Käräjäoikeus tuomitsi perjantaina taposta 63-vuotiaan miehen, joka puukotti vaimonsa kuoliaaksi marraskuun lopulla.Pariskunnalla oli meneillään syksyllä alkanut eroprosessi..Käräjäoikeuden tuomiossa kerrotaan, että mies oli kokenut eron ja erilleen muuton henkisesti raskaana. Tuomion mukaan mies ei ollut hyväksynyt eroa, vaan oli seuraillut ja tarkkaillut vaimoaan vielä erilleen muuton jälkeen. Nainen oli kokenut sen kyttäämisenä. Mies matkusti syyttäjän mukaan Paltamoon, missä nainen oli työmatkalla ja sai suostuteltua naisen tapaamaan hänet. Siellä mies iski uhria veitsellä yhteensä viisi kertaa rintakehän alueelle, tuomiossa sanotaan. Mies kiisti murhasyytteen ja katsoi syyllistyneensä tappoon.Miehen mukaan tilanne oli kärjistynyt, kun hän oli saanut kuulla, etteivät puolisot enää palaisi yhteen. Mies kertoi suuttuneensa, menettäneensä henkisen hallinnan ja surmanneensa puolisonsa.
Marraskuussa pari viikkoa ennen surmatekoa mies oli lähettänyt vaimolleen viestin "Nyt käypi huonosti" .
Hienoa ennakointia taas poliisilta!!! Kainuunkalle puukotti.. Lähisuhdeväkivalta rehottaa!!
Marraskuussa pari viikkoa ennen surmatekoa mies oli lähettänyt vaimolleen viestin "Nyt käypi huonosti" .
Hienoa ennakointia taas poliisilta!!! Kainuunkalle puukotti.. Lähisuhdeväkivalta rehottaa!!
Vastaukset 35
Vanhimmat
Noinkohan legendaarisella miehellä riittää päänsilittäjiä? Ainahan on akassa vika eikö niin.
ei päänsilittäjien mielestä moinen supermies voi huono olla
näin sanoo juoppokaveri rouva Käki
Tässä jutussa on erittäin selkeä romani vivahde..
Ennakkomerkit näkyvissä ja poliisi levittelee käsiään.
Vaimo ottanut juoposta eron ja juoppo puukotti. Tosi kiva.
Miksei näitä juoppohulluja ukkoja laiteta Minnesota pakkohoitoon. Terrorisoivat perheitään ja tappavat. Miksei poliisi puutu ajoissa. Kuinka monta tällaista murhaa pitää tapahtua vielä?
Mies oli ajanut kännissä päin rekkaa murhatyön jälkeen. Jotta siihen malliin.
Mitä naismurhien estämiseksi voi tehdä? Viime vuonna kuoli kaksi sylivauvan äitiä, raskaana ollut äiti ja leikki- ja kouluikäisten äiti. Poliisi kun käy paikalla niin kirjaa että oli pikku ”nahistelua” eikä poliisi tee rikosilmoitusta ennen kuin tulee ruumiita. Ihan perseestå koko systeemi.
Miksi vain taposta? Johan se oli suunniteltu teko kun ajeli perässä nirhaamaan satakunta kilometriä naisen työmatkareissun paikalle. Oliko sairaalloista mustasukkaisuutta äijässä. Ainakin vainosi ja kulki perässä. Hyvää työtä poliiseilta…
Rappari puolustamassa ja tuomaroimassa…?
Käypi huonosti nyt papalle. Linnaa tulee ja epätoivo iskee.
Selviää neljällä vuodella. Voi jukolauta on henki halpa tässä maassa!!!!
Selviää 3 vuodelle, jos ensikertalainen.
Ei se ole suunnitelmaa jos ajat 1tai pari tunnekuohussa.
Suunnitelma alkaa vasta kirjallisten töiden ja harjoittelun/testauksen jälkeen.
Esim. Jos menee ja tappaa 10 ihmistä samalla kertaa vaikka joutuisi siirtymää välillä ihmisten löytämiseksi menee tappona. Jos tapat siististi ilman julmuutta saat noista 6 vuotta ja istut puolet.
Tärkeintä on ettet puhu etkä valmistaudu vaan menee ja tekee.
Tähän tyyliin meni Espoon juttukin 10-15 vuotta sitten. Tappo vaimon ja muutama työkaverin.
Miksi oikeuslaitos paapoo naisentappajia?
Miksi poliisipartio ei tee rikosilmoitusta käynnillään lähisuhdeväkivallasta vaan odottaa että mies tappaa puolison? Laki 2011 velvoittaa poliisia. Vieläkään eivät tee!
Kun vastapuoli on murhattu, syyte ontuu. Kukaan syyttäjä ei ole keräämässä niitä näyttöjä, joita asianosainen itse voisi, jos eläisi… Kantaja voi sepittää mitä vain ja päätä silitetään.
Yksittäistapaus!
Mene silittämään sen päätä.ä juoppo.
Suomessa ei todellakaan ole yksittäistapaus. Näitä tulee ihan liikaa. Suomi on Euroopan synkimpiä maita lähisuhdeväkivallassa!
Kukaan ei ilman syytä surmaa. Hirvee Haloo jos kritisoi tuollaista yksittäistapausta
Sairaat tappavat. Mikään ei riitä syyksi. Ero varsinkaan!!!
Näitähän tulee päivittäin. sekopäisyyttään tappavia miehiä.
Jep. Kiitos poliisit tästäkin taas, ei varmaan ollut ensi kerta kun mies kävi rähisemässä ja lopulta tappoi.
Poliisi kun en voi lain puitteissa tehdä mitään ennen kuin joku rikos tapahtuu. Näin se vaan on nyky-yhteiskunnassa.
Ei tee tutkintaa niin miten tuomittaisiinkaan. Ei poliisi noudata lakia eikä kohtele yhdenvertaisesti. Rapparit päästetään menemään.
Kas kun ei saanut tikkaria poliisilta.
Oikeuslaitos tuomaroi taas sen mukaan, mikä oli 'uskottavaa'. Teini-ikäisen tytön joukkoraiskarit päästettiin kuin koira veräjästä. https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html
Liekö hän ollut hyvin houkuttelevat vaatteet päällä.
Nykymuoti kun on hyvin paljastavaa ja jos miehellä himokäyrä korkealla niin eipä siinä muuta syöttiä enää tarvita kuin leggingsit jotka tuo kriittisetkin muodot selvästi esiin.
Aika jännää miten se käräjäoikeus sattuikin juuri perjantaina tuomitsemaan.
Sähkötuoli ois oikea tuomio tuollaisille sekopäille.
Rappari puolustaa rapparia. Silti voipi hävitä raakasti.
Niin on käynyt.
Jyväskylän ”baltzar” tuomittiin… Silläkin hyypiöllä tukijoita riitti.
tämä on romani ketju, äkkiä pois