Tähän aikaan vuodesta isännöintitoimistoon tulee puheluita, joiden kuuluisi mennä Postin asiakaspalveluun. Vinoilematta, onko mitään idioottimaisempaa kuin soittaa isännöintitoimistoon ja ihmetellä, miksi posti on jakanut tänään ke 23.4. kirjeen, joka on postitettu ti 8.4.?
Isännöitsijän on vaikea vaikuttaa siihen, miten Posti kirjeet jakaa. Yli 2 viikkoa on hävyttömän huono suoritus Postilta. Ei saa olla edes yksittäistapauksia, että yhtiökokouskutsu on perillä vasta yli 2 viikkoa postituksen jälkeen.
Tämän aloituksen tapauksessa osakas sai tänään ke 23.4. tiedon tällä viikolla olevasta yhtiökokouksesta. Kutsu on postitettu ti 8.4. Näistä epäonnistumisista on helpointa haukkua isännöitsijä, kun hänet saa helpommin ja nopeammin langan päähän kuin Postin toimitusjohtajan tai postin asiakaspalvelun.
Postin toiminta on kyllä mennyt uskomattoman surkeaksi. On vaikea uskoo todeksi aikoja, jolloin Suomessa kirjeposti kulki perille yhdessä arkipäivässä ilman poikkeuksia. Kirje oli aina seuraavana arkipäivänä vastaanottajallaan. Nykyään kahden viikon yksittäistapauksia on vaan liikaa.
Miten Suomen sisällä postitettu kirje kestää yli 2 viikkoa, mutta Temusta tilattu ja Kiinasta postitettu nyytti tulee tullin läpi vastaanottajalleen alle viikossa? Yhtiökokouskutsujen tulostus ja postitus kannattaa ulkoistaa Kiinaan. Kirje mennee nopeammin perille vastaanottajalle ja pienemmällä postimaksulla kuin Suomesta Suomeen postitettu kirje.
Hidas postinkulku puhuttaa
5
210
Vastaukset
- Anonyymi
Jep. Meillekin tuli tänään 23. päivänä yhtiökokouskutsu, joka on merkitty lähetetyksi 15.päivä. Tosin kuoreen ei nykyään tule mitään päivämääräleimaa, milloin posti on ottanut kirjeen kuljetettavaksi.
- Anonyymi
Sain tänään kirjeen, vaikkakaan ei ollut yhtiökokouskutsu, jossa postileiman päivämäärä on ma 14.4. Kirje saapui tänään ma 28.4.
On tämä ihan uskomatonta. Mitä todennäköisimmin kirje on postitettu sinä päivänä, kun postimaksukone on lyönyt leiman. Kaksi viikkoa on ihan naurettava aika, vaikka tähän väliin mahtuu pääsiäinen eli kaksi pyhäpäivää. - Anonyymi
Tuossa 15.4.-23.4. välillä oli pääsiäinen eli oikeastaan tuo oli tosi nopea! Vain 4 arkipäivää tai siis kirje saapui jo neljäntenä arkipäivänä postituksesta. Täysin normaali postinkulkuaika.
- Anonyymi
Tilatkaa sähköinen kutsu mikäli yhtiönne sellaista tarjoaa. Säästätte kenties postikuluja, luontoa ja hermojanne.
Jos syystä tai toisesta haluatte paperisen kopion, niin tiedustelkaa yhtiöltänne mahdollisuutta saada kuitenkin sähköinen ilmoitus kutsujen postituspäivänä. Osaatte sitten kysellä viipyvän kutsun ja kokouksen yksityiskohtien perään, jos etanaposti ei saavu.- Anonyymi
On tämä silti hämmentävää, että kirje kulkee Suomen sisällä kaksi viikkoa. Minulle ei tule mieleen mitään toista kehittynyttä länsimaata, jossa kirjeposti oman maan sisällä kestää kaksi viikkoa.
Esim. Ruotsissa ja Saksassa posti kulkee ihan normaalisti. Saksassa kirje menee aina seuraavaksi arkipäiväksi perille, kuten Suomessa 20 vuotta sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310609
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1062103- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291134Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997