Isännöintipalvelu Immo Toivonen (Salo)

Anonyymi-ap

Monessa myynti-ilmoituksessa Salon alueen asunnoissa tulee esiin isännöintipalvelu Immo Toivonen.
Olen sijoittaja ja kiinnostunut Salon alueesta nyt kun sinne kaavaillaan asuntomessuja. Tämän myötä kaupunki voi saada uutta nostetta ja tätä nyt yritän ennakoida.
Tutkin hieman kyseisen isännöitsijän tietoja ja huomasin, että kyseessä on melko pieni toimisto. Asiakkaita vaikuttaa olevan paljon. Riittääkö henkilökunnan aika siihen, että kaikki asiakkaat hoidetaan hyvin ja huolellisesti?

18

1399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä oleva yritys on nopeasti hankkinut ison määrän asiakkaita, eikä oikein ole selvyyttä mistä tämä johtuu. Immo Toivonen on myös muualla töissä eli ajankäyttö on mitä on. Ei täysin vakuuta.

      • Anonyymi

        Ei kuulosta hyvältä! 😳


    • Anonyymi

      Kantsii olla tarkka ja ite huolelline näitten kans. Vissiin on nyt alkanu olla liikaa hoidettavii juttui. Henkilökuntaa ehkä kantsis palkata lisää jos muuten ei suju.

    • Anonyymi

      Onkohan enemmän kokemuksia saatavilla? Kiinnostaisi kuulla. Ilmeisesti kyseinen isännöitsijä ei kuulu isännöintiliittoon?
      Onko totta, että isännöitsijä tekee kahta työtä? Miten aika riittää, mikäli sama henkilö on kahden eri alan töissä? Ei kai hän isännöintitehtävien ohessa hoida toimistolla myös toisen työnsä tehtäviä? Se olisi mielestäni väärin maksavia asiakkaita kohtaan. Isännöitäviä kohteita tuntuu olevan tosi paljon ja koko toimistolla vain kaksi isännöitsijää, joista toinen tekee päällekkäin kahta työtä. Miten tällä setillä pystytään turvaamaan asiakkaiden oikeudet, huolellisuus, kaikkien tarpeellisten asioiden hoitaminen, hyvä paneutuminen asioihin? Vai pystytäänkö?
      Kuulin huhun, että tieto, jota tämä henkilö pyydettäessä taloyhtiön hallituksille antaa, on Googlen kautta etsittyä, esim. lehtiartikkeleja tms, joihin ei kuitenkaan laiteta lähdettä esiin, vaan saadaan tiedot näyttämään itse asiantuntemuksella laadituilta. Maksetaanko tälle isännöitsijälle siitä, että hän etsii Googlesta tiedot, jotka kaikki voisivat hakea itsekin? Kuulostaa aika omituiselta.

    • Anonyymi

      Onko lisää tietoja? Kuulin kautta rantain, että ei ole kovin tykätty ja asioita jää hoitamatta? Miksi hänellä sitten on niin paljon kohteita?

      • Anonyymi

        Paljon on kohteita kiinteistöhuolto kailepillakin,mutta kun saa jalkansa salon vuokrasunnot oy oven väliin niin ei ole niin väliä mitä tekee vai tekeekö yhtään mitään.


    • Anonyymi

      Kehoittaisin olla sijoittamatta salon asuntoihin niistä kun tuppaa saamaan takkiinsa hyvinkin nopeasti kun teollisuustyöpaikat katoavat niin kuin Nokian tapauksessa,ei tuo lääkepakkamo orion ja automotiven akkutehdaskaan täällä ikuisesti tule pysymään ja uskoisin että suunnitelmat akkutehtaan osalta tehty.

    • Anonyymi

      Onko Immo Toivosella edes riittävää koulutusta? Kotisivujen mukaan hän on isännöitsijä, tj.
      Onko hän opiskellut alaa? Päivittääkö hän osaamistaan mitenkään? Tietääkö joku?

