Lapinlahti on Suomen kunta, joka sijaitsee Pohjois-Savon maakunnan keskiosassa. Kunnassa asuu 8 864 ihmistä ja sen pinta-ala on 1 245,16 km², josta 148,46 km² on vesistöjä. Väestötiheys on 8,08 asukasta/km².
Lapinlahden väestöön kuuluu savolainen satusetä Kalevi Riikonen (s. 1950)
Pohjois-Savon Lapinlahtea ei tule sekoittaa Helsingin Lapinlahteen, jossa toimi aiemmin Suomen ensimmäinen mielisairaala. Tästä laitoksesta otti nimen itselleen orkesteri nimeltä Lapinlahden linnut.
Lapinlahdessa aluksi vuosina 1841–1866 hoitomuotona oli lähinnä eristys, ja päätavoitteena oli potilaiden ja henkilökunnan suojeleminen väkivallalta.
Sitä tarina ei kerro, onko Kalevi Riikonen ollut kyseisen laitoksen asiakaspiirissä. Jos ei, niin yhteiskunta on epäonnistunut. Riikonen on sekoittanut monen kuulijansa päät. Tunsin henkilökohtaisesti yhden heistä.
Kalevi Riikonen on savolainen mielikuvituskirjailija ja mielikuvitus- ufokontaktihenkilö. Hän on henkilö, joka väittää olevansa yhteydessä maan ulkopuolisiin olentoihin fyysisesti sekä mielen tasolla.
Todennäköisesti hän itse uskoo asian olevan näin.
Hän on kirjoittanut seitsemän omakustannekirjaa ja pitänyt luentoja yhteiskunnallisista epäkohdista, universaaleista teemoista sekä ulkoavaruuden olennoista.
Ne kaikki pohjautuu vilkkaaseen mielikuvitukseen, sillä niistä mistään ei ole minkäänlaista todistetta. Hän on vain "saanut nämä tiedot".
Mitään hyötyä Riikosen pakinoista ei koskaan ole ollut kellekään. Ne ylittää reippaasti Tähtien Sodan ja Star Trekin tarinat ja taustat. Riikonen tietää koko galaksin tapahtumat miljardien vuosien ajalta, sekä niiden taustat.
Hän tietää minkä nimisiä ovat olleet keskenään vallasta taistelevat tahot miljardeja vuosia sitten, ja sen minkä nimisillä planeetoilla nämä taistot on käyty.
Siinä on yhteen mieheen siunaantunut valtaisa tietomäärä, josta kenelläkään muulla tutkijalla ja kanavoitsijalla ei ole minkäänlaista tietoa.
Voidaan hyvällä omallatunnolla sanoa että Riikonen on Universumin tapahtumien virallinen selostaja, Pohjois-Savon oma Anssi Kukkonen ja Antero Mertaranta yhdessä lihallisessa ruumiissa. 8)
Kalevi Riikonen autobiografia
5
124
Vastaukset
En aiemmin ole kyennyt kuuntelemaan hänen tarinoitaa 30 sekuntia pidempään, mutta nyt pakotin itseni kuuntelemaan 90 minuutin ajan.
Katselin ikkunasta ja katselin kelloa. Kokeilin päällä seisomista ja lootusasentoa, mutta en päässyt niin sanottuihin tiloihin, mieleeni tuli Esteri-täti kusella, joka yleensä saa ajatukset pois ja auttaa unohtamaan. Ei toiminut.
Jumalalle kiitos ja kunnia, että lähetys loppui ennenkuin olisin tehnyt jotakin mitä ei voi enää jälkikäteen katua.- Anonyymi
Riikosen kirja "Universaalista Opetusta Kosmoksesta" vaikuttaisi olevan arvostettu teos kun pyydetään käytetystä yleisesti 30-50 euroa ja jopa 95 euroakin.
Anonyymi kirjoitti:
Riikosen kirja "Universaalista Opetusta Kosmoksesta" vaikuttaisi olevan arvostettu teos kun pyydetään käytetystä yleisesti 30-50 euroa ja jopa 95 euroakin.
