Yksi osakas, ei suostu minkään laiseen YHTEISTYÖHÖN irtaimen osalta . (kiinteä on jaettu)
Onko mahdollista ,että arvioitaa irtaimen ja laittaa laskun as. henkilölle. (joka hän ei toden näköisesti maksa.) Tämän jälkeen vie laskun pakkoperintään.( Kun on kaksi tai kolme karhua lähettänyt)
Onko mahdollista ,että arvioitaa irtaimen ja laittaa laskun as. henkilölle. (joka hän ei toden näköisesti maksa.) Tämän jälkeen vie laskun pakkoperintään.( Kun on kaksi tai kolme karhua lähettänyt)
Vastaukset 7
Vanhimmat
yhteisellä päätöksellä toivottavasti ja jakakaa rahat. On huutokauppaajia ym. jotka hakevat takavarat ja antavat könttäsumman käteen kuitin kanssa. Tosin, jos itse vaivautuisi myymiseen, voisi saada paremman "voiton".
Jos on joku muistoesine tms. ottakaa talteen.
Maallistahan se vain on, ei tavaroissa tai rahassa kannata roikkua.
Kenenkään ei ole pakko suostua mihinkään sopuun. Et voi toimia kuvaamallasi tavalla. Teidän tulee laatia jakokirja, josta selviää esine kerrallaan, kuka esineen saa. Ellei synny sopua, on haettava pesänjakaja käräjäoikeudelta.
esine kerrallaan. Tästähän voi joku osakas tehdä helvetin?Pitääkö tavarat myydä esine kerallaan aina saivarteluun asti esim. haarukka kerrallaan, jos joku niin vaatii. Sellainen voi kestää vuosia jos vainajalla oli paljon irtaimistoa.Jos kaikki täytyisi esikseen myydä käypään hintaan?
ahneet vie kaiken ja houkat putsaa pesän tunteistakin.
Kun yksi on AHNE ja HOUKKA on soppa varmasti niin sakea,että sitä ei mikään ohennus selvitä.
Suolaksi viellä,kun sotketaan mitä toiset elämän aikana tehnyt ja puhunnut.Eikä muisteta mitä Itse on tullu tehtyä ja puhuttua. Syyt on aina haettu toisista
SE ryhmä ryökäleitä, jotka tyhjentää pesän perintökalleudet mamman maatessa hoidettavana.
Esineitä saa myydä vain jos kaikki pesän osakkaat yksimielisesti niin päättävät. Esineitä ei tarvitse myydä käypään hintaan vaan hintaan, jonka pesän osakkaat yksimielisesti hyväksyvät. Yksi osakas pystyy tekemään jaosta helvetin, mutta silloin voi hakea käräjäoikeudelta pesänselvittäjän.