Monenko vuoden piina?

Anonyymi-ap

Kolmesti ulosmitattu kiinteistö, joka ei ole voutien aktiivisuudesta huolimatta kelvannut myyntiin. Omistaja muuttanut vuokra-asuntoon. Talon kaikki liittymät on irtisanottu. Eli ei ole sähkö, vesi, eikä kaukolämpöäkään enää.
Hometalo.
Taakka, josta ei pääse.

2

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikea tilanne.
      Voudin pitäisi oikeus mielessä vähentää sinulta velastasi ulosmitatun kiinteistön purkukulut tai ainakin reippaasti alentaa velkasaldoa, koska eivät ole pystyneet/tahtoneet realisoida kiinteistöä säädylliseen aikaan. Tuollainen virkahenkilön laiskuus toimia tyhjän kiinteistön kanssa on omaisuusrikos pahimmillaan. Jos talo ei ollut homeessa asuessa, nyt tyhjäksi ja kylmäksi jätettynä se on satavarmasti sellainen.
      Itselläni vähän sama tilanne, paisi että asun vielä hometaloa. Ei mennyt kaupaksi kahdella uo-kierroksella, koska ketään ei kiinnosta eikä pakko-ostoa laki ei tunne.

      Nämä asumattomat ulosmitatut kiinteistöt, joita ei saa kaupaksi vikojen vuoksi, pitäisi ihan vakavasti ottaa erityiskategoriaan. Näitä on kymmeniä tuhansia minimissään ja velallisella ikuinen pallo jalassa pakollisista kuluista.

    • Anonyymi
      UUSI

      ulosottoon joutuu niin se on loppuelämän piina. kaikki omaisuus menee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      104
      2210
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2201
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      2053
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1462
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1382
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1376
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1151
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1056
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1026
    Aihe