Ilmamäärien mittaus ?

Anonyymi-ap

Hei ilmastovertit!
Millä laitteella pystyisi mittaamaan ilmamäärät huoneiden kanavaventtiili-kohdista? Jokin, jolla näkisi litraa / sekunti. Ehkä pitäisi rakentaa sellainen suppilo, johon pystyisi laittaan tuulimittari-tyyppisen mittarin, joka tulkitsee litra/sek.
- Olisko vinkkejä ja missä hinnoissa?

7

317

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohda koko juttu

      • Anonyymi

        Äläs nyt, ei tämäkään ole mitään rakettitiedettä. Jos laittaa siipipyörä-anemometrin ja tekee kartiotyyppisen hupun ja sen alle mitoittaa tuon siipipyörän, niin mikä ettei. Jos siipipyörä-anemometri on tilavuusmitoilla esim. m3/min .... tuon muuntaa äkkiä sekunneiksi kuutio/60 min. ... saadaan litroja/ sekunti.
        - Vertit ,,,mitä mieltä?


    • Anonyymi

      On kokemusta kohteesta, jossa on posliiniset rakoventtiilit. Halvan virtausnopeusmittarin (joka ei ole nyt käsillä) siivekkeen ulkohalkaisija jotain 6cm tmv.

      Kokeiltuna suppilon kanssa, virtauspoikkipinta-ala kertaa virtausnopeus laskettuna virtausnopeusmittarista antoi tuloksen. Muutaman prosentin tarkkuudella sama tulos oli saatavissa pelkän ilmanvaihtoventtilin poikkipinta-alan, ja virtausnopeusmittaustuloksen perusteella, kun nopeusmittari oli rakoventtiiliä vasten peittäen siitä n. puolet.

      Mittausten perusteella, taloyhtiössä talkoilla vaihdettiin rakoventtiileitä (3- ja 5-rakoisia) tasaamaan ilmavirtausta kohteiden huonetilavuuden mukaan. Myös ilmanvaihdosta vastaavaa huippuimuria säädettiin. Urakka maksoi yhtiölle virtausnopeusmittarin hinnan (muutaman kympin).

      Lautasventtiilin raon virtauksen mittaamisesta ei ole kokemusta.

    • Anonyymi

      On olemassa menetelmä, josssa mitataan ns. kuiva ja märkälämpötila. ...tätä käytetään, kun ilmoitetaan miltä joku pakkanen tuntuu iholla tällaiassella tuulella, mikä silloin on. Tähän vaaditaan muutamia talukoita, joita voi olla työlästä löytää, mutta niitä on. Märkäläpötila mitataan mittarilla, jossa se mitta-anturi on päällystetty märällä kankaalla, ja se toinen mittari on muuten samanlainen, mutta sitä ei peitetä.

      • Anonyymi

        Onko Sinun asunnossasi kuivaa vai märkää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko Sinun asunnossasi kuivaa vai märkää?

        Suhteellinen kosteus on 31%, enemmänkin saisi olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      708
      1905
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      330
      1033
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      897
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      140
      790
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      601
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      64
      585
    7. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      577
    8. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      45
      577
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      560
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      530
    Aihe