Kalevi Riikonen autobiografia

Lapinlahti on Suomen kunta, joka sijaitsee Pohjois-Savon maakunnan keskiosassa. Kunnassa asuu 8 864 ihmistä ja sen pinta-ala on 1 245,16 km², josta 148,46 km² on vesistöjä. Väestötiheys on 8,08 asukasta/km².

Lapinlahden väestöön kuuluu savolainen satusetä Kalevi Riikonen (s. 1950)

Pohjois-Savon Lapinlahtea ei tule sekoittaa Helsingin Lapinlahteen, jossa toimi aiemmin Suomen ensimmäinen mielisairaala. Tästä laitoksesta otti nimen itselleen orkesteri nimeltä Lapinlahden linnut.

Lapinlahdessa aluksi vuosina 1841–1866 hoitomuotona oli lähinnä eristys, ja päätavoitteena oli potilaiden ja henkilökunnan suojeleminen väkivallalta.

Sitä tarina ei kerro, onko Kalevi Riikonen ollut kyseisen laitoksen asiakaspiirissä. Jos ei, niin yhteiskunta on epäonnistunut. Riikonen on sekoittanut monen kuulijansa päät. Tunsin henkilökohtaisesti yhden heistä.

Kalevi Riikonen on savolainen mielikuvituskirjailija ja mielikuvitus- ufokontaktihenkilö. Hän on henkilö, joka väittää olevansa yhteydessä maan ulkopuolisiin olentoihin fyysisesti sekä mielen tasolla.

Todennäköisesti hän itse uskoo asian olevan näin.

Hän on kirjoittanut seitsemän omakustannekirjaa ja pitänyt luentoja yhteiskunnallisista epäkohdista, universaaleista teemoista sekä ulkoavaruuden olennoista.

Ne kaikki pohjautuu vilkkaaseen mielikuvitukseen, sillä niistä mistään ei ole minkäänlaista todistetta. Hän on vain "saanut nämä tiedot".

Mitään hyötyä Riikosen pakinoista ei koskaan ole ollut kellekään. Ne ylittää reippaasti Tähtien Sodan ja Star Trekin tarinat ja taustat. Riikonen tietää koko galaksin tapahtumat miljardien vuosien ajalta, sekä niiden taustat.

Hän tietää minkä nimisiä ovat olleet keskenään vallasta taistelevat tahot miljardeja vuosia sitten, ja sen minkä nimisillä planeetoilla nämä taistot on käyty.

Siinä on yhteen mieheen siunaantunut valtaisa tietomäärä, josta kenelläkään muulla tutkijalla ja kanavoitsijalla ei ole minkäänlaista tietoa.

Voidaan hyvällä omallatunnolla sanoa että Riikonen on Universumin tapahtumien virallinen selostaja, Pohjois-Savon oma Anssi Kukkonen ja Antero Mertaranta yhdessä lihallisessa ruumiissa. 8)

10

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En aiemmin ole kyennyt kuuntelemaan hänen tarinoitaa 30 sekuntia pidempään, mutta nyt pakotin itseni kuuntelemaan 90 minuutin ajan.

      Katselin ikkunasta ja katselin kelloa. Kokeilin päällä seisomista ja lootusasentoa, mutta en päässyt niin sanottuihin tiloihin, mieleeni tuli Esteri-täti kusella, joka yleensä saa ajatukset pois ja auttaa unohtamaan. Ei toiminut.

      Jumalalle kiitos ja kunnia, että lähetys loppui ennenkuin olisin tehnyt jotakin mitä ei voi enää jälkikäteen katua.

      • Anonyymi

        Riikosen kirja "Universaalista Opetusta Kosmoksesta" vaikuttaisi olevan arvostettu teos kun pyydetään käytetystä yleisesti 30-50 euroa ja jopa 95 euroakin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Riikosen kirja "Universaalista Opetusta Kosmoksesta" vaikuttaisi olevan arvostettu teos kun pyydetään käytetystä yleisesti 30-50 euroa ja jopa 95 euroakin.

        Taru Sormusten Herrasta- kirjaa on myyty noin 150 miljoonaa kpl. Fiktiiviset irti arjesta olevat teokset ovat erittäin suosittuja.

        Kaikkien aikojen suosituin fiktiivinen kirja on Raamattu, jota on painettu yli miljardi kpl ainoana kirjana. Painomäärä johtuu siinä pitkälti siitä, että niitä on ostettu kirkoille, kouluille jne ja jaettu kaupanpäällisiksi vihityille jne.


      • Anonyymi
        HeIIäkoukku kirjoitti:

        Taru Sormusten Herrasta- kirjaa on myyty noin 150 miljoonaa kpl. Fiktiiviset irti arjesta olevat teokset ovat erittäin suosittuja.

