Minä en osta omakotitaloa jos myyjänä yksityinen ihminen.
Siksi myydään itse että saadaan hintapyyntö mahdollisimman ylös eli vaikka tinkisi 10.000-20.000e niin myyjä saa isomman hinnan mikä todellisuudessa on kiinteistön käypä hinta. Lisäksi joudut itse lainhuudatukset ym tekemään...no tuo pikkujuttu mutta hinta kiskotaan liian ylös.
Toukokuussa laitan taloni myyntiin ja välittäjän otan ja ostan seuraavan talon myös sellaisen mitä välittää kiinteistövälittäjä.
Yksityiset myy
6
266
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se on niin että välittäjät ne isomman hinta pyynnön tekee
- Anonyymi
Yksityisen luukkuahan sinä ostat vaikka välittäjän otatkin. En nyt ymmärtänyt tuota kitinääsi ollenkaan.
Tottakai jokainen ottaa välittäjän vaikka se maksaakin. Paperityötä, kaikki mahdollinen pitää huomioida, ihan kaikki. Välittäjillä on näistä asioista tietotaito, tavallisella myyjällä ei ole käsitystäkään siitä, mitä kaikkea pitää huomioida.
Mutta, kannattaa ne välittäjätkin vähän sitten kilpailuttaa ja ennenkaikkea seurata sen akueen hintatasoa, missä hinnat pyörii. Toiset välittäjät ylihinnoittelee, saavat enempi rahaa. Itse huomasin tämän, kun omaani myin. No, se välittäjä vaihtui aika äkkiä ja seuraava olikin asiantuntevampi. - Anonyymi
Väärä johtopäätös. Yksityiset päätyy myymään itse kun säästävät välityspalkkion. Ei sen vuoksi että saisivat paremman hinnan tai kaupasta enemmän.
- Anonyymi
Kuten myös siksi, että sen säästetyn välityspalkkion voi huomioida myös hinnassa esim. 50/50% molempien eduksi - tai antaa koko summan alennusta. Samahan se omistajan kannalta on, meneekö raha välittäjän taskuun, vai hyötyykö siitä talon uusi omistaja.
Jos talon kauppasumma on esim. 350.000 € ja välittäjän palkkio 5 %, niin se tekee huikeat 17.500 €. Mieluummin sen ostajan hyödyksi antaisin ja miksenpä osan omaksikin hyödyksi.
Yhden talon olen ise myynyt ja toisen yksityiseltä ostanut. - Anonyymi
No paremman hinnan saavat juuri siksi kun säästävät välityspalkkion
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No paremman hinnan saavat juuri siksi kun säästävät välityspalkkion
Tämä on yleinen luulo. Välittäjä saa paremman hinnan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1105762
- 564271
- 472587
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282428Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161845- 151514
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹331362Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201230- 251131
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431081