Punkkirokotteet vaarallisia

Anonyymi-ap

Harva tietää, että Suomessakin yleiset lemmikkieläinten punkkilääkkeet ovat tutkitusti monille luonnonvaraisille eläimille vahingollisia.

Tuoreessa brittiläisessä tutkimuksessa havaittiin, että tiaisten pesistä löytyi runsaasti haitallisia, punkkilääkkeissä käytettyjä kemikaaleja. Tämä johtuu mm. siitä, että linnut käyttävät koirankarvoja pesäntekomateriaalina.

Mitä enemmän punkkilääkkeiden jäämiä pesissä oli, sen suurempaa oli linnunpoikasten kuolleisuus.

Aiemmassa tutkimuksessa on havaittu, että punkkilääkkeiden kemikaalit ovat vaarallisia myös vesieliöstölle.

Erityisen haitallisia kemikaaleja ovat fiproniili ja imidaklopridi. Molemmat ovat hermomyrkkyjä. Jälkimmäinen on myös yleinen hyönteismyrkky. Punkkikarkotteiden lisäksi myös ulkona käytetyt hyönteismyrkyt ovat siis riski.

Ihmisen kehittämät loismyrkyt aiheuttavatkin monille luonnon eläimille vakavaa vahinkoa. Harkitsethan siis, onko niiden käyttö todella välttämätöntä.

***

Lähteet:

Preston-Allen, R.G.G. et al. (2023). Are urban areas hotspots for pollution from pet parasiticides? Grantham Institute Briefing note #15.

Tassin de Montaigu et al. (2025). High prevalence of veterinary drugs in bird's nests. The Science of The Total Environment. 964. 10.1016/j.scitotenv.2025.178439.

(Eläinoikeusakatemian sivulta)

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa siis siltä, että ratkaisu on, ettei sitä punkkikarkoiteta laiteta eläimen karviihin vaan laitetaan esim rokote kuten ihmisiin, jottei siirry karvoihin.

    • Anonyymi

      Kumppani on näköjään tehnyt luomu-punkkikarkoitteen koirallemme. Lukee foliohattujen palstoja.
      Onko noi ihan huuhaata vai voiko tehota kartoittamaan punkkarit?

    • Anonyymi

      En käytä ollenkaan tuollaisia myrkkyjä lemmikeillä, oli ne sitten karvoihin tai rokotteena. Punkkiaikana tarkistelen turkkia ja lyhyt aikahan se vuodesta on. Teipillä saa hyvin irtopunkit ulkoilun jälkeen =)

    • Anonyymi

      No onhan ne nyt myrkkyä ihan sanomattakin selvää! Monessa karkotteessa lukee, että ei saa koira nukkua esim sängyssä kun on karkote annettu. Siksipä meillä ei ole kuin yrttipannat käytössä ja kesällä turkit lyhyenä, että näkee helpommin punkit. Pupeltavat myös neuta, jossa ripaus valkosipulia(ja ennenkuin joku huutaa, että valkosipuli on myrkyllistä koiralle, niin tämä on tosiaan ihan kotimainen koiranruoka ja pieni annos on valkosipulia on ihan jees) Muutamia punkkeja on tänäkin vuonna löytynyt koirista. Ei joka päivä, ei joka viikko....Täällä missä me asutaan niin punkkikausi on pitkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      259
      2284
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      798
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe