Kuntien valtionosuuksia leikataan - kyläkoulut nurin ja kiinteistöverot ylös

Anonyymi-ap

Lopella taitaa olla tarvetta kunnallisveron nostoon, että saadaan edes taajamakoulut ylläpidettyä. Kokoomuksen ja persujen tulevaisuudentuhoaja velkarallihallitus haluaa suosia rikkaita ja laskun maksaa lapset.

7

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei kai kyläkoulut lopu kun keskusta lupasi niin?

      • Anonyymi

        Sitten kuntavero ja kiinteistövero nousee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitten kuntavero ja kiinteistövero nousee.

        oikeesti? ei kai keskusta niitä halua nostaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        oikeesti? ei kai keskusta niitä halua nostaa

        Pakko valita, joko kyläkoulut suljetaan tai verot nousee.


    • Anonyymi

      Vaikka meillä laitettaisi kaikki paitsi taajamakoulut kiinni, niin edelleen meillä olisi kyläkoulut. Se on nuorisolle ihan sama missä se koulu on, jos kyydit saadaan kohtuudella järjestettyä. Topeno-Loppi 15min, Jokiniemi-Loppi 10min, Kormu-Launonen 10min. Ei voi kovin vaikeaa olla järjestää kyytejä fiksusti.

      Vaikea ymmärtää että seiniä rakastetaan niin paljon, että halutaan maksattaa tarpeettomien rakennusten ylläpitoa.

      • Anonyymi

        Näinhän se on. Sen saa puolet kokoomuksen ja kepun valtuustoryhmästä niellä. Tai sitten tosiaan aletaan tekemään veronkorotuksia, mutta päättäjämme ovat sen verran korkesta tuloluokasta, että ei taida verot maistua. Tuleekin mukavaa ryöpytystä kun nämä kyläkoulujen puolustajina valitetut valtuutetut pistävät kouluja kiinni.


    • Anonyymi00007

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1477
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      59
      1411
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1018
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      811
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      794
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      84
      593
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      587
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe