Pitäisiköhän tekniselle lautakunnalle järjestää pieni perehdytys kuntalain ihmeellisyyksistä, että saisivat tämän liikuntapaikkamestarin valinnan päätökseen tämän kevään aikana. Tai sitten seuraavaan kokoukseen mukaan testterityyliin kuiskaaja, joka sanoo kun homma lähtee päin honkia. Jotain toimenpiteitä kannattaa harkita.
Teknisen lautakunnan teatteri
Anonyymi-ap
613981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Siellä puheenjohtaja ja kumppanit näyttää osaamistaan
Tästähän tuli mielenkiintoista. Asetelma voi johtaa vaikka vielä siihen, että toinen henkilö valitaan. Sitten seuraavaksi käsitellään aiemmin valitun valitusta. Joka tapauksessa valitusta jatkossakin luvassa!
Melko alkeellinen virhe puheenjohtajalta, ottaen huomioon nykyinen toimenkuva työssään kehitysyhtiössä. Nuoruuden ja kokemattomuuden piikkiin tätä ei voi laittaa ja jatkaa vielä päätöksenteon osalta valtuustossa.
Jospa nyt valinta olisi jo toinen....
Eiköhän tämäkin paikka ole pedattu, kuten kunnanjohtajankin.
Nyt ei pelata hyväystäjä tyyliin ja kun saa vakioaikan alkaa heti sairaslomat.vuodenpestikerrallaan näkee kiinnostaako työ.
Pieniä ovat eräiden herrojen mäet ja purot. Voi hellanlestas sentään.
Mukana menossa myös uusi äidinkielenopettaja, jolle ylempi korkeakoulututkinto vasta hakuvaiheessa.
Jos kuuluu rotareihin, niin osalla pätevyys riittää vaikka äikänmaikan virkaan. Parin wiskin jälkeen voi kirjoitella kuin mainostoimiston omistaja. Mahtaa lähipiiri ja rotaryveljet olla kaverista ylpeitä.
Vaikea on jatkossa päästä yli mäkien ja purojen tämän jälkeen kenenkään vakavasti otettavan hakijan. Veljet ja sisaret leijonissa ja rotareissa tukena oli virka tai työtehtävä mikä tahansa. Kuntalaiset kiittävät laadukkaasta toiminnasta ja valinnoista. Jääkuutio saatiin sentään sulatettua ja järkevään käyttöön.
Hyvät tunnolliset ja pidetyt työntekijät sivuun ja äitinpojat töihin (on ollut kouluisäntänäkin hyvä mies osaava tunnollinen ym.vuosia sitten mutta kenkää tuli seuraava vakinaistettiin hetipuolen vuodenjälkeen eli kaveruus suhteella karstulassa toimitaan ,huono maine kiirii jo yli kuntien kun ei osata päättää jossittelu jatkuu
.....jatkuu...
Kaverille ei jätetä, ei varsinkaan Kardessa, jos ei ole leijona tai rotary ellei peräti muurari. Nyt Niskasta kiinni porukat ja homma etenee yli Mäkien ja Purojen.
Eipä mennyt kolmannellakaan kerralla äänestys oikein. Onko se kumma kun kuntalakia ei osata 😂 Mitähän isojakin virheitä tulee kun noin osaamatonta porukkaa.
Pekkahan voi aina käyttää otto-oikeutta. Kunnanhallituksen pöydän ääressä punotaan juonet niin, että suosikit säilyy erinomaisten kirjoissa. Ikävää touhua on.
Tekninen lautakunta vähän isompaan perehdytykseen kuntalain osalta ja kuiskaajalle paikka kokoukseen lähelle puheenjohtajaa että varmasti kuulee😂.
On melkoista säätämistä tämä touhu oisko puheenjohtajan aika vaikka alkaa erokirjettä rustaamaan mutta siihen myös pätevä avustaja kaveriksi ettei mene sekin päin peetä😂
Tsemppiä Jari! Kyllä se jossain kohtaa helpottaa. Osaamisella hommat toimii.
