Minä en osta omakotitaloa jos myyjänä yksityinen ihminen.
Siksi myydään itse että saadaan hintapyyntö mahdollisimman ylös eli vaikka tinkisi 10.000-20.000e niin myyjä saa isomman hinnan mikä todellisuudessa on kiinteistön käypä hinta. Lisäksi joudut itse lainhuudatukset ym tekemään...no tuo pikkujuttu mutta hinta kiskotaan liian ylös.
Toukokuussa laitan taloni myyntiin ja välittäjän otan ja ostan seuraavan talon myös sellaisen mitä välittää kiinteistövälittäjä.
Yksityiset myy
6
281
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se on niin että välittäjät ne isomman hinta pyynnön tekee
- Anonyymi
Yksityisen luukkuahan sinä ostat vaikka välittäjän otatkin. En nyt ymmärtänyt tuota kitinääsi ollenkaan.
Tottakai jokainen ottaa välittäjän vaikka se maksaakin. Paperityötä, kaikki mahdollinen pitää huomioida, ihan kaikki. Välittäjillä on näistä asioista tietotaito, tavallisella myyjällä ei ole käsitystäkään siitä, mitä kaikkea pitää huomioida.
Mutta, kannattaa ne välittäjätkin vähän sitten kilpailuttaa ja ennenkaikkea seurata sen akueen hintatasoa, missä hinnat pyörii. Toiset välittäjät ylihinnoittelee, saavat enempi rahaa. Itse huomasin tämän, kun omaani myin. No, se välittäjä vaihtui aika äkkiä ja seuraava olikin asiantuntevampi. - Anonyymi
Väärä johtopäätös. Yksityiset päätyy myymään itse kun säästävät välityspalkkion. Ei sen vuoksi että saisivat paremman hinnan tai kaupasta enemmän.
- Anonyymi
Kuten myös siksi, että sen säästetyn välityspalkkion voi huomioida myös hinnassa esim. 50/50% molempien eduksi - tai antaa koko summan alennusta. Samahan se omistajan kannalta on, meneekö raha välittäjän taskuun, vai hyötyykö siitä talon uusi omistaja.
Jos talon kauppasumma on esim. 350.000 € ja välittäjän palkkio 5 %, niin se tekee huikeat 17.500 €. Mieluummin sen ostajan hyödyksi antaisin ja miksenpä osan omaksikin hyödyksi.
Yhden talon olen ise myynyt ja toisen yksityiseltä ostanut. - Anonyymi
No paremman hinnan saavat juuri siksi kun säästävät välityspalkkion
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No paremman hinnan saavat juuri siksi kun säästävät välityspalkkion
Tämä on yleinen luulo. Välittäjä saa paremman hinnan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111635Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968831Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.124407Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka213954Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53861Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73646- 903616
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle143446Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343222Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452425