kun kokoonnuimme kommunistisen työväenliikkeen perinteiseen paraatiin. Tunnelma oli toverillinen, banderollit kirjaimin “TYÖ, LEIPÄ, VAPAUS” lepattivat pohjoistuulessa, ja marssijärjestykseen asetettiin yhteensä kymmenen Toyota-merkkistä autoa, joiden omistajat kaikki olivat aktiivisia puolueen tukijäseniä.
Autot oli koristeltu punaisin nauhoin ja kylkiin liimatuin iskulausein: “RAKENNAMME UUDEN MAAILMAN!” sekä “AUTOT KANSAN EIKÄ KAPITALISTIEN!”. Kaikki oli valmiina siihen, että saisimme kerrankin yhdistettyä käytännöllisyyden, proletaarisen estetiikan ja Toyotan legendaarisen toimintavarmuuden.
Mutta sitten tapahtui jotain, mitä en olisi odottanut edes pahimmassa skenaarioharjoituksessa.
Kolmas auto, vuoden 2007 Toyota Avensis D-4D, alkoi äkillisesti savuttaa juuri keskustan kohdalla. Kuului metallinen kolahdus ja sammuva moottori hiljensi paraatia. Hetkeä myöhemmin, kahdeksas auto, vuoden 2006 Corolla Verso, D-4D-moottorilla sekin, kohtasi saman kohtalon: jäähdyttimestä nousi höyry ja kuljettaja nousi ulos pettyneenä, viiksikarvat vavahdellen.
Myöhemmin huoltamolla todettiin kummassakin tapauksessa sama rakenteellinen vika:
D-4D-dieselin moottorilohkossa sylinterikannen pulttien kierteet olivat pettäneet. Tämä tyyppivika ei ole korjattavissa tavallisin keinoin, vaan koko moottori joudutaan uusimaan. Kummallakaan autolla ei oltu ajettu yli sataa tuhatta kilometriä.
Tätä ei voi selittää kulumisella tai huoltamattomuudella. Tämä oli symbolisesti musertavaa. Me, jotka olimme pitäneet Toyotaa kansanauton majakkana, jouduimme pysähtymään keskelle katua – kirjaimellisesti ja ideologisesti.
Se ei ollut vain tekninen vika. Se oli särö luottamuksessa.
Kun työväenliikkeen paraatiautot hyytyvät kadulle ennen kuin kapitalistit ehtivät edes herätä brunssilleen, on syytä kysyä: kenen puolella kone todella on?
Tästäkin selvittiin. Autot työnnettiin sivuun, paraati jatkui jalan ja äänitorvet vaihtuivat iskulauseisiin. Mutta silti – lieksalaiseen sieluun jäi epäilys. Ehkä tulevassa vappuparaatissa marssitaan Ladan kyydissä. Siinä ainakin tietää mitä saa.
– Kalevi P.
Puolueaktiivi, asentaja, Toyota-uskon menettänyt.
Oli Vapun aattoaamu Lieksassa,
Anonyymi-ap
6
112
Vastaukset
- Anonyymi
Koska Trafi.
- Anonyymi
Toyota! Sisäsiittoisten valinta!
- Anonyymi
Toyota! Intellektuellien valinta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toyota! Intellektuellien valinta!
Tuo oli viikon paras leuka, repesin!
- Anonyymi
Suljetulla osastolla pitäisi ottaa kännykät pois.
- Anonyymi
PIETARIN TROLLITEHTAAN KURAPASKA DISSAUSTA ! ! PAINU PIETARIN TROLLI TAKAISIN PUTININ IHANNOIMAAN NEUVOSTOLIITTOON ! ! KAIKKI ERI MIELTÄ OLEVAT LAITETTIIN VANKILAAN TAI TELOITETTIIN. . SIINÄPÄ IHANNE VALTIO ! ! TROOOOOÖÖÖÖ ! ! TRÖÖÖÖÖÖÖLLL ! !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110934
- 525220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892