laskut pitää maksaa - vaatimus on vahvempi kuin velvollisuus antaa koti
kodittomana joudut maksamaan laskuja niin kauan kunnes maksat
koska maksaminen on ensisijaisempi kuin kodin löytyminen myös talvisin
siten valtion velvollisuus on heikompi kuin valtion vaatimus
yksilö ymmärtää, ettei valtio ole velvollinen antamaan mitään
arvaukseksi jää miksi yksilö on velvollinen antamaan kaiken
valtiossa on vahva vaatimus ja heikko velvollisuus
2
152
Vastaukset
- Anonyymi
työtä ei kannata tehdä koska ei selviä elämästä
No niin, ensinnäkin laskut pitää maksaa vaatimus koskee kaikkia, myös niitä jotka "antavat" koteja. Koti ei tule ilmaiseksi kenellekään, varsinkaan jos kodillla tarkoitetaan rakennusta, jossa on lämmitys ja johon tulee sekä vesi että sähkö.
On tehtävä paljon töitä jatkuvasti, että rakennus pysyy ylipäätään asuttavassa kunnossa ja että sinne tulee vesi ja sähkö. Työ ei ole ilmaista, ellei siihen sitten pakoteta ruokaa vastaan, ja ruokakaan ei ole ilmaista. Sekin pitää jonkun työllään tehdä raaka-aineiden kasvattamisesta ja keräämisestä lähtien.
Ei siis voida lähteä siitä, että yhteiskunnassa olisi joku, jonka ei tarvitse maksaa laskujaan. Jos kukaan ei maksa laskujaan, ei ole ruokaa, ei ole asuntoja, ei ole sähköä eikä puhdasta vettä, eikä siten yhteiskuntaakaan.
Jos et maksa laskujasi, miten muka annat kaiken? Tai jos annat kaiken, annat sen silloin väärään kohteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso234824Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1584116Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133426Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673086- 872814
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512652Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282433- 372423
- 201665
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1211650