Taru Sormusten Herrasta- kirjaa on myyty noin 150 miljoonaa kpl. Fiktiiviset irti arjesta olevat teokset ovat erittäin suosittuja.
Kaikkien aikojen suosituin fiktiivinen kirja on Raamattu, jota on painettu yli miljardi kpl ainoana kirjana. Painomäärä johtuu siinä pitkälti siitä, että niitä on ostettu kirkoille, kouluille jne ja jaettu kaupanpäällisiksi vihityille jne.- Anonyymi
HeIIäkoukku kirjoitti:
Taru Sormusten Herrasta- kirjaa on myyty noin 150 miljoonaa kpl. Fiktiiviset irti arjesta olevat teokset ovat erittäin suosittuja.
Kaikkien aikojen suosituin fiktiivinen kirja on Raamattu, jota on painettu yli miljardi kpl ainoana kirjana. Painomäärä johtuu siinä pitkälti siitä, että niitä on ostettu kirkoille, kouluille jne ja jaettu kaupanpäällisiksi vihityille jne.Kertoo olevansa kontaktihenkilö ja saaneensa sitä kautta tietoa kirjoihinsa. Kyllä se mielestäni on todennäköisempää, että on aito kontaktihenkilö, kuin että ei olisi.
Raamattua en tunne kovin hyvin, mutta onhan siellä historiallista faktatietoakin koskien mm. mytologisia olentoja, suurta tulvaa ja ilmestyksiä. Anonyymi kirjoitti:
Kertoo olevansa kontaktihenkilö ja saaneensa sitä kautta tietoa kirjoihinsa. Kyllä se mielestäni on todennäköisempää, että on aito kontaktihenkilö, kuin että ei olisi.
Raamattua en tunne kovin hyvin, mutta onhan siellä historiallista faktatietoakin koskien mm. mytologisia olentoja, suurta tulvaa ja ilmestyksiä.No, otokseni hänen tuotannostaan on erittäin rajallinen, joten en ole sen enempää hänen asiantuntijansa, mutta olen elämäni aikana nähnyt monia satusetiä, ja tämä Riikonen edustaa heitä kaikilla tunnusmerkeillä.
On niin ympäripyöreää jargonia että odotin ja odotin sitä pointtia, mutta sitä ei tullut koskaantuon 90 testiminuutin aikana, eikä siitä horinasta ollut minkäänlaista hyötyä.
Hyvät ja älykkäät elokuvaohjaajat ja dokumentaristit kuten James Cameron ja Oliver Stone ovat superälykkäitä tietopankkeja, jotka tietää tarkalleen mistä puhuvat ja kertovat, ja osaavat vielä laittaa sen filmin muotoon.
He ovat erinomaisia esimerkkejä ihmisistä, joille ei riitä pintaraapaisu asioista, vaan heillä on palava halu tietää kaikki, jotta he ymmärtäisivät täydellisesti sen minkä haluavat jakaa suuren yleisön kanssa.
Stone oli kaksi vuotta Vietnamin sodassa combat- soturina ja hän tietää tarkalleen millaista se oli. Cameron teki Titanic- leffan saadakseen rahoituksen syvänmerentutkimukseen ja hän on ensimmäinen ihminen joka kävi yksin Mariaanien haudassa.
Mitä on tehnyt ja nähnyt Riikonen? -Unta. Saa toki kertoa minulle, jos jossakin Riikosen jutussa on ollut jotakin järkeä, infoa tai selkeää totuutta tai apua jollekin. Hyvä jos niin olisi, mutta en ole nähnyt todisteita.
Mytologiset olennot, tulvat ja ilmestykset ovat asia erikseen. Niillä on todellisuuspohja todennäköisimmin. Esim Troijaa pidettiin myyttinä, ennenkuin se löydettiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861570
- 711200
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1741095Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!52892Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46881- 47858
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38858- 46792
Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9783IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35769