Vm 2018 kone kajahti.

Anonyymi-ap

Lohkoon tuli reikä ja sisäkalut kaput. Ei pettänyt hihna. 130000 ajettu käsivaihteinen.
Nyt pohdituttaa hommatako kunnostettu kone, vai myiskö suoraan pois korjauksesta kiinnostuneelle. Vaikea vain määrittää, mikä on auton arvo kone hajonneena.

Ei vastaa maahantuoja mistään. 2 x on öljynvaihto menny hieman pitkäksi ja sillä selvä. Englannissa vaihtavat lauenneita focuksen koneita takuuna.

4

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko jo ketjukone tässä.
      Mutta öljypumppu hihnalla mikä kärsii väärästä öljystä tai huonosta öljystä

      • Anonyymi

        Sama murhe, kone levis. Ei ole hihna hajonnut, vaan kalustoa tuli myös lohkon sivusta pihalle. Huollatettu kyllä säännöllisesti, mutta öljyn merkistä en nyt ole varma.
        Hollannissa tai Englannissa kunnostettu vaihtokoneet ehtona nyt, että öljynä vain Castrol Magnatec Stop & start. Ja öljynvaihto max 6 kk/10000 km. Takuu 12 kk.

        Huom alkuperäinen koneen öljynvaihtoväli ohje 2v/20000 km. Jossain ohjeissa näkyi jopa 2 v/30000 km. Aika moinen ero.

        Yhdeksi syyksi epäilevät nyt 95 biopolttoainetta, eli bensan seassa liikaa alkoholia, jota pääsee vähitellen öljyn sekaan heikentäen voitelun laatua ja nyt näitä konerikoja pilvin pimein.

        Ilmeisesti samoja murheita muuttuneen polttoaineen kanssa myös Fordien koneiden lisäksi puretec moottoreissa ranskiksilla.

        Toisin sanoen öljyn vaihtoa ei missään nimessä tule jättää takuuehtojen mukaiseksi 2vuodeksi, vaan vaihtaa vähintään kerran vuodessa ellei km määrä jo sitä ennen ylity. Nythän se vaan on mullakin myöhäistä. Yks öljynvaihto meni pitkäksi paperilla, vaikka välissä olin itse vaihtanut öljyt, niin ilman todisteita se ei vaikuttanut. Ei korvata mitään.
        Samaa pähkäilin mistä sais tietoa 150.000 km ajetun farkku ficuksen arvosta konerikkoisena . No vaihdatin koneen ja kalliiksi tuli. 8 tuhatta egeä.


    • Anonyymi

      Tuo kuulostaa Toyotan pommeilta, niissä lohkot halkea ja kyljestä tulee kammet ja männät kurkaamaan jos moottoriin tulee käyntihäiriö.

    • Anonyymi

      Olen hinurikuski .
      Näit ecoboosteja riittää tienposkissa hinattavaksi korjaamolle missä sit sanovat että motti on sökö.
      Ite tiedän heti mistä kyse mutta en viitti asiakkaalle sanoa että kone pitää vaihtaa ja maksaa ihan perkeleesti moinen operaatio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      192
      4435
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3170
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      31
      2884
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2766
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2753
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2615
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2351
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2119
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      108
      1272
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1128
    Aihe