Hei!
Mitä nuoret tiedätte atopiasta? Tiedättekö mikä sairaus se on? Miten sitä hoidetaan? Onko teillä kaveri piirissä sellaista jolla on atopia? Miten kiinnostuneita olette asiasta? Haluaisin tietää..
Mitä nuoret tiedätte atopiasta? Tiedättekö mikä sairaus se on? Miten sitä hoidetaan? Onko teillä kaveri piirissä sellaista jolla on atopia? Miten kiinnostuneita olette asiasta? Haluaisin tietää..
Vastaukset 12
Vanhimmat
No enpä ainakaan ite tiiä enkä kuullukkaan.. Mutta säähän voisit sivistää meitä tietämättömiä ja kertoa sen meille?
Ite tiiän (tai luulen tietäväni) sen verran että kyseessä saattais olla jonkinlainen ihotauti. Ilmeisesti kuiva iho, jos oikein muistan...Hoidetaan kai ainakin erinäköisillä salvoilla ja rasvoilla. Varmaanki aika epämiellyttävää sille joka siitä kärsii. Ainahan tottakai löytyy joku kurjempi vaiva, mutta silti...
(Kuinkahan paljo meni metsään mun tiedot??) :P
Miksi oot muuten niin kiinnostunut meidän muiden kiinnostuksesta tai tiedoista? Kyselen uteliaisuuttani... :)
Olen siksi kiinnostunut mitä nuoret tietävät atopiasta koska olen Keski-Pohjanmaan atopia yhdistys ry hallituksen jäsen ja haluaisin järjestää nuorille jotain tapahtumaa. Koska atopiaa sairastaa paljon ihmisiä. Oikein meni että iho kuivuu ja ratkeilee. Atopia on vaikea sairaus ja välillä tosi inhottava kun punottaa ja täytyy raapia. Haluaisin saada yhdistykseemme nuoria atopikkoja jotta voidaan keskustella ja vakaa vinkkejä. Kaikki joilla on atopia ja haluatte yhdistyksestä lisätietoa laittakaa tähän viesti.
Hei!
olit aivan oikeassa että atopia on iho sairaus. Iho kuivuu ja kutisee. Haluan tietää mitä nuoret tietävät atopiasta koska sitä sairastaa suomessa paljon ihmisiä. Helmikuussa perustettiin keski-pohjanmaan atopia yhdistys ry jossa olen hallituksessa. Haluaisin järjestää atopikko nuorille jotain tapahtumaa. Kaikki ideat tähän
Juu,täysin tuttu on tää atopia. Monien kuukausien valohoitojen jälkeenkin iho edelleen ihottumassa ja haavat tulehduksissa. Ei voiteetkaan pahemmin auta (esim.essex). Ihan näin vinkkinä että eniten minulle on auttanut turvesauna.. Kantsii kokeilla.
Oletko kokkolasta vai mistä päin olet? Oletko jo liittynyt Keski-Pohjanmaan atopia yhdistykseen? Mailaa mulle. [email protected]
tyttärelläni alkoi oirehtimaan iho hänen ollessaan parin vuoden ikäinen ja koko ajan tuntuu menevän vain pahemmaksi..kesän tullen hieman helpottaa joskin ei enää lähde pois mutta syksyn tullen ihon laatu pahenee.. pahimmat kohdat on säärissä,reiden takana,pakaroissa lisäksi iho alkanut kuivumaan myös kulmakarvoista ym..
se on tuskallista,niin monet kerrat kun rasvauksen jälkeen olen koittanut tuulettaa ihoa kun tyttö itkee että jalat palaa... pahimmillaan iho on halkeillut ja ymmärrettäväähän on että kun sinne isketään lääkepitoista salvaa niin kirveleehän se...meillä salvoina on abo basea..essexiä..locoid... tämä locoid on kuurinomaisesti käytettävä,hyvä pitää välillä taukoa mutta jos yksikin päivä jää väliin rasvauksessa niin sitten iho onkin kahta kauhiampi.. alkaa mielikuvitus jo hieman hiipumaan
Hei!
Minulla oli samanlaiset oireet nuorempana ja nyt vieläkin...Oletko liittynyt keski-pohjanmaan atopia yhdistykseen? Minä olen hallituksen jäsen. Sieltä saa hyvää tietoa. Yksin ei tarvitse kenenkään olla. Me kaikki atopikot kaipaamme tukea toisiltamme. Vaikka lapsesi on sen ikäinen ja itkee tiedän koko muksen kun on paha olla. Yritä puhua lapselle atopiasta ja miksi pitää aina rasvata hän ei ehkä nyt ymmärrä mutta kun lapsesi kasvaa hän ymmärtää. Olisi erittäin mukavaa jos liittyisit atopia yhdistykseen. Sieltä saa voimia jatkaa eteenpäin.
en ole missään yhdistyksessä enkä kuullutkaan aiemmin moisesta mutta olisi kiva kuulla lisää
Hei!
Keski-Pohjanmaan atopia yhdistys perustettiin 5.2.2005. Meillä on tapahtumia melkein joka kuukausi. Voisitko mailata minulle sähköosoitteen niin voisin lähettää lisätietoa meidän yhdistyksestä. Mutta tässä hiema. Yhdistys perustettiin 5.2.2005 kirjastossa. Keski-Pohjanmaan atopia yhdistys on laajempi kuin virallinen Keski-Pohjanmaa. Siihen kuuluu mysö Uusikaarlepyy, Pietarsaari, Larsmo ja Pedersöre. Tiedostamme atopian alati jatkuvan kasvun, tavoite on järjestää koko perheen tilaisuuksia ja luentoja alan ammattilaisten vetäminä, sekä yhdessä oloa ja vertaistukea. Mailaa minulle niin kerron lisää[email protected]
Hei! Käy katsomassa tämä sivu niin siinä jotain perustietoja yhdistyksestä. http://keskipohjanmaa.arenat.fi/servlet/page?_pageid=4253&_dad=portal30&_schema=PORTAL30&cui=186137
moi.
Mulla on ollu atopia yli 30 v.
Kesäisin olen elämäni kunnossa, mutta syksyt ja keväät on mulle sitä tuskaa. Talvet menee, kun ilma ei niin vaihtele, ja kesäisin aina aurinko parantaa. Mut kortisoni on puolisoni.