        Kaikkien aikojen suosituin fiktiivinen kirja on Raamattu, jota on painettu yli miljardi kpl ainoana kirjana. Painomäärä johtuu siinä pitkälti siitä, että niitä on ostettu kirkoille, kouluille jne ja jaettu kaupanpäällisiksi vihityille jne.

        Kertoo olevansa kontaktihenkilö ja saaneensa sitä kautta tietoa kirjoihinsa. Kyllä se mielestäni on todennäköisempää, että on aito kontaktihenkilö, kuin että ei olisi.

        Raamattua en tunne kovin hyvin, mutta onhan siellä historiallista faktatietoakin koskien mm. mytologisia olentoja, suurta tulvaa ja ilmestyksiä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kertoo olevansa kontaktihenkilö ja saaneensa sitä kautta tietoa kirjoihinsa. Kyllä se mielestäni on todennäköisempää, että on aito kontaktihenkilö, kuin että ei olisi.

        Raamattua en tunne kovin hyvin, mutta onhan siellä historiallista faktatietoakin koskien mm. mytologisia olentoja, suurta tulvaa ja ilmestyksiä.

        No, otokseni hänen tuotannostaan on erittäin rajallinen, joten en ole sen enempää hänen asiantuntijansa, mutta olen elämäni aikana nähnyt monia satusetiä, ja tämä Riikonen edustaa heitä kaikilla tunnusmerkeillä.

        On niin ympäripyöreää jargonia että odotin ja odotin sitä pointtia, mutta sitä ei tullut koskaantuon 90 testiminuutin aikana, eikä siitä horinasta ollut minkäänlaista hyötyä.

        Hyvät ja älykkäät elokuvaohjaajat ja dokumentaristit kuten James Cameron ja Oliver Stone ovat superälykkäitä tietopankkeja, jotka tietää tarkalleen mistä puhuvat ja kertovat, ja osaavat vielä laittaa sen filmin muotoon.

        He ovat erinomaisia esimerkkejä ihmisistä, joille ei riitä pintaraapaisu asioista, vaan heillä on palava halu tietää kaikki, jotta he ymmärtäisivät täydellisesti sen minkä haluavat jakaa suuren yleisön kanssa.

        Stone oli kaksi vuotta Vietnamin sodassa combat- soturina ja hän tietää tarkalleen millaista se oli. Cameron teki Titanic- leffan saadakseen rahoituksen syvänmerentutkimukseen ja hän on ensimmäinen ihminen joka kävi yksin Mariaanien haudassa.

        Mitä on tehnyt ja nähnyt Riikonen? -Unta. Saa toki kertoa minulle, jos jossakin Riikosen jutussa on ollut jotakin järkeä, infoa tai selkeää totuutta tai apua jollekin. Hyvä jos niin olisi, mutta en ole nähnyt todisteita.

        Mytologiset olennot, tulvat ja ilmestykset ovat asia erikseen. Niillä on todellisuuspohja todennäköisimmin. Esim Troijaa pidettiin myyttinä, ennenkuin se löydettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kertoo olevansa kontaktihenkilö ja saaneensa sitä kautta tietoa kirjoihinsa. Kyllä se mielestäni on todennäköisempää, että on aito kontaktihenkilö, kuin että ei olisi.

        Raamattua en tunne kovin hyvin, mutta onhan siellä historiallista faktatietoakin koskien mm. mytologisia olentoja, suurta tulvaa ja ilmestyksiä.

        Mitå niistä? Tulvamyyttejä on 500 eikä juutalaisten ole edes vanhin. Heh.


    • Anonyymi

      Mitä eroa papeilla ja riikosella? Pappeja on enemmän.

      • Anonyymi

        Lapinlahdella tuomittiin juuri kolme salametsästäjää, yksi entinen kunnanvaltuutettu. Tarina ei kerro oliko Riikonen jakanut heille ohjeitaan kotikylän pojille.


    • Anonyymi

      Kalen autobiografiasta löytyy mm. kakkoskorinen Honda CR-V. Noiden lisäksi tasapaksun harmaa värisuora Tojotaa, Datsunia ym. tuulipukukansan suosimaa japsikinneriä. Eli perisuomalaiseen tyyliin Kalen autobiografia on aika tylsä.

      • Anonyymi

        Sanoisin että Kalen jutut on sellaisia ettei niitä kannata tuputtaa lääkäri -tai professuuritasoisille henkilöille, filosofeille, tähtitieteilijöille, älyköille, matematiikan ammattilaisille eikä oikein muillekaan tiedemiehille. En usko että kuuntelusessio kestäisi kauaa.
        Helppoheikit ampautuu aina kiinni heikossa asemassa oleviin tai suuren menetyksen juuri kärsineisiin. Maaperä on silloin otollinen. Konkurssin tehneistä leivotaan nopeasti Herbalife-jälleenmyyjiä taikka muita vastaavia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5382
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3581
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2955
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      44
      2173
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1926
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      288
      1740
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1412
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1312
    Aihe