Mitä mieltä olette

Tykkäättekö yleensä siitä että suomalaiselle lapselle laitetaan nii joka on suomalaisessakin kalenterissa, mutta siinä olevia kirjaimia muutetaan ulkomaalaisemmaksi esim: nico, annica, waltteri yms? Oletteko puolesta tai vastaan?
Entä muuten tykkäättekö enemmän perinteisistä suomalaisista nimistä vai kansainvälisistä nimistä vai erikoissta nimistä?
Mielipiteita kehiin kiitos =)
6355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

c;llä yms,,turhaa hienostelua,MUTTA jos sukunimi on ruotsalainen tai vast niin mikä ettei,ja nimi sopii niin sillä siisti.
Mutta arvostan kyllä reiluja suom.nimiä ja
mutta myöskin jokaisen vanhemman omaa mielipidettä asian suhteen,

Äänestä

Olen sitä vastaa,että SUOMALAISELLE lapselle annetaan niitä c- ja W-nimiä,siis turhaa hienostellaan,en tykkää yhtään!En pidä ihan suomalaisista perus- ja yleisistä nimistä,pitää olla vähän erikoisempi,mutta ei kuitenkaan liian.esim. mielummin Liisa kuin Miisa tai Janni kuin Jenni;)

Äänestä
  • laitoin tossa väärin päin nuo Liisa ja Miisa nimet,siis miulumiin MIISA kuin LIISA!!

    Äänestä

Meidän poika on Nico Anton.Mielestäni kaunis nimi.
Sitäpaitsi c-kirjain ym ovat suomen kielen kirjaimia siinä missä muutkin kirjaimet,miksei niitä sitten voisi käyttää?
Kansainväliset nimet ovat mielestäni piristäviä,mutta toki perinteisiäkin nättejä nimiä löytyy.Tietenkin sukunimi täytyy huomioida ettei lapsen nimestä tule eripuraista =)

Äänestä

Samalla linjalla kuin tässä muutkin. Vastustan mikäli sukunimi on perussuomalainen (ja molemmat vanhemmat myös). Kokemuksesta voi myös sanoa, että noita nimiä, jotka kirjoitetaan suomalaisesta kirjoitusasusta poiketen, saa myös olla selittelemässä joka paikkaan. "Niko seellä ja Valtteri tuplaveellä, sukunimi koolla", sanois Nico Waltteri Kankkunen.

Perinteiset nimet kunniaan! Tosin pientä muutosta on tapahtunut siinä mikä on nykyään perinteistä. Urhot ja Vienot ovat mennyttä, Rasmukset ja Venlat nykyperinteisiä. Eli valitsen nämä uudemmat.

Äänestä

pidän eniten suomalaisista perinteisistä nimistä ja ilman mitään hienosteluita. En ikinä laittaisi lapselleni nimeksi mitään Nicoa tai Jessicaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


galluppia kehiin kirjoitti:

Tykkäättekö yleensä siitä että suomalaiselle lapselle laitetaan nii joka on suomalaisessakin kalenterissa, mutta siinä olevia kirjaimia muutetaan ulkomaalaisemmaksi esim: nico, annica, waltteri yms? Oletteko puolesta tai vastaan?
Entä muuten tykkäättekö enemmän perinteisistä suomalaisista nimistä vai kansainvälisistä nimistä vai erikoissta nimistä?
Mielipiteita kehiin kiitos =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu