Hallituksen aikomus korottaa passin voimassaolo aikaa 10 vuoteen on vastuuton. Passin voimassaolo aikaa pitäisi lyhentää ja hintaa nostaa tuntuvasti. Näin ilmastoa turhilla matkusteluilla tuhoavat edesvastuuttomat ihmiset pääsisi osallistumaan ilmastotalkoisiin. Passin hinta pitäisi määräytyä voimassaolo ajan perusteella, vaikka 120 euroa vuosi.
Passiuudistus on virhe hallitukselta.
16
254
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä päätös
- Anonyymi
Passin voimassaoloaika voisi olla 15v.
- Anonyymi
Kaikki ei usko ilmastonmuutokseen. Luulisi että jokainen omalta osaltaan haluaisi osallistua ilmastonmuutoksen vastaiseen taisteluun.
- Anonyymi
Taistelkaa keskenänne. Suomalaisten taistelulla ei ole mitää merkitystä kokonaisuuteen. Tulee vain ahdistus ja paha mieli. Parempi ottaa äkkilähtö aurinkoon.
- Anonyymi
Ottakaa,se foliohattu päästänne. Suomi on kokoansa suurempi saastuttaja .ja meidän pitää ottaa osaa talkoisiin.
- Anonyymi
Talkoisiin voidaan osallistua mutta pitääkö Suomen olla kaiken maailman pelastaja ja ennenkaikkea maksaja?
- Anonyymi
Hallitus laskee kustannuksia eikö se asia ole tiedossasi?
Passien vekslaaminen viiden vuoden välein maksaa hirmuisesti rahaa ja siksi voimassaoloaikaa pidennetään.- Anonyymi
Kulut voi ottaa passien hakijoilta. Passi ei ole pakollinen ihan hyvin pärjää ilman. Nostamalla passien hinnat asiallisiksi passin hakijoiden ja ulkomaille matkustavien määrä vähenee, ilmasto voittaa ja valtion kustannukset pienenee.
10 vuoden passin pitäisi maksaa vähintään 1000 euroa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kulut voi ottaa passien hakijoilta. Passi ei ole pakollinen ihan hyvin pärjää ilman. Nostamalla passien hinnat asiallisiksi passin hakijoiden ja ulkomaille matkustavien määrä vähenee, ilmasto voittaa ja valtion kustannukset pienenee.
10 vuoden passin pitäisi maksaa vähintään 1000 euroa.Passi ja kuvallinen henkilökortti ovat ainoita virallisia tunnistautumis tapoja ja matkustus asiakirjoja.
Ajokortti ei sitä.
Jos sinä et näe tarpeelliseksi omistaa ja hankkia näitä niin se ei tarkoita, että muutkaan eivät niitä tarvitse.
- Anonyymi
passin pitäisi olla voimassa vain kuukausi ja sen pitäisi maksaa ainakin 200 euroa, lisäksi voitaisi laittaa passin siirtomaksu vaikkapa 100 euroa
myöskin vedensiirtomaksu kannattaisi ottaa käyttöön ja nyhtää kansalaisilta ainakin se 100e/kk, pyöräilymaksu ja pakkorekisteröinti myös voimaan ja sillä vois nyhtää kansalaisilta ainakin sen 300 euroa vuosi, vaikka mitä olisi joilla vois viedä kansan rahoja, ne asiat pitää vain nimetä hienosti yms sontaa niin ne uppoo kansaan- Anonyymi
Polkupyöriä ei pidä verottaa jos ne ei toimi sähköllä, mutta kaikki sähköllä toimivat vempeleet kylläkin, jopa rekisteröinti ja katsatus. Kaikki sellainen jota ihmiset ei välttämättä tarvitse on oikea verotuksen kohde.
Hyvätuloiset vain laskee että heillä on oikeus tuhota ilmastoa, ilmaston pelastaminen on pienituloisten tehtävä.
- Anonyymi
10 v passi ilmainen 20 vuotta maksaa 100 e pääsee pois lomailee kerran
- Anonyymi
höpöhöpö.
poliisi.fi/maksutaulukko
henkilökortti kalliimpi kuin passi!
- Anonyymi
Eihän poliitikot ota matkailijoita mukaan ilmastotalkoisiin kun ovat itse ilmaston pahimpia tuhoajia.
- Anonyymi
Yhteiskunnan eheys ja kansalaisten oikeudenmukaisuuden tunto kärsii siitä että kaikki ei osallistu ilmastotalkoisiin.
Kun olisi edes rohkeutta lakkauttaa lentokenttiä. Miten saisi saisi foliohatut ymmärtämään että Kajaani ei tarvitse lentokenttää. - Anonyymi
Joku virallinen henkilökortti henkilöllusyyden todistamiseksi voisi olla jopa ilmainen, mutta sen pitäisi kelvata vain Suomessa. Passin pitääkin maksaa, koska passin avulla ilmastorahat tulee kerättyä parhaalla mahdollisella tavalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012180Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021980Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1111950Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441781Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 341415
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291225Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701130- 511077