Kuka tätä teknistä orkesteria johtaa? 😂
https://julkaisu.karstula.fi/karstula10/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2025290
Nyt teryleenihameet heilumaan ,näyttääkää että teillä on selkärankaa tehdä oikeuden mukaisia päätöksiä ei olla pekkapuupäitä.
Onko nyt kuiskaajan paikka avoimena.(nopeat voittaa hitaat hop,hop
Eihän vaan ole virolaiset ohjaimessa...paikka kuuluu aina löytyvän oli mikä työ tahansa aina työllistyy.
Nyt Niskasta kiinni päättäjät, uusi äikänmaikka iskee silloin kuin vähiten arvaatte….
Vois toimia myös koko karstulalle kortsun käytöstä, kuiskaaja paikalle että koska se kortsu otetaan käyttöön
Akat pois miehiä päättäjiin,sama joopas eipäs jatkuu.mm
Miehiä saatikka uroita ei päättävissä elimissä valitettavasti ole eikä vaalitkaan tuoneet muutosta. Onneksi uusi oikolukija on ilmaantunut palstoille ja opastaa niin miehiä kuin naisia päätöksenteossa keskittymällä oleelliseen.
Aikamoinen draaman kaari tämä valintaprosessi tuntui olevan! 😂 Vähä kyllä ihteäkin alkoi jo hävettää tuo touhu. Mutta ilmeisesti joku nuori mies lopulta valittiin! Siitä iso plussa.
Jos vielä yksi kierros lisää. Ei kai tuosta ilman oikaisua selviä, kun eniten ääniä saanut jäi (jätettiin? ) silti varamieheksi.
Kuka tuota paikkaa edes enää haluaisi? Uutta kierrosta kehiin niin alkaa kuntalaki hiljaa tulla tutuksi 🤣🤣🤣
Jep, eiköhän tästäkin joku päättäjä valita oikeustoimien arvoisesti. Kölsä virtaa ja karavaani kulkee. Alhaisten äänimäärien aiheuttamat traumat näkyvät osalla kunnan päättäjistä. Kiusa se on pienikin. Osa oikolukijoista ei edes yllä valtuustoon, mutta luulot omista kyvyistä pysyvät korkealla.
Ja jotkut jättävät kautensa kesken, ehtiäkseen taas valittamaan tai pätevöityäkseen äikän maikaksi. Melkoinen soppa näistä veen tuomista, Karstulaan naiduista pilkkijöistä.
Harmin paikka, että ajautuneet näille nurkille. Nauravat Virroilla ja Ähtärissä meille ja syystä.
Eikä syystä, miljoonat meni jääkuution ja pilkkihommat jäihin. Pop-pankin asiakasomistajat kiittävät uutteria toimijoita, niin jääkuution kuin valitusvirsien osalta.
Liikuntamestari valittu. Pulinat pois,tyytykää kyllä yks mestari vastaa 10 valittaja......
Kuka on äikän maikka?
Äikän maikka ei varmaan osaa suomea kun valitaan.
Onneksi meillä on joutomiehiä, joilla on aikaa ja osaamista seurata esityslistojen kielioppia ja oikeinkirjoitusta. Hienoa on myös se, että uskaltavat nostaa näin tärkeitä asioita julkisuuteen. Heitä voi hyvällä syyllä kutsua äikän maikoiksi ilman alan koulutusta.
Joo näitä kunnan asioita ei saisi missään nimessä "seuloa", eikä ottaa niihin kantaa.
Tietojen hakuhan laitettiin juuri sen takia maksulliseksi.
Kaikki harrastukset maksaa ja turhat valitukset myös.
Nissinen näyttää kaapin paikan, kunhan ehtii viran ottaa vastaan. Jää valitukset ja valistukset vähemmälle, kun tosi mies saapuu talon isännäksi.
