Hei ilmastovertit!
Millä laitteella pystyisi mittaamaan ilmamäärät huoneiden kanavaventtiili-kohdista? Jokin, jolla näkisi litraa / sekunti. Ehkä pitäisi rakentaa sellainen suppilo, johon pystyisi laittaan tuulimittari-tyyppisen mittarin, joka tulkitsee litra/sek.
- Olisko vinkkejä ja missä hinnoissa?
Ilmamäärien mittaus ?
7
296
Vastaukset
- Anonyymi
Unohda koko juttu
- Anonyymi
Äläs nyt, ei tämäkään ole mitään rakettitiedettä. Jos laittaa siipipyörä-anemometrin ja tekee kartiotyyppisen hupun ja sen alle mitoittaa tuon siipipyörän, niin mikä ettei. Jos siipipyörä-anemometri on tilavuusmitoilla esim. m3/min .... tuon muuntaa äkkiä sekunneiksi kuutio/60 min. ... saadaan litroja/ sekunti.
- Vertit ,,,mitä mieltä?
- Anonyymi
On kokemusta kohteesta, jossa on posliiniset rakoventtiilit. Halvan virtausnopeusmittarin (joka ei ole nyt käsillä) siivekkeen ulkohalkaisija jotain 6cm tmv.
Kokeiltuna suppilon kanssa, virtauspoikkipinta-ala kertaa virtausnopeus laskettuna virtausnopeusmittarista antoi tuloksen. Muutaman prosentin tarkkuudella sama tulos oli saatavissa pelkän ilmanvaihtoventtilin poikkipinta-alan, ja virtausnopeusmittaustuloksen perusteella, kun nopeusmittari oli rakoventtiiliä vasten peittäen siitä n. puolet.
Mittausten perusteella, taloyhtiössä talkoilla vaihdettiin rakoventtiileitä (3- ja 5-rakoisia) tasaamaan ilmavirtausta kohteiden huonetilavuuden mukaan. Myös ilmanvaihdosta vastaavaa huippuimuria säädettiin. Urakka maksoi yhtiölle virtausnopeusmittarin hinnan (muutaman kympin).
Lautasventtiilin raon virtauksen mittaamisesta ei ole kokemusta. - Anonyymi
On olemassa menetelmä, josssa mitataan ns. kuiva ja märkälämpötila. ...tätä käytetään, kun ilmoitetaan miltä joku pakkanen tuntuu iholla tällaiassella tuulella, mikä silloin on. Tähän vaaditaan muutamia talukoita, joita voi olla työlästä löytää, mutta niitä on. Märkäläpötila mitataan mittarilla, jossa se mitta-anturi on päällystetty märällä kankaalla, ja se toinen mittari on muuten samanlainen, mutta sitä ei peitetä.
- Anonyymi
Onko Sinun asunnossasi kuivaa vai märkää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko Sinun asunnossasi kuivaa vai märkää?
Suhteellinen kosteus on 31%, enemmänkin saisi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2412781- 1011154
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231131Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell01020Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581015Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002- 64954
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717927- 63851
- 132848