Pitäisi mennä lääkäriin mutta siitä tulisi ehkä monta käyntiä ja lääkkeitäkin en uskalla mennä koska ne maksut on niin korkeat.
Lääkärilaskut pelottaa
Anonyymi-ap
25318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
28 euroa ei oo paljon
66,70 on.
Onhan se ihan hirveä hinta kun vastaan ottokäynti aika on 13:00 pääset sisään 13:20 & ja vaihdetaan pari sanaa. Kandit eli opiskelijat hoitavat ihmisiä. Eikä ole edes oikeutta päättää että haluaako maksaa opiskelija mielipiteistä. Hämeenlinnassa on ala arvoinen sairaala. Edes labrassa ei osata ottaa näytteitä. Eikä tiedetä mihin kokeisiin tullaan ravinnotta. Luotto on 0
Ei kannata mennä lääkäriin, säilyy terveempänä.
Rahatkin säästyy.
Harmi kun niitä todiatuksia ei voi itse kirjoittaa. Kai meistä kaikista pitää tulla lääkäreitä. Jos olisi rikkaat vanhemmat ne vois maksaa lääkärin paperit virosta.
Tää pulma on varmaan jo useammalla ihmisellä, koska pienituloisia on paljon.
Leivässä saattaa olla pieniä kiviä. Hampaan korjaus yksityisellä 300 - 800 € tai hampaan hajotus julkisella 70 €, tämä dilemma ratkeaa kun syö leivän pureskelematta.
Jos niitä lääkäri- ja lääkekuluja on yli 700 euroa vuodessa ne saa vähentää alentuneena veronmaksukykynä
Toki ne laskut pitää maksaa ensin
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/vahennykset/mita-voi-vahentaa/veronmaksukyvyn-alentumisvahennys/
Tarkoittaa kahta kuukautta syömättä jos pelkät lääkärit mutta jos pitää ostella vielä lääkkeitä samalla rahalla niin neljän kuukauden paasto edessä vuosittain.
Vähentää mistä.
Itse ratkaisin tämän maksujutun naimalla lääkörin. Hyvin on toiminut.
Olisit nainut äidinkielenopettajan ennemmin.
Ongelma on vakava. Suomessa on maailman kallein päivystysmsksu. Afrikassakin ymmärretään että ei apu voi viedä kymmeniä prosentteja tuloista
Natsihallitus aikoo korottaa maksuja jotta se voi jakaa lisää rahaa lääkäreille.
Kirjoittaja uuniin.
Afrikka on rikas maa. Se on kusetusta. Kaiken lisäksi heillä on maassa sääntönä jo se että suomi kouluttaa ilmaiseksi. Osa tulee tänne töihin ja vie rahat omaan maahan ja rakentavat sinne kerrostaloja joota voi vuokrata. Ei ne opiskelijat tänne jää.
Halpoja lääkäreitä jotka istuu hiljaa huoneissaan. 20 000e / kk tekeeköhän ne niska limassa töitä? "Jos ei tää lääke sovi sulle niin en mä sille mitään voi" mutta ei me voida tutkimuksia tehdä kun ne on niin kalliita" Rahat pois myös omaishoidosta rahat pois potilailta apua ei saa kun eivät osaa auttaa. Ihmiset tulee kipeinä leikkauksista kun puoskari opiskelijat pitää koekaniineina ja ihmiset uskoo. Taivaan tähden niin laitonta.
Huono ravinto vie lääkäriin ja lääkärinkulut ja lääkkeet vie syömättömyyteen. Sitten lääkäri kehottamaa syömään kilon vihannesta päivässä ja siemeniä ja tofuja ja lohta. Kun niillä kuulemma saa kolestrolin alas ja verenpaineet myös. Niinku.
Oma Häme laskuttaa miten sattuu , mutta yksityinen laskuttaa myös jos kysyt jotain aikaa ajokortti lausuntoa varten sitten kun pääset siihen "tohtori" sanoo nyt ollaan niin paljon jäljessä varaa huomiseksi uusi aika jatketaan silloin ja kun selviät siitä niin laskutus on 350ekeä.
Hävyttömän huono yksityinen puoli hämeenlinnassa. Ovat olevinaan isoja ja hyviä. Paskan vitut
Miksi käytät noin karkeaa kieltä? Oletko juntti?
Mitä se sulle kuuluu nyhverö
Tässä sen näkee että olet asunut koko elämäs pöndellä mene rikastumaan muualle
Avaajalla on oikea periaate elämässään. Köyhän on parempi kuolla sairaana ja säästää kaikki mahdollinen raha.