laskut pitää maksaa - vaatimus on vahvempi kuin velvollisuus antaa koti
kodittomana joudut maksamaan laskuja niin kauan kunnes maksat
koska maksaminen on ensisijaisempi kuin kodin löytyminen myös talvisin
siten valtion velvollisuus on heikompi kuin valtion vaatimus
yksilö ymmärtää, ettei valtio ole velvollinen antamaan mitään
arvaukseksi jää miksi yksilö on velvollinen antamaan kaiken
valtiossa on vahva vaatimus ja heikko velvollisuus
2
132
Vastaukset
- Anonyymi
työtä ei kannata tehdä koska ei selviä elämästä
No niin, ensinnäkin laskut pitää maksaa vaatimus koskee kaikkia, myös niitä jotka "antavat" koteja. Koti ei tule ilmaiseksi kenellekään, varsinkaan jos kodillla tarkoitetaan rakennusta, jossa on lämmitys ja johon tulee sekä vesi että sähkö.
On tehtävä paljon töitä jatkuvasti, että rakennus pysyy ylipäätään asuttavassa kunnossa ja että sinne tulee vesi ja sähkö. Työ ei ole ilmaista, ellei siihen sitten pakoteta ruokaa vastaan, ja ruokakaan ei ole ilmaista. Sekin pitää jonkun työllään tehdä raaka-aineiden kasvattamisesta ja keräämisestä lähtien.
Ei siis voida lähteä siitä, että yhteiskunnassa olisi joku, jonka ei tarvitse maksaa laskujaan. Jos kukaan ei maksa laskujaan, ei ole ruokaa, ei ole asuntoja, ei ole sähköä eikä puhdasta vettä, eikä siten yhteiskuntaakaan.
Jos et maksa laskujasi, miten muka annat kaiken? Tai jos annat kaiken, annat sen silloin väärään kohteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222648- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821189