Minulla kans ollut niin että 2 vikkoa ennen kun olen ajanut niin ottanut diapam mitä näky ja sannut sittä rattijuopumus syyte.
Miten toi vaikutta ajokykyyn?
--------------------------------------------------------------------------
En ymmärrä, miten ajokykyyn vaikuttaa se, että on polttanut esim. muutama päivä aiemmin, saatikka jos on kulunut viikko tai jopa kaksi. Rattijuopumus kun on rikos, jossa nimenomaan ajokyvyn täytyy olla heikentynyt päihteiden käytön johdosta. Kun 6. vuoro oli salilla, siellä soi aina Notkea Rotta, jota vuoron ukot fanittivat. Koko vuoro kävi ahkerasti orkesterin keikoilla. Siinä nyt ei ole mitään pahaa, että fanittivat. Lähinnä vaan vähän kevyempääkin tekstiä tähän, ettei kaikki ole pelkkää surullista luettavaa. Viinaa kyllä meni yhdellä jos toisella, ja joillakin ukoilla oli maanantait jatkuvasti sairauslomapäiviä.
Miten vaikutta ajokykyyn jos ottanut 2 vikkoa sitten?
9
124
Vastaukset
- Anonyymi
Itäkeskuksen aikanani 6. vuoron 2-3 partiolla oli teema. Muut vuorot olivat vähän eri mieltä teeman järkevyydestä. Nämä 6. vuoron 2-3 partiota ottivat elämäntyökseen metsästää rattijuopumuksia nimenomaan kannabiksesta. Huumetikkuja kului sellainen määrä, että siitä jo poliisilaitoksen johtokin vähän huomautteli, tikut kun eivät kovin halpoja ole. Systemaattisesti jätkät lyysäsivät fikkarilla tikkuja. Jos vähänkin punaista näkyi kannabiksen kohdalla, niin ei muuta kun rattijuopumus ja kortti hyllylle. Jätkät kehuskelivat vielä, että kun kunnon valolla katsoo, niin kyllä sen viivan saa näkymään, jos sitä vähääkään siellä on. Vuoron muut jätkät ajoivat normaalisti keikkaa. Moni ihminen menetti korttinsa todella naurettavien syiden vuoksi.
- Anonyymi
Ehkä nyt vähän sinne päin, mutta huumekuski viedään verikokeeseen, jos häntä epäillään kannabiksen käytöstä.
- Anonyymi
Höpö, höpö. Liikenneturvallisuuden vaarantamisesta tuomitaan kuljettaja, joka on omiaan aiheuttamaan vaaraa toisen turvallisuudelle. Mutta, rattijuopumuksesta tuomitaan kuljettaja, jonka veren alkoli pitoisuus, tai litra uloshengitysilmaa ylittää normin. Huumausaineilla on nolla toleranssi. Ajokykyyn näiden aineiden ei välttämättä tarvitse vaikuttaa. Jos vaikuttaa, niin silloin rangaistusta korotetaan ja tuomitaan sekä rattijuopumuksesta, että liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
- Anonyymi
Kun olin poliisikoulussa, kaksi omalla vuosikurssillani ollutta miestä kertoi ihan avoimesti pössyttelevänsä viikonloppuisin. Eihän poliiseille koskaan tehty huumeseuloja. Muistan, että annoin urani ainoan huumeseulan ennen kuin sain lopullisen ilmoituksen opiskelupaikasta. Oman työurani aika seuloja ei tehty kenellekään, en ainakaan kuullut, että olisi kenellekään tehty.
Kirjoitin myös, että tehkääpä jokaiselle Suomen poliisilaitokselle samantein yllätysseulat, niin näette totuuden siitä, kuinka moni poliisi kannabista todellisuudessa polttaa. No, kuten voitte arvata, sellaista seulaa ei koskaan tehty. Jos olisi tehty, tieto olisi vuotanut medioihin. Vanha sanonta ”poliisi vuotaa tietoja kun venäläisen junan vessa” pitää edelleen paikkansa.
Kirjotukseni jälkeen meni noin viisi minuuttia ja minut poistettiin ryhmästä. Kuulin vanhoilta työkavereilta, että pohjoista myöten oli tullut huolestuneita viestejä, joiden mukaan tuo mies pitää saada hiljaiseksi ja pois virasta. Minulla oli siis virka vielä joulun alla. - Anonyymi
Tällä se on todistettu että poliisi otta muukan putkan huvin vuoksi ja sen takia että nittä vitutta ja ne on sittä mielttä että pitä anta opetuksen tai narkkari opetuksen vaikka ei uhri ole mitän rikosta tehnyt hän on jopa pyytänyt anteksi.
Erään kerran olimme Laajasalossa, kun oli tullut ilmoitus metelistä. Kyseessä oli kotibileet, jotka olivat jo ohi siinä vaiheessa, kun me saavuimme paikalle. Ovi avattiin, ja siinä oli nuori, pienikokoinen kundi, ikää max. 20 vuotta ja elopainoa about 60 kiloa – ei ollut uhkaava millään tavoin, vaan nimenomaan pyyteli kovasti anteeksi ja sanoi, että täällä jo nukutaan.
