Taloyhtiön biojäteastiassa aina sekajätettä

Anonyymi-ap

Uuden taloyhtiömme biojäteastiassa on aina sekajätettä, ihan poikkeuksetta. OIkeastaan biojätettä siellä ei edes näy omieni lisäksi. Samoin muovinkeräysastia aina täynnä kaikkea sekalaista.

Onko silloin mitään järkeä kierrättää itse? Onko parempi vain heittää biojäte ja muovi sekajätteeseen? Vai "toimiiko" kierrätys silti, vaikka jäteastiassa valtaosa olisi lajiteltu väärin?

Tähän asti meidän taloudessa on kierrätetty kaikki mahdollinen ja harmittaa kun muiden piittaamattomuuden vuoksi ei voi itse toimia niin kuin haluaisi.

12

298

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oln todennut ihan samaa. Ihmiset joko eivät osaa, tai eivät välitä. Itsekseni mietin, että syy voi olla siinä, että lapset määrätään viemään roskat, mutta heille ei ole opetettu lajittelua.

      • Anonyymi

        Tuo on kyllä varmasti totta ja yleinen syy "väärin kierrättämiselle".

        Alueella missä asun on myös paljon ulkomaalaistaustaisia joiden kulttuuriin ei varmaan kuulu kierrätys.

        Ap


    • Anonyymi

      Vuokraloiset on opetettu, että joku muu hoitaa kaiken. Maksaa vuokran (asumistuki kattaa valtaosan kuluista), siivoaa porrashuoneen, kuskaa pihalle, kellariin tai porrashuoneeseen hylätyt vanhat huonekalut pois. Roskat ja pienemmät kodinkoneet (mikroaaltouunit, pölynimurit) yms paiskataan mihin tahansa jäteastiaan, vaikkapa biojätteen sekaan. Ja tosiaan se biojäteastia on normaalisti 80 % täynnä sekajätettä muovipusseissa. Luonnollisesti sekajätettä paiskotaan myös paperinkeräykseen.

      Auton voi ja saa pysäköidä a) pitkin pihaa b) varatulle paikalle c) jalkakäytävälle, jos ei kiinnosta maksaa pysäköintipaikasta. Eikä kiinnosta, vuokralla loisimisen idea kun on että "kaikki yhdellä laskulla" jonka maksaa sossu!

      Ostokset työnnellään kotipihaan ostokärryillä, jotka hylätään pihapuskaan. Joku Muu hoitaa ne pois.

      HS yleisönosastokirjoituksessa yksi sossunelätti parkui riistoksi ja huijaukseksi sitä, että pitäisi maksaa KPH sähköisen lattialämmityksen kuluttama sähkö. Ei sellaienen käy, kaiken, ihan kaiken, pitäisi sisältyä vuokraan, jonka sossu maksaaa.

      Sama itku tottakai myös vesilaskuista taloissa, missä huoneistokohtainen mittaus. Vuokraloisen elämäntehtävä tuhlata vettä ja lämpöä kostona korkeista vuokrista. Vuokraloisen mielestä 350 l/d,hlö kulutus on ihan kohtuullinen (3x normaaliin verrattuna) ja laskut kuuluu tottakain Jonkun Muun maksettaviksi.

      Omat rahat on omia ja muiden rahat on omia. Kaikki työt hoitaa Joku Muu ja maksaa myös laskut siinä sivussa.

      Eläköön sosiaalisesti tuettu asuminen ja kommunismi!

      • Anonyymi

        Joku kiinteistö sijoitus huijari taas tuskailee korttitalonsa kanssa kun on ostanut kännispäissään jotain ghetto osakkeita ja ihmettelee kun kukaan töissäkäyvä suostu muuttamaan niihin paskaläjä lukaaleihin.
        Voivoi kurjaa on eikä tahdo pärjätä vaikka veronmaksajat subventoi alaa kelan kautta miljardeilla joka vuosi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joku kiinteistö sijoitus huijari taas tuskailee korttitalonsa kanssa kun on ostanut kännispäissään jotain ghetto osakkeita ja ihmettelee kun kukaan töissäkäyvä suostu muuttamaan niihin paskaläjä lukaaleihin.
        Voivoi kurjaa on eikä tahdo pärjätä vaikka veronmaksajat subventoi alaa kelan kautta miljardeilla joka vuosi.

        Niinhän se sossunelätin mielestä on, että kaikki tuet ja etuudet ovat Saavutettuja Etuja siinä missä omat rahatkin.

        Mistään ei saa tulla vätykselle velvollisuuksia ja kaikki kustannusten nousu pitää kompesoida korkojen kera valtion pohjattomasta säkistä. Luonnollisesti niin, ettei veroja tarvitse nostaa.

        Lopuksi jaetaan kaikille vielä vappusataset hyvän mielen takaamiseksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinhän se sossunelätin mielestä on, että kaikki tuet ja etuudet ovat Saavutettuja Etuja siinä missä omat rahatkin.

        Mistään ei saa tulla vätykselle velvollisuuksia ja kaikki kustannusten nousu pitää kompesoida korkojen kera valtion pohjattomasta säkistä. Luonnollisesti niin, ettei veroja tarvitse nostaa.

        Lopuksi jaetaan kaikille vielä vappusataset hyvän mielen takaamiseksi.

        Ei taida olla välkyimmästä päästä tämä huojuvan korttitalon pyörittäjä. Ilmankos huojuu.


      • Anonyymi

        Ei buokraloiislla ole autoa ei tarvii autopaikaa


    • Anonyymi

      Em. syistä omistustaloissa pitäisi periä esim. 50 % korkeampi hoitovastike vuokra-asunnoilta. Kattamaan perseilyn aiheuttamia kuluja.

    • Anonyymi

      Minä lopetin kierrätyksen omalta osalta fasismin vastaisena kannanottona. Heitän suurin piirtein kaikki sekajätteeseen. Sen enempää en torpedoi taloyhtiön kiinteistön huoltoa.

    • Anonyymi

      Se on nyt teidänkin taloyhtiössä menossa kierrätyksen opettelu. Alkuvaikeuksia aina esiintyy koska useimmille on ylivoimaisen vaikeaa ymmärtää mikä pieni ero on biojätteellä, lasipurkeilla, paperilla, kartongilla ja muoveilla noin kierrätysmielessä. Eli mihin astiaan ne kipataan. Se opettelu ei vielä (ilmeisesti) maksa mitään mutta jonkin ajan kuluttua maksaa. Ja paljon kun joka ainoa keräysastia pistetään lajitteluun ja lasku siitä taloyhtiölle.
      Kannattaa ottaa asia esille talokokouksessa, ettei tarvitsisi taas tätäkään rahalla opettaa.

      • Anonyymi

        Ei sossunelättejä kiinnosta mikään. Vanhat huonekalut ja kodinkoneiden raadot kävelee itsekseen pois, samoin ovipieleen unohtuneet roskapussit. Jos vuokrarahat epähuomiossa ryyppää, sossusta saa lisää, ettei lähde kämppä alta. Pesutupaa voi käyttää maksamatta varausmaksua ja ovet avataan myös muualla asuville tutuille. Koneet saadaan rikottua ilman eri veloitusta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4634
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      50
      3852
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2591
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2051
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1735
    7. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1607
    8. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1521
    9. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      16
      1394
    10. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1339
    Aihe