Ai kukkenhaimin herra? Salli mun nauraa, jo egyptiläiset nauroi sille.
Näy käynee ja josko vielä saataisiin lautakuntiin oikeaoppiset näkijät ja osaajat. Joutuivat aikoinaan jättämään hommat kesken, kun muut lautakunnassa olivat eri mieltä. Onneksi on valitusten tie. Se auttaa kuntaa löytämään oikean polun. Maksaa ja vie aikaa sekä resursseja, mutta kannattaa. Näin syntyy työpaikkoja ja ne vähätkin säilyvät. Jonkinmoinen kunniamerkki jokaiselle heistä.
Jo toisessa tai kolmannessa polvessa Karstulan hyväksi. Vali, vali.
Kyllä aina yks ja sama vastarannankiiski pitää olla,pysyy keulilla kun ei johtopalille ihan päässyt.
Nyt jäähalli käyttöön ja pian saa karstula verorahojakin mukavasti.,turhat valitukset yhdeltä mieheltä pois.
Kuka tähän nyt loppujen lopuksi valittiin? Joku kokematon..
Mielummin nuori ja kokematon kun vanha ja saikuttaja/laiska
Kuka nyt on valittu tähän?
Mitäs täällä liikuntapaikkamestarilla tehdään kun ei ole niitä paikkojakin missä liikkua. Eikös ne kaikki ole käyttökiellossa edelleen ? Ei muuta kun uutta hakukierrosta kehiin että saataisiin oikeasti pätevä ja ennenkaikkea pystyvä työntekijä tuohonkin toimeen.
Kyllä on ex-mestaria ikävä. Hommat hoitui, oli iso menetys meille.
Ai hoitui vai? 🙄😂
😂 kimblen ja pingiksen pelaaminen kuuluu työaikaan!
Et varmaan tiennyt että perättömien väitteiden levittämisestä voi saadaa sakot. Ei tämä keskustelupalstalla öykkäröinti nykyään niin jäljittämätöntä ole. Ylilaudalla kirjoittelijat saivat jokin aika sitten meheviä sakkoja kun saivat syytteen perättömistä puheista ja kirjoittelijat paikannettiin vaikka luulivat kirjoittavansa anonyymisti. Jos täällä tuollaista sontaa levität niin voit varmaan todistaa väitteesi?
Joutomieskin on tarjolla. Hinkusi novotanille ja nurmelle ennen kuin lumet ja routa kunnolla sulana. Onneksi ei päästetty paikkoja pilaamaan. Pari kokematonta valtuutettua vielä yllyttää, niin joutomies lähtee asialle. Nyt taitaa kaikki potentiaaliset hakijat mainittu.
Voiko lautakunnan puheenjohtaja kertoa kuinka tämä prosessi nyt etenee? T. Veronmaksaja.
Varmasti voi kertoa. Puhelin käteen ja soitto hänelle. Tänne tuskin tulee kertomaan.
Ei kai nyt keskeneräisistä asioista ja valituksista voi kertoa? Sitä paitsi paremmin asiat kylällä tiedetään kuin päättäjäporukassa.
Eikös tää alkupeäinen työnsankari siihen valittu?
Joo, no nyt alkaa hommat luistamaan! ;) Taitaa joutua ylempi taho palkkaamaan lisää väkeä.
Onhan tuo nyt jo niin naurettavaa toimintaa.. kahta ehdokasta vaihdellaan.
Tämä on jo todella noloa. Hakijoita kohdellaan todella ala-arvoisesti. Viimeisimmän äänestystuloksen perusteella joku oli sitten kääntänyt takkinsa. Luulimmekin jo, että vihdoinkin valittiin Työmies, mutta ei.....
Palkka varmaan ratkaisee, ei tule kokemuslisiä kun ei ole niitä työvuosia. Saikuttaminen ei taida kerryttää niitä.