Tämä nykyisin korkeassa virassa oleva poliisi käveli ovesta sisään, otti tätä nuorta kurkusta kiinni ja raahasi tukasta kaksi kerrosta alas rappuja. Mentiin nuoren kanssa Kisahallin putkaan, ja ensimmäinen kysymys vartijalle oli, että missä kopissa on mahdollisimman hullu ukko: pojalle tarvitaan sellainen koppikaveri, että saa kunnolla tuntea nahoissaan. Sellainen löytyi ja ovi kun avattiin, niin siellä oli mies, joka ensimmäisenä totesi kun näki tämän nuoren: ”Nam, nam, nam nuorta lihaa”. Jos ei ihan noilla sanoilla, niin hyvin lähelle. Itkien tämä nuori aneli, ettei häntä laitettaisi sinne. Nauraen poliisit ja vartijat sinne kuitenkin hänet työnsivät.
Syynä tähän touhuun oli tosiaan siis bileet, jotka olivat jo ohi meidän saapuessa paikalle ja
asunnossa porukka oli jo nukkumassa. Kannabiksen tuoksu kämpässä oli ilmeisesti liikaa tälle poliisille. Koppiin ja rappuun raahattiin tosiaan jo nukkumassa ollut nuori – sai kuulemma narkkari opetuksen. - Anonyymi
Koppiin ja rappuun raahattiin tosiaan jo nukkumassa ollut nuori – sai kuulemma narkkari opetuksen.
- Anonyymi
No jos sen sillä tavalla katso niin sitten hän sen pitä olla sillä tavalla että jos on ottanut alkoholia 2 vikkoa ennen kun on ajanut niin sitten hän sen pitä olla automaattisesti ratti juopumus ja kortti hylylle?
Ne hän voi otta maksa arvot josta näke että on 2 vikkoa sitten ottanut alkoholia ja jos ne maksa arvot näyttä että on 2 vikkoa sitten ottanut alkoholia niin sitten sen pitä olla automaattisesti ratti juopumus ja kortti hylylle?
Onhan meillä nolla toleranssi alkoholin suhteen ja alkoholi ja ajaminen ei sovi yhten ja alkoholi on päihde? - Anonyymi
Joo, hyvä että otit tän esiin — ajokorttiin liittyvät seuraukset on sellainen juttu, joka monelta jää huomaamatta.
Jos jää kiinni kannabiksen käytöstä, se voi vaikuttaa ajokorttiin seuraavilla tavoilla:
1. Ajokyky katsotaan mahdollisesti heikentyneeksi: Poliisi voi epäillä, että huumeiden käyttö vaikuttaa ajokykyyn, vaikka et olisi ollut auton ratissa kiinnijäämishetkellä.
2. Lääkärinlausunto tai seurantajakso: Poliisi voi ilmoittaa Traficomille (ent. Trafi), ja silloin Traficom voi määrätä terveydentilan selvittämisen — käytännössä lääkärinlausunnon, mahdollisesti laboratoriokokeita (huumeseula) ja jopa pitkäaikaisemman päihdeseurannan, joka voi kestää 6–12 kuukautta. Tänä aikana seurataan, oletko pysynyt erossa päihteistä.
3. Ajokortin peruutus tai evääminen: Jos katsotaan, että henkilö ei täytä terveysvaatimuksia (esim. riippuvuus), ajokortti voidaan peruuttaa tilapäisesti tai evätä kokonaan, kunnes kunto on todettu riittäväksi.
4. Nuorilla kuljettajilla erityisen tarkkaa: Jos olet alle 24-vuotias ja ajokortti on juuri saatu, puuttuminen on vielä herkempiä, koska katsotaan, että kyseessä on riskikäyttäytyminen.
Yhteenveto: Vaikka kiinnijääminen ei liittyisi ajamiseen, viranomaiset voivat silti puuttua ajokorttiin, jos katsovat että huumeiden käyttö vaarantaa liikenneturvallisuuden. Seuranta voi olla aika tiukka ja vaivalloinen, ja joskus se tulee yllätyksenä niille, jotka ei ole ajaneet huumeiden vaikutuksen alaisena.
Haluatko tarkemmin tietää, miten tuo seurantajakso toimii tai miten siitä voi selvitä? - Anonyymi
Ymmärrän huolesi. Jos joku henkilö käyttää Diapamia (tai muuta rauhoittavaa lääkettä) ja saa paniikkikohtauksia, on ihan aiheellista miettiä, onko hän turvallinen kuljettaja liikenteessä.
Vastauksena kysymykseesi:
Lääketieteellisesti ja lain mukaan henkilö, joka käyttää keskushermostoon vaikuttavia lääkkeitä kuten Diapamia ja saa paniikkikohtauksia, ei välttämättä ole ajokuntoinen. Lääkkeet kuten Diapam voivat heikentää reaktioaikaa, tarkkaavaisuutta ja aiheuttaa väsymystä. Paniikkikohtaukset taas voivat tehdä ajamisesta vaarallista itselle ja muille.
Mitä voit tehdä:
Jos olet vakavasti huolissasi henkilön ajokyvystä ja turvallisuudesta, etkä saa asiaa ratkaistua suoraan hänen kanssaan, voit tehdä ilmoituksen poliisille tai tarvittaessa liikennelääkärille tai terveydenhuollon ammattilaiselle. Poliisi voi selvittää tilanteen ja arvioida, onko aihetta tarkempiin toimenpiteisiin.
Huomioithan, että yksityishenkilön tietojen ilmoittamisessa tulee olla tarkkana yksityisyyden suojan kanssa. Jos haluat, voin neuvoa miten asiasta voi ilmoittaa viranomaisille oikealla tavalla.
Haluatko apua esimerkiksi ilmoituksen tekemiseen poliisille tai Valviraan?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2531790- 391646
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!931541Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊631379Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?791264- 781244
Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031213- 541048
Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per1991031Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?155925