    • Anonyymi

      Kovin erikoinen putiikki.

    • Anonyymi

      En voi suositella tätä isännöinti"palvelua".

    • Anonyymi

      Näillä on jännä tapa keplotella itselleen näkyvyyttä ja "valtaa". Mitä tässä mahdetaan havitella?
      Puoliso tekee epäsäännöllisesti töitä Toivoselle, puolison koulutusta käytetään hyödyksi ja keinotellaan puoliso mukaan pienten taloyhtiöiden hallitukseen, myös Toivonen itse on mukana joidenkin isännöimiensä kohteiden hallituksessa.
      Lapsista yksi palkattu firmaan, toiselle hommattu asunto taloyhtiöstä, jossa Toivonen on isännöitsijänä ja lapsi on tietysti hallituksen puheenjohtaja.
      Onkohan tällaiset sidonnaisuudet ilmoitettu, syytä lienee.
      Mihin tällä pyritään, Niemiseksi Niemisen paikalle vai Nalleksi kartanoon?
      Omituista.

    • Anonyymi

      olisi paljon kerrottavaa, en suosittele kellekään

    • Anonyymi

      Salossa on muitakin isännöitsijöitä, vaihtakaa, suosittelen. Toki jos hidas ja puolihuolimaton tyyli miellyttää, eikä sillä ole niin väliä mihin taloyhtiön rahat kuluu, jatkakaa.
      Tämä tyyppi ei kanna vastuuta, vaikka tekisi virheitä, joista tulee isotkin turhat laskut taloyhtiölle. Ja kun vielä osakkaat on lepsuja eikä tunne lainsäädäntöä, soppa on valmis.

    • Anonyymi

      Voi hyvää päivää,taloyhtiön hallitus valitsee isännöitsijän,ei sitä tällä palstalla valita. Kovasti näyttää tiettyjä toimistoja arvosteltu mutta mistäpä kunkin kirjoittajan motiivit tietää. Ei tosi sijoittaja tällä palstalla pyöri,sillä on joko omaa rahaa tai yrittää pankista lainaa

    • Anonyymi

      Ikävä kyllä isännöitsijöiden osalta ei ole hyvää sanottavaa. Ei tunnu hommat paljoa kiinnostavan. Kokemusta on kuudesta toimistosta Salosta. Tämä tippui kyllä ihan pohjalle. Takatalokin oli aika huono mutta kyllä tämä on vielä paljon heikompi.
      Miksi tarvii kaikkea kysyä monta kertaa ennen kuin edes vastataan viesteihin.

      • Anonyymi

        yleistä tänä päivänä,otappa yhteyttä taloyhtiön hallitukseen...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        yleistä tänä päivänä,otappa yhteyttä taloyhtiön hallitukseen...

        Mulla on mm omakotitalo,luon lumet,hiekotan pihan,ajan nurmikon,siivoan,pienkorjauksia on,tilaan itse putkarin ja sähköinen,osaan myös soittaa vakuutusyhtiöön,maksan laskuja yms. Tähän kaikkeen esim kerrostalossa tarvitaan todella paljon porukkaa,raskas organisaatio ja päätöksen teko hvetin hidasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on mm omakotitalo,luon lumet,hiekotan pihan,ajan nurmikon,siivoan,pienkorjauksia on,tilaan itse putkarin ja sähköinen,osaan myös soittaa vakuutusyhtiöön,maksan laskuja yms. Tähän kaikkeen esim kerrostalossa tarvitaan todella paljon porukkaa,raskas organisaatio ja päätöksen teko hvetin hidasta.

        Mulla hajosi iso ulko-ovi,tilasin korjaajan.Taloyhtiössä ko hommaan saattaa mennä aikaa,tarjouspyyntöjä,kokouksia yms ja jos ei ole hilloa tilillä esim talviaikaan korjaus siirtyy. Puhumattakaan yllättävästä vahingosta eikä auta meklarikaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe