Isännöintipalvelu Immo Toivonen (Salo)

Anonyymi-ap

Monessa myynti-ilmoituksessa Salon alueen asunnoissa tulee esiin isännöintipalvelu Immo Toivonen.
Olen sijoittaja ja kiinnostunut Salon alueesta nyt kun sinne kaavaillaan asuntomessuja. Tämän myötä kaupunki voi saada uutta nostetta ja tätä nyt yritän ennakoida.
Tutkin hieman kyseisen isännöitsijän tietoja ja huomasin, että kyseessä on melko pieni toimisto. Asiakkaita vaikuttaa olevan paljon. Riittääkö henkilökunnan aika siihen, että kaikki asiakkaat hoidetaan hyvin ja huolellisesti?

17

1118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä oleva yritys on nopeasti hankkinut ison määrän asiakkaita, eikä oikein ole selvyyttä mistä tämä johtuu. Immo Toivonen on myös muualla töissä eli ajankäyttö on mitä on. Ei täysin vakuuta.

    • Anonyymi

      Kantsii olla tarkka ja ite huolelline näitten kans. Vissiin on nyt alkanu olla liikaa hoidettavii juttui. Henkilökuntaa ehkä kantsis palkata lisää jos muuten ei suju.

    • Anonyymi

      Onkohan enemmän kokemuksia saatavilla? Kiinnostaisi kuulla. Ilmeisesti kyseinen isännöitsijä ei kuulu isännöintiliittoon?
      Onko totta, että isännöitsijä tekee kahta työtä? Miten aika riittää, mikäli sama henkilö on kahden eri alan töissä? Ei kai hän isännöintitehtävien ohessa hoida toimistolla myös toisen työnsä tehtäviä? Se olisi mielestäni väärin maksavia asiakkaita kohtaan. Isännöitäviä kohteita tuntuu olevan tosi paljon ja koko toimistolla vain kaksi isännöitsijää, joista toinen tekee päällekkäin kahta työtä. Miten tällä setillä pystytään turvaamaan asiakkaiden oikeudet, huolellisuus, kaikkien tarpeellisten asioiden hoitaminen, hyvä paneutuminen asioihin? Vai pystytäänkö?
      Kuulin huhun, että tieto, jota tämä henkilö pyydettäessä taloyhtiön hallituksille antaa, on Googlen kautta etsittyä, esim. lehtiartikkeleja tms, joihin ei kuitenkaan laiteta lähdettä esiin, vaan saadaan tiedot näyttämään itse asiantuntemuksella laadituilta. Maksetaanko tälle isännöitsijälle siitä, että hän etsii Googlesta tiedot, jotka kaikki voisivat hakea itsekin? Kuulostaa aika omituiselta.

    • Anonyymi

      Onko lisää tietoja? Kuulin kautta rantain, että ei ole kovin tykätty ja asioita jää hoitamatta? Miksi hänellä sitten on niin paljon kohteita?

      • Anonyymi

        Paljon on kohteita kiinteistöhuolto kailepillakin,mutta kun saa jalkansa salon vuokrasunnot oy oven väliin niin ei ole niin väliä mitä tekee vai tekeekö yhtään mitään.


    • Anonyymi

      Kehoittaisin olla sijoittamatta salon asuntoihin niistä kun tuppaa saamaan takkiinsa hyvinkin nopeasti kun teollisuustyöpaikat katoavat niin kuin Nokian tapauksessa,ei tuo lääkepakkamo orion ja automotiven akkutehdaskaan täällä ikuisesti tule pysymään ja uskoisin että suunnitelmat akkutehtaan osalta tehty.

    • Anonyymi

      Onko Immo Toivosella edes riittävää koulutusta? Kotisivujen mukaan hän on isännöitsijä, tj.
      Onko hän opiskellut alaa? Päivittääkö hän osaamistaan mitenkään? Tietääkö joku?

    • Anonyymi

      Kovin erikoinen putiikki.

    • Anonyymi

      En voi suositella tätä isännöinti"palvelua".

    • Anonyymi

      Näillä on jännä tapa keplotella itselleen näkyvyyttä ja "valtaa". Mitä tässä mahdetaan havitella?
      Puoliso tekee epäsäännöllisesti töitä Toivoselle, puolison koulutusta käytetään hyödyksi ja keinotellaan puoliso mukaan pienten taloyhtiöiden hallitukseen, myös Toivonen itse on mukana joidenkin isännöimiensä kohteiden hallituksessa.
      Lapsista yksi palkattu firmaan, toiselle hommattu asunto taloyhtiöstä, jossa Toivonen on isännöitsijänä ja lapsi on tietysti hallituksen puheenjohtaja.
      Onkohan tällaiset sidonnaisuudet ilmoitettu, syytä lienee.
      Mihin tällä pyritään, Niemiseksi Niemisen paikalle vai Nalleksi kartanoon?
      Omituista.

    • Anonyymi

      olisi paljon kerrottavaa, en suosittele kellekään

    • Anonyymi

      Salossa on muitakin isännöitsijöitä, vaihtakaa, suosittelen. Toki jos hidas ja puolihuolimaton tyyli miellyttää, eikä sillä ole niin väliä mihin taloyhtiön rahat kuluu, jatkakaa.
      Tämä tyyppi ei kanna vastuuta, vaikka tekisi virheitä, joista tulee isotkin turhat laskut taloyhtiölle. Ja kun vielä osakkaat on lepsuja eikä tunne lainsäädäntöä, soppa on valmis.

    • Anonyymi

      Voi hyvää päivää,taloyhtiön hallitus valitsee isännöitsijän,ei sitä tällä palstalla valita. Kovasti näyttää tiettyjä toimistoja arvosteltu mutta mistäpä kunkin kirjoittajan motiivit tietää. Ei tosi sijoittaja tällä palstalla pyöri,sillä on joko omaa rahaa tai yrittää pankista lainaa

    • Anonyymi

      Ikävä kyllä isännöitsijöiden osalta ei ole hyvää sanottavaa. Ei tunnu hommat paljoa kiinnostavan. Kokemusta on kuudesta toimistosta Salosta. Tämä tippui kyllä ihan pohjalle. Takatalokin oli aika huono mutta kyllä tämä on vielä paljon heikompi.
      Miksi tarvii kaikkea kysyä monta kertaa ennen kuin edes vastataan viesteihin.

      • Anonyymi

        yleistä tänä päivänä,otappa yhteyttä taloyhtiön hallitukseen...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        yleistä tänä päivänä,otappa yhteyttä taloyhtiön hallitukseen...

        Mulla on mm omakotitalo,luon lumet,hiekotan pihan,ajan nurmikon,siivoan,pienkorjauksia on,tilaan itse putkarin ja sähköinen,osaan myös soittaa vakuutusyhtiöön,maksan laskuja yms. Tähän kaikkeen esim kerrostalossa tarvitaan todella paljon porukkaa,raskas organisaatio ja päätöksen teko hvetin hidasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on mm omakotitalo,luon lumet,hiekotan pihan,ajan nurmikon,siivoan,pienkorjauksia on,tilaan itse putkarin ja sähköinen,osaan myös soittaa vakuutusyhtiöön,maksan laskuja yms. Tähän kaikkeen esim kerrostalossa tarvitaan todella paljon porukkaa,raskas organisaatio ja päätöksen teko hvetin hidasta.

        Mulla hajosi iso ulko-ovi,tilasin korjaajan.Taloyhtiössä ko hommaan saattaa mennä aikaa,tarjouspyyntöjä,kokouksia yms ja jos ei ole hilloa tilillä esim talviaikaan korjaus siirtyy. Puhumattakaan yllättävästä vahingosta eikä auta meklarikaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22279
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9486
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7480
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6315
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5950
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4376
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe