Levyn vaihto

Onko läppärin kiintolevyn vaihto isompaan kuinka iso operaatio?
Entäs muistin lisäys?
15306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei se fyysinen vaihto ole mikään iso juttu mutta tiedot vanhasta levystä voivat olla.

Äänestä
  • Vanhan levyn tiedot nyt mikään ongelma ole.

    Äänestä

Ei ole iso operaati, kun tietää mitä tekee.
Mutta jos kone jo joku liimalla koottu surface, sitten se on melkoinen operaatio.

Äänestä
  • Huoltofirmat ei muuten huolla näitä liimallakoottuja ollenkaan.
    Surffaceissa oli huonoja akkuja ja niitä pääty kasoittain Ser-jätteeksi
    Itsekkin sain niitä toistakymmentä noi puolivuotta vanhaa silloin.
    Kun vaihdoimme niihin akkuaja, meni ensimmäinen ihan paskaksi, sitä tutkimalla keksimme keinon jolla kohtuu siististi sai ne auki ja akun vaihdettua. Asusksen akkuja.

    Kaikesta näki että näitä ei ollut tehty avattavaksi. kaikki komponenti oli juotettu, levy ja muistit ja wlanpiirit.

    Äänestä

  • Surfaceissa kuin Applenkin joissakin koneissa joutuu vaihtaan piirin juottamalla.
    Se on hankalaa.

    Äänestä

Vanhempiin koneisiin pystyi helpommin vaihtamaan muistit ja kiintolevyn sekä akun, sen sijaan nykykoneet on aikamoisia kun joutuu kymmenen ruuvia irrottamaan, sen jälkeen kampeamaan pohjan TAI näppiksen irti jotta pääsee käsiksi noihin komponentteihin, nykykoneet on tehty vaikeasti päivitettäviksi.

Äänestä

Levyn vaihto ja muistin lisäämisen helppous/vaikeus on täysin koneesta riippuvaista. Osaan kannettavista muistia ei voi edes lisätä. Mikäli kone on otettu esim. 16 Gt:n muistilla, niin tämä määrä muistia on juotettu emolevylle, eikä lisäkantoja ole.

Äänestä
  • mutku mun koneessa on vain 4Gt sekin juotettuna eikä lisäkantoja ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    mutku mun koneessa on vain 4Gt sekin juotettuna eikä lisäkantoja ole.

    Piirit voi vaihtaa! Tukholman laitamilla on kai lähin nyrkkipaja joka moista tekee kohtuu hintaan, Lähinnä iPadeihin mutta muihinkin. noi 100€ + postit.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Piirit voi vaihtaa! Tukholman laitamilla on kai lähin nyrkkipaja joka moista tekee kohtuu hintaan, Lähinnä iPadeihin mutta muihinkin. noi 100€ + postit.

    Miksi 85€ koneeseen pitäisi satsata enemmän?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    mutku mun koneessa on vain 4Gt sekin juotettuna eikä lisäkantoja ole.

    Harmi, että olet hankkinut tuollaisen lelun, millä ei tee enää mitään.

    Äänestä

Vaikeusaste vaihtelee koneen mallin mukaisesti hyvin helposta käytännössä mahdottomaan.

Äänestä

Niin ei suuri operaatio ole, mutta jos on liimalla tai hitsaamalla koottu kotelo, silloin voi olla

Äänestä

Eräästä hp:n läppäristä varmuuskopiointia varten irrotin m.2 levyn, mikä olikin hankala homma: Ruuvina oli n. 2 kierroksen jenkalla varustettu malli, joka oli ilmeisesti ammuttu niittiprässillä pitämään se 1.5cm x 6cm kokoinen levy paikallaan ja ruuvia ei pystynyt avaamaan normaalisti. Näin ollen seuraava levy on kiinnitetty pikaliimalla, eikä ole enää vaihdettavissa. Nykyisiä läppäreitä ei voi käyttää kuin toimistopöydällä - siirtäminen ei ole enää mahdollista hajottamatta konetta.

Äänestä

Onneksi EUsta on jotain hyötyäkin välillä, on tulossa direktiivi, ellei jo tullutkin, että laitteiden pitää olla korjattavissa ja huollettavissa, joten tollainen liima/hitsaus/juotos-tyyppinen valmistustapa joutaa romukoppaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko läppärin kiintolevyn vaihto isompaan kuinka iso operaatio?
Entäs muistin lisäys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu