Mitä ihmettä niille on aikanaan opetettu? Tunnen pari opistoteknikkoa jotka ei kyllä ymmärä hyvä jos omasta alastaan mitään. Eräs vaimon sukulainen joka pitää koulutustaan korkeassa arvossa, ei osaa edes kunnolla matematiikkaa eikä fysiikkaa. Kengät nauhta osaa sitoa avustettuna.
opistoteknikot
11
294
Vastaukset
- Anonyymi
itse olen 80 luvun opistotekinikko.Eläkeellä tosin jo, Koneenrakennus ja konstruktiotekniikan opintosunnalta. Ihan hyvät matematiikan. laskentotaidon, geometrian,lujuusopin ja fysiikan käytännön taidot sieltä sain. Integrointi, derivointi,matriisit, nomografia ovat tuttuja. 80 luvulla tietokonemallintaminen vasta oli tulossa. Insinööritoimistolla teräsrakenne, laitos ja putkistosuunnittelijana. Suuri osa päivää kului laskemisen ja matematiikan parissa. Tietokoneita ei ollut alkuvaiheessa vaan piirustuspöytä, viivaimet ja tussit. Oli pakko osata laskea hyvin, Myohemmin kouluttauduin työn ohella insinööriksi ja diplomi-insinööriksi. Koskapa opistoteknikkona olin pätevöitynyt laskemaan hyvin niin jatko-opintojen matematiikka oli helppoa kuin aamupuuron syöminen aamulla.
- Anonyymi
Opistoteknikko? Teknikoita valmistui 90-luvulle asti teknisestä koulusta. Teknisestä opistosta valmistui insinöörejä.
- Anonyymi
Opistot olivat aivan kuin pelkkää matikkaa ja fyssaa opettavia lukioita. Syy oli jatkuvat säästöt labratilohin, labratkin olivat oppikoulutasoa. Minun pelastus oli DG ohjelmointikielet ja AutoCAD, missä opetus sattui olemaan parempaa kuin amkissa. Automaation opetus oli luokattoman huonoa amistasoa, mikä on jäänyt harmittamaan, erikoista kyllä kielten opetus oli erinomaista.
- Anonyymi
Erittäin hyvin luonnehdittu. Opistot olivat ainakin 1990 lähtien aivan kuraa opetuksen ja oppimisen kannalta. Silloisilla opiskelijapäivillä kuuli samaa tarinaa eri puolilta maata. Lukiossa opetuksen taso oli todella paljon parempaa kuin tekussa.
- Anonyymi
Opistoinsinöörejä ei projekteissa ole vaivaksi asti, vaan sähkösuunnittelija on se kivi ja pääsuunnittelija reki. Täysi turhake ja tymien kyselijä ja harhaanjohtaja, joka ei lupaa saa.
- Anonyymi
Eräs tuntemani opistoteknikko väittää mm. että ilmankosteus voi aamuisin olla yli 100 prosenttia koska tekussa opetettiin näin. Sama teknikko myös tietää varmana totuutena, että jos puuta ei ole kaadettu pohjoiseen päin, ei siitä tulee suoraa lankkua millään koska tekussa opetettiin niin. Lisäksi vettä löytyy varmasti kaivonkatsannolla.
Näin Lahden tekussa 1980 luvulla.- Anonyymi
Huono trolli. Teknikko ei ole käynyt opistoa vaan teknisen koulun.
- Anonyymi
Tässä täytyy muistaa se, että opistossa pääaineen ja matikan tuntimäärät olivat valtavia, lähellä tuhatta tuntia verrattuna amk ehkä puolet tästä, siis opintojaksot huomattavasti suppeampia, mutta insinöörityöt paljon laajempia. Jopa tuon ajan gradut olivat onnettomia, lähinnä täynnä komealta kalskahtavia kirjallisuusviitteitä, MIT ja Harvard. Ymmärtää paremmin, miten raksalla toimarit on jotain vennamolaisia pärinäpoikia.
- Anonyymi
olen opiston kääynyt teknikko lahden koulusta ja sain työ paikan kun työ mutta sitten en osannut tarpeeksi. pian saan ystävltä lainaan windous xp levykkeet niin saan atk ohjelmat ajan tasalle
- Anonyymi
Jos tämän teknikon kaikki osaaminen on samaa tasoa kuin kirjallinen esitys, surkeasti on asiat.
- Anonyymi
Koulusta ei ole tarkoituskaan valmistua huippuammattilaisia, vaan väkeä joista voi hioutua huippuammattilaisia sopivassa työympäristössä. Koulu antaa valmiuksia, mutta vasta kokemus tekee ammattilaisen.
Oli ala mikä tahansa, niin jos koulun jälkeen ei tee oman koulutushaaransa töitä, niin kohta on niistä asioista pihalla kuin lumiukko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2285119Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki663374PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist943067Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma373009Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622865Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902695Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142401Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032237- 1541651
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91330