eläisi 3-8 vko, eivät siritä jne.. Mutta kuinkas ollakaan, ne elivät 3-8 KK! Ja sirittivät niin paljon, että vaikka laitettiin pyyheliina terraarion päälle ja ne vessaan kaukaisinpaan nurkkaan, naapuritkin valitti äänestä.. Ihan kauhea kokemus. Olisi ne varmaan ihan hauskoja, jos olisi tiennyt minkälaisia ne on..
- kotilo-ja-gekkofani
traumoja kirjoitti:
Jos ne tosiaan on kenttäsirkkoja, niin ne on ihan mahdottomia! Kaupassa sanottiin, että ne eläisi 3-8 vko, eivät siritä jne.. Mutta kuinkas ollakaan, ne elivät 3-8 KK! Ja sirittivät niin paljon, että vaikka laitettiin pyyheliina terraarion päälle ja ne vessaan kaukaisinpaan nurkkaan, naapuritkin valitti äänestä.. Ihan kauhea kokemus. Olisi ne varmaan ihan hauskoja, jos olisi tiennyt minkälaisia ne on..
Meitil on liskoka jotka mussuttaa niitä kenttiksii...Ja ne sirittävät aika lailla, mutta siihen tottui pian, ja nyt, ku ei ole vähään aikaan sirkkoja annettu, iskäkin jo vähän "ikävöi" siritystä xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232448- 1341905
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631246Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1061225En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771111Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik331091Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451049HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241036Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831